İstanbul'daki taksi işletmeciliğinin irdelenmesi ve CBS destekli düzenleme önerisi
Investigation taxi management in İstanbul and GIS based arrangement proposal
- Tez No: 166255
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ZAFER ŞEKER, DOÇ. DR. NEBİYE MUSAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İSTANBUL'DAKİ TAKSİ İŞLETMECİLİĞİNİN İRDELENMESİ VE CBS DESTEKLİ DÜZENLEME ÖNERİSİ ÖZET Günümüzde İstanbul'un en önemli sorunlarından biri ulaşımdır. Nüfusun hızla artması, plansız ve çarpık kentleşme, ulaşım altyapısının yetersizliği, artan yolculuk talebi, ulaşım türleri arasındaki koordinasyon eksikliği, yetki kargaşası, belli bir işletmecilik politikasının olmaması ve denetimin sağlanaması bu sorunu her geçen gün artırmaktadır, işletmecilik anlayışındaki yetersizlikler ulaşım araçlarının verimsiz çalışmalarına neden olmaktadır. Özellikle taksilerin belli bir işletmecilik anlayışına sahip olmaması, diğer ulaşım türlerinden bağımsız olarak çalışması taksicilerin trafikte yoğun ve gelişigüzel bir şekilde seyretmelerine neden olmakta ve yarattıkları yoğunluk ile ulaşımı olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada çözüm yöntemi olarak CBS teknolojisi önerilmektedir. Bilindiği üzere CBS yeryüzünde var olan nesneler ve olaylara ait verilerin toplanması, saklanması, güncellenmesi, analiz edilmesi ve haritalama işleminin yapılmasını sağlayan bilgisayar tabanlı bir sistemdir. CBS teknolojisi ile sorgulama amaçlı veri tabanları oluşturularak çok çeşitli analizler yapılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı ulaşım sorununun çözümüne yönelik olarak, ulaşımda sıkıntı yaratan taksilerin daha verimli çalışabilmeleri, için gerekli olan düzenleme önerilerinin getirilmesidir. Bu çalışmada, İstanbuldaki mevcut taksi işletmeciliği yasal ve mevcut durum bakımından araştırılmış taksi işletmeciliği ile ilgili bir saha(anket) çalışması yapılarak taksicilerin mevcut durumları, yaşadıkları sorunlar ve işletmecilik açısından çözüm getirilmesi gereken konuların neler olduğu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Taksilerin daha verimli çalışmaları için onlara belirli yerlerde düzenli bir şekilde yolcu alabilmelerini sağlayabilecek Taksi İndirme- Bindirme ve Bekleme yerlerinin CBS yardımıyla planlanması esas alınmıştır. Ayrıca halka daha kaliteli ve güvenli bir hizmet verecek şekilde çalışabilmeleri için işletmecilik ölçeğinde Taksi Çağrı merkezlerinin oluşturulması önerilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION TAXI MANAGEMENT IN ISTANBUL AND GIS BASED ARRANGEMENT PROPOSAL ABSTRACT In the present time transportation is one of the most significant problems in Istanbul. This problem increases day by day due to rapid increase in population, unplanned urbanization, insufficiency of transportation infrastructures, increasing transportation demand, insufficient coordination between transportations types and authority disorder. Deficiency in the management causes inefficiency of transportation vehicles. Especially insufficiency on business management on taxis, and the independence work of taxi drivers' and their travel around causes intensity traffic. The GIS technology can be said as a solution of this problem. GIS is an organised collection of computer hardware, software, geographic data and personnel design to efficiently capture, store, update, manipulate, analyze and display all forms of geographically referenced information. By using GIS technology, kinds of data base programs can be done to make lots of analysis. The aim of this study is to find solutions for these problems that the taxis cause and so the problem of public transportation can be solved. In this study the taxi managements in Istanbul are inspected and a survey has done to learn about the problems at taxi drivers. To provide efficient work of taxis, planning some stable and systematic waiting points is aimed by using CBS. Also, in order to provide of good quality and safe service, building taxi call center's is suggested. IX