Zemin çivili istinat yapılarıyla ilgili karşılaştırmalı bir hesap yöntemi
A comparative calculation method for soil nailed retaining walls
- Tez No: 166272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Zemin çivisi 1970lerden itibaren kullanılan zemin iyileştirme özelliği de olan bir destekleme sistemidir. Bu tekniği incelemek üzere Avrupa ve Amerika'da çeşitli araştırma programlan oluşturulmuş ve bu araştırmalar sonucunda çeşitli zemin çivisi tasarım yöntemleri önerilmiştir. Yapılan yüksek lisans tez çalışmasında ülkeler tararından önerilen mevcut tasarım yöntemleri incelenmiştir. Özellikle, FHWA tarafından önerilen iki tasarım yöntemi olan Servis Yükü ile Yük ve Dayanım Katsayıları Tasarımı yöntemleri detaylı olarak incelenerek benzerlikleri ve farkları ortaya konmuştur. Çalışmada FHWA tarafindan önerilen SYT ve YDKT ile arka şev açısı sıfır olan dik duvarlar için statik durumda hesap yapmak üzere Excel'de hazırlanan bir program kullanılmıştır. Bu programla farklı zemin parametreleri ve geometrik parametrelerden oluşan 220 zemin çivili duvar için hesap yapılmış ve bu hesaplatın sonuçları analizlerde kullamlmıştır. Analizler, çeşitli parametreler sabit tutularak karşılaştırma değeri olarak belirlenen s değerinin (duvarda m2'ye düşen çivi uzunluğu) değişiminin incelenmesi şeklinde gerçeMeştirilrniştir. Analizlerin sonuçlan grafikler halinde gösterilmiştir. Yapılan analizlerden iki tasarım yönteminin yaklaşık olarak aynı sonuçlan verdiği görülmüştür. En yüksek farklara sürtünme açısının en büyük değerlerinde ulaşılmıştır. YDKT eksantrisite hesabına daha duyarlı olduğu için, küçük duvar yükseklikleri için minimum dayanım / yük oram olan 1,0 sayısı aşılmış ve bu nedenle SYT'na göre daha fazla miktarda çivi kuUanılmıştır. Duvar yüksekliği arttıkça her iki yöntemin en az güvenlik sayılan için yapılan hesaplarda SYT daha fazla çivi gerektirmiştir. Yapılan hesaplamalar için standartlarda bulunan zemin parametrelerinden zemin çivisinin kullanılabileceği aralıklardaki parametrelere sahip zeminler seçilmiştir. Bu parametrelerin kullanıldığı SYT ve YDKT için yapılan 220 adet tasarımın sonuçlan ile zemin çivili duvar tasarımında her iki yöntem için de kullanılabilecek ön tasarım karüan hazırlanmıştır. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Soil nailing is a kind of retaining system that has a soil-improving characteristic and is used since 1970's. In Europe and America research programs are developed to analyze this technique and as a result of these researches some design methods are suggested for nailing design. In this Ms Thesis, existing design methods that are suggested by some countries are analyzed. Also Service Load and Load and Resistance Factor Design methods that are suggested by American FHWA are analyzed and the similar and different parts are introduced. In this study, a computer program is used that was programmed for face batter and back slope angle of zero and for static loading conditions by using both of design methods that are suggested by FHWA (SLD and LRFD) for design. 220 soil nailed walls were designed for different soil and geometric parameters by this program and solutions of these calculations were used for analysis. The analyses are occurred by evaluating change of s (soil nail length for per m ) according to change of different parameter by using some constant parameters. The analyses are showed that the design methods give approximately same solutions. The maximum differences between these methods are shown for the maximum value of the used friction angles. Because of the LRFD is more sensitive than SLD for eccentricity check, for small wall heights the minimum resistance / load ratio of 1,0 is exceeded and LRFD is required more soil nail length than SLD. Otherwise, for higher walls SLD requires more soil nail lengths. The suitable soil parameters for soil nailing that used for the calculations are selected from codes. Using SLD and LRFD, 220 soil nailed walls are designed for these parameters. Design charts that can be used for soil nailed wall pre-design are prepared using solutions of these calculations. xn