Betonarme tüp sistem yapı tasarımı ve sünme etkileri
Reinforce concrete tube system design and creep effects
  1. Tez No: 166257
  2. Yazar: İLKE BACALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
BETONARME TÜP SİSTEM YAPI TASARIMI VE SÜNME ETKİLERİ ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, 35 katlı betonarme tüp sistem bir yapının yatay ve düşey yükler altında çözümlemesi yapılarak taşıyıcı sistem elemanları boyutlandırılmıştır. Çok katlı binalarda yapı ağırlığından dolayı özellikle alt katlardaki düşey taşıyıcı elemanlarda ani şekil değiştirmelerin yanında zamana bağlı önemli şekil değiştirmeler (sünme ve büzülme şekil değiştirmeleri gibi) meydana gelmektedir. Bunlar tamamen geriye dönmeyen, kalıcı şekil değiştirmeler olup tasarım aşamasında göz önüne alınması gerekmektedir. Bu çalışma dahilinde incelenen yapı, 1. derece deprem bölgesinde bulunan 3 bodrum kat, 1 zemin kat ve 31 normal kattan oluşan 35 katlı bir iş merkezi binasıdır. Planda kare şeklinde bir alana oturan yapının her iki yöndeki açıklığı 31.6 m'dir. Kat yükseklikleri tüm katlarda aynı olup, kat başına 3.5 m olarak alınmıştır. Farklı beton sınıflan kullanılması yoluyla malzeme kalitesinin yapı davranışına etkileri incelenmiştir. Beton sınıfı için BS 40, BS 60 ve BS 80 malzemelerinin kullanılması, donatı için ise S420 malzemesinin kullanılması öngörülmüştür. Taşıyıcı sistem elemanlarının ön boyutlandırılmasında yürürlükte olan TS 498 ve TS 500 standartları ile yürürlükteki ABYYHY-98 deprem yönetmeliği kullanılmıştır. Yapının yatay ve düşey yükler altında çözümünde, taşıyıcı sistem 3 boyutlu olarak modellenmiş ve SAP 2000 yapı analiz programı kullanılmıştır. Yatay yük hesapları elastik tasarım ivme spektrumu (spektral analiz) kullanılarak yapılmıştır. Yapılan düşey yük ve yatay yük hesaplan neticesinde, incelenen yapının düşey taşıyıcı elemanlarından oluşan iç kuvvetlerin belirlenmesi sonrasında, betonda zamana bağlı şekil değiştirmelerden sünme etkisi göz önüne alınmıştır. xıv
Özet (Çeviri)
REINFORCE CONCRETE TUBE SYSTEM DESIGN AND CREEP EFFECTS SUMMARY In this study, the elements of structural system of 35-storey reinforced concrete tube structure is designed and analysed under lateral and vertical loads. In the multi-storey reinforced structures since the axial load level of the bottom columns of the structure is high so there exists essential time dependent deformations like creep and shrinkage together with instantaneous deformations in the vertical structural elements of bottom storeys. These are usually residual deformations and must be considered in design. In this study, the building under consideration is located first degree seismic zone which consists of 3 basement storeys, ground floor and 31 office storeys. It is designed as a business centre and office building. The structure has a square plan and the dimension of this square is 31.6 m in both directions. The structural system consists of the tube system and formed by columns, beams, and slabs for lateral and vertical loads. Three different concrete classes were used of the all elements. These classes are C 40, C60 and C80 and for the reinforcement S420 was used. Under the effects of self weight and live loads given in TS (Turkish Standards) 498, preliminary dimensions are designed to the structural elements according to the criteria mentioned in TS 500 and Turkish Earthquake Resistant Code 1998. While the structure is analysed for the lateral and vertical loads, the structural system is modelled as three dimensional model by using SAP 2000 structural analysis program package. The system under the lateral load is analysed by using Spectral Analysis Method. After the usual design procedure of the structural system, the creep effect of the columns studied is observed as a time dependent deformation of the concrete. xv