Çelik çerçevelerin Eurocode 3'e göre boyutlandırılmasında kullanılan plastik hesap yöntemleri
Plastic analysis methods used in the design of steel structures according to Eurocode 3
- Tez No: 166268
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPAY ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÇELİK YAPILARIN EUROCODE 3'E GORE BOYÜTLANDIRILMASINDA KULLANILAN PLASTİK HESAP YÖNTEMLERİ ÖZET Türkiye'de çelik yapıların boyutlandırılmasında yararlanılan şartnameler, gerek akademisyenler ve araştırmacılar, gerekse uygulamada bu şartnameleri kullanmanın zorluğunu yaşamış inşaat mühendisleri tarafından yetersiz olarak nitelendirilmektedir. Dolayısıyla daha ayrıntılı ve daha güvenilir referansların arayışı içerisine girilmiştir. Eurocode bu alternatiflerden birisi olup, Avrupa Ekonomik Topluluğunun kurulması sonucunda ortaya çıkmış ve kısmi güvenlik katsayıları yöntemine göre boyutlandırmayı esas alan bir tasarım normudur. Avrupa ülkelerinde ortak kullanıma uygun olarak hazırlanmış olmasına rağmen, hala yararlanılabilen başka şartnameler de mevcuttur. Bu araştırmada, 1993'te bir ön - standart şeklinde kullanıma sunulan“Eurocode 3: Design of steel structures Part 1.1: General rules and rules for buildings”normu incelenmiştir. 3 yıllık kullanım ömrüne sahip ve daha sonra pratikte kazanılan tecrübenin ışığında geliştirilmesi planlanan bu normun daha yeni basımlarına ulaşmak mümkün olmamıştır. Ek olarak, Prof. Dr. Alpay ÖZGEN ve Doç. Dr. Güliz BAYRAMOGLU'nun kısmi güvenlik katsayıları yöntemi ve Eurocode 3 ile ilgili hazırlamış olduğu ders notlan ve uygulamalardan da istifade edilmiştir. Son derece detaylı ve düzenli yapısına rağmen Eurocode standardı yine de eleştiri alabilmektedir. F. M. Mazzolani ve V. Piluso, Eurocode 3 'teki enkesit sınıflandırmasını eleştirmekte, bu norm da dahil olmak üzere Avrupa'daki tasarım normlarında verilen koşulların yüksek sismik performanslı yapıların tasarlanması için yeterli olmayabileceğini düşünmektedirler. Karşılık olarak; yapıların, en fazla deprem enerjisinin sönümlendiği, dolayısıyla en ideal göçme mekanizması türü olan global mekanizma ile çöker hale gelmesini temin edebilmek için sağlanması gereken bir dizi boyutlandırma kriteri öne sürmüşlerdir. Araştırmanın daha sonraki bölümü bu kriterlerin incelenmesine ayrılmıştır. Son araştırma konusu, yapıların performansını gözlemleyebilmek amacıyla bilgisayar uygulamalarında sıkça tercih edilen“pushover”analizidir.“Doğrusal olmayan statik itme”yöntemi şeklinde Türkçeleştirilebilecek bu hesap türü, enkesit dayanımlarının aşılması sonucunda yapı rintliğinin giderek azalmasını matematiksel olarak modellemeye imkan vermektedir. Bu çalışmada yukarıda sayılan hesap yöntemleri bir uygulama üzerinde kullanılarak elde edilen sonuçlar birbiriyle karşılaştırılmaktadır. XX
Özet (Çeviri)
PLASTIC ANALYSIS METHODS USED IN THE DESIGN OF STEEL STRUCTURES ACCORDING TO EUROCODE 3 SUMMARY The national building codes used in Turkey for design of steel structures are described to be insufficient by academicians, researchers and those who have had difficulties using them in engineering applications. Therefore, we are in need of more detailed and reliable references. Eurocode, being one of these alternatives, is based on using“partial safety factor^ and is a natural result of the establishment of the European Economic Community. Despite being prepared for common usage in European countries, there are still some other (national) codes available. In this study, ”Eurocode 3: Design of steel structures Part 1.1: General rules and rules for buildings*7, which was published as a pre standard in 1993, is used for research. It had been planned to be in force for 3 years following its debut, but attaining a newer version of the code was not possible. Additionally, a great use has been made of the lecture notes and example pages prepared by Prof. Dr. Alpay ÖZGEN and Assoc. Prof. Dr. Güliz BAYRAMO?LU on the“partial safety factors”topic and Eurocode 3. Despite its detailed and tidy configuration, nevertheless Eurocode experiences occasional criticism. F. M. Mazzolani & V. Piluso criticize the classification of cross - sections given in Eurocode 3, and claim that using the specifications existing in most European norms, including the Eurocodes, may not be completely adequate to obtain high seismic performance structures. In return, they propose a series of conditions to be satisfied in order to achieve structures failing in global mechanism, which is agreed to be the ideal case since energy dissipation is at most. The following part of this study refers to these conditions. The final topic of the study is the well - known“pushover''' analysis, widely used in computing to observe structural performance. This method, also named as ”non - linear static" analysis, mathematically makes it possible to simulate the reduction of the structural stiffness due to seismic forces exceeding the member strengths. This study ends with a comparative example using each of the three analysis methods mentioned above. xxi