Betonarme tüp sistem bir yapının tasarımı
Design of a reinforced concrete structure having tube structural system
  1. Tez No: 142551
  2. Yazar: İSA GÜLSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
BETONARME TÜP SİSTEM BİR YAPININ TASARIMI ÖZET Yapılan bu çalışmada, deprem yükleri altında, döşeme planı 29.6m x29.6m boyutunda, 30 katlı ve 104m yüksekliğinde olan betonarme tüp sistem bir binanın çevre kirişlerinin rijitlikliği ve beton dayanımının etkileri incelenmiştir. Binanın yapı sistemi iç tüp ve dış tüp (çevre çerçeve) olarak kabul edilebilir. Binanın kat yüksekliği 3.4m ve yapının iç çekirdekle yapının dışı arasındaki açıklık 9.8m dir. Çerçeve tüp sistem yapı 3.3 m aralıkla yerleştirilmiş dış kolonlar ve farklı çevre kiriş yüksekliklerine sahip (0.4m, 0.5m, 0.6m, 0.8m, l.Om ve 1.2m) çevre kirişleri binanın dış çevresine yerleştirilerek düzenlenmiştir. Yapının döşeme sistemi tek doğrultuda çalışan dişli döşeme olarak seçilmiştir. Dişli döşeme 0.4m ve 0.5m yüksekliğindeki dişler ve O.lm yüksekliğindeki plaktan oluşmaktadır. Yapının yatay dayanımı yapının çevresinde yar alan kolon ve kirişlerden oluşan çerçeve tararından sağlanmaktadır. Yüksek binalar için tüp sistem bir yapının tasarımındaki temel yaklaşım, yanal etkiler karşı yeterli rijitliğe sahip esnek tüp sistem olarak düşünülebilir. Kolonların ve çerçevelerin bu şekilde sık yerleştirilmeleri, ana fikir olarak tüp sistemin binanın etrafında yer alan üç boyutlu boşluklu perde duvarlardan oluştuğu düşünülerek tasarlanabilir. Bu yaklaşım kapalı tüp kesitinde, zemine konsol bağlı kirişteki gibi basit gerilmeler meydana getirmektedir. Bununla beraber tüp sistem olarak tasarlanan yapının davranışı, katı tüp bir modelden çok daha karmaşıktır. Örnek olarak katı tüp bir modelde shear lag etkisi denen durum görülmemektedir. Shear lag; yanal kuvvetlerden dolayı binanın çevresinde yer alan köşe kolonlarındaki gerilmelerin artması orta kolonların gerilmelerinin azalması olarak açıklanabilir. Yapının analizi, SAP 2000 yapı analizi programı kullanılarak yapılmıştır. Yapı sisteminin analizi, yapının lineer elastik kabulü ile Üç boyutlu model olarak yapılmıştır. Çerçeve tüp sistem yapıda, değişik beton dayanımlarına göre (35MPa, SOMPa, 65MPa) yapının davranışları karşılaştırılmıştır. Alt kolonların tasarlanmasında kullanılan beton dayanımı, üst katlarda kullanılandan beton dayanımından daha yüksektir. Deprem hesabında kullanılan spektrum ivme değerleri ABYYHY-1998 den alınmıştır. Beton dayanımının ve çevre kirişlerinin yapı üzerindeki etkileri hakkında yorumlar yapılmış ve elde edilen sonuçlar tablolarla ve şekillerle karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Yapılan çeşitli sayısal sonuçlar şunu göstermiştir; iç ve dış çerçevedeki iç kuvvetlerin tertibini yaparken çevre kirişlerinin bu özel durumunda hesaba katılması gerekir. Çevre kirişlerinin boyutlarının artması yanal rijitiiği arttırmaktadır. vuı
Özet (Çeviri)
DESIGN OF A REINFORCED CONCRETE STRUCTURE HAVING TUBE STRUCTURAL SYSTEM SUMMARY In this study, the effect of rigidity of spandrels and concrete strength on earthquake response of a reinforced concrete tube building having typical floor plan dimensions of 29.6m x 29.6m, 30 stories and 104m total height is investigated. The structural system of the building is assumed to be consisting of one inner tubes and one outer tube (perimeter frame). The story height is 3.4m and the spacing between perimeter and inner core is 9.8m. The framed tube system is arranged 3.3m spaced columns and spandrels having different depths (0.4m, 0.5m, 0.6m, 0.8m, 1.0m and 1.2m) around the entire primeter of the building. Floor system is consisted of one-way rib- slabs with filler blocks. The floor joists (ribs) are assumed to have 0.4m and 0.5m different depths and the slab thickness of 0.1m connecting joists. Lateral resistance is provided by the perimeter frame, consisting of columns and spandrels. The basic philosophy in the design of tube systems for tall buildings is to arrange ductile box system having enough rigidity under lateral effects. The discrete columns and spandrels are considered, in a conceptual sense, equivalent to a continuous three- dimensional wall. The model becomes a hollow tube cantilevering from the ground with a basic stress distribution. Although the structural system has a tube-like form, its behavior is much more comlex than mat of a solid tube; unlike a solid tube is subjected to shear lag efects. The influence of shear lag is to increase the axial stresses in the corner columns and reduce those in the inner columns of both the flange and the web panels. The analysis of structure is carried out by using of the SAP 2000 package. The structural system is analyzed using three dimensional modeling under linear elastic assumption. The columns are assumed fixed at base. The frame tube structure is analysed using different concrete strengths (35MPa, SOMPa, 65MPa) to compare the behaviours. In the design of lower story columns, concrete strength is taken higher than the other story columns. The earthquake analysis is carried out by using the response spectrum given in Turkish Seismic Code (1998). The effects of the concrete strength and rigidity of spandrels on response of the building are discussed and the results obtained are given in tables and figures comparatively. Various numerical results yield that special considerations of spandrels should be taken into account in order to distribution of the internal forces in the inner and outer frames. As dimensions of spandrels increased, lateral rigidity of the structural system increases. IX