Teğet kazıkların düşey taşıma gücünün sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
Three dimensional non-linear analyses of axially loaded tangent pile group with finite element method
- Tez No: 166271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
TEĞET KAZIKLARIN DÜŞEY TAŞIMA GÜCÜNÜN SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada, kazıklara etkiyen düşey yük tiplerine, düşey yükler altındaki tek ve grup kazıkların davranış esaslarına ve düşey yüklü kazıkların analiz yöntemlerine değinilmiştir. Birinci Bölümde; yapılan çalışmanın geoteknik mühendisliğindeki yeri, amacı, önemi, ele alman problemin tanımı ve çözüm yöntemi verilmiştir. İkinci Bölümde, kazıkların genel kullanım amaçlarından bahsedildikten sonra, kazıklar; kullanım amaçlarına, malzeme türlerine ve zemin içine yerleştirilme şekillerine göre sınıflandırılmıştır. Ayrıca kazık tipi seçimini belirleyen faktörler ye imalat etkilerinden bahsedilmiştir. Üçüncü Bölümde; düşey yükler altındaki tek kazığın davranış esasları, düşey yüklü tek kazığm taşıma gücü ve oturma hesaplan ile ilgili detaylı bilgi verilmiştir. Yük- oturma eğrilerinden göçme yükünün tahmini yöntemlerine değmilmiştir. Dördüncü Bölümde; düşey yükler altodaki grup kazıkların davranış ve yerleştirme esasları, düşey yüklü tek kazığm taşıma gücü ve oturma hesapları ile ilgili detaylı bilgi verilmiştir. Beşinci Bölümde; Sonlu Elemanlar Yöntemi ile Plaxis Programının kullanım esasları ve analizlerdeki“kazık- zemin”modelinin oluşturulmasında kullanılan sonlu eleman tipleri, malzeme özellikleri ve sonlu elemanlar ağından bahsedilmiştir. Altıncı Bölümde; yapılan analizler hakkında bilgi verilmiş ve analiz bulguları karşılaştırmalı grafikler halinde ayrıntılı bir biçimde sunulmuştur. Bu çalışmada Plaxis 3D Foundation Sonlu Elemanlar Programım kullanılarak tek ve perde kazıklar için üç boyutlu model ile analizler yapıldı. Analizlerde kullanılan çeşitli kazık çaplarında kazıklar arası ara mesafenin taşıma gücüne etkisi incelendi. Kazıklar, perde kazıklan olarak, eksenden eksene mesafeleri önce 3D, sonra 2D, daha sonra 1,5D ve D (teğet) olacak şekilde yerleştirilip, her bir ara mesafe için ayn ayn modellendi. Analizlerde zemin yapısı göçünceye kadar yükleme yapılarak, her kazık ara mesafesi için yük-oturma grafikleri elde edildi. Sonuçlann değerlendirmesinde baz alınacak değer olması için, kazık çapı, kazık boyu ve zemin yapısı sabit tutularak ortamdaki tek kazığın düşey yük altındaki davranışı modellendi ve yük-oturma eğrisi elde edildi. Aynı kazık çapı için elde edilen yük-oturma eğrileri aynı grafik ekseninde çizilerek, kazıklar arası mesafenin taşıma gücüne etkisi belirli kriterlere göre değerlendirildi. Son bölümde ise; yapılan çalışma hakkında değerlendirmelerde bulunulmuş ve yapılan çalışmanın sonuçlan yorumlanmıştır. xııı
Özet (Çeviri)
THREE DIMENSIONAL NON-LINEAR ANALYSES OF AXIALLY LOADED TANGENT PILE GROUP WITH FINITE ELEMENT METHOD SUMMARY In this study, pile load types, behavior of axially loaded piles and pile groups, analysis methods for axially loaded piles are mentioned. The effects of spacing between piles on bearing capacity are determined by using Plaxis 3D Foundation Finite Element Program. This study is analyzed with in seven chapters. First chapter is about, the aim of the study and the importance of the analyzed problem in a sense of Geotechnical Engineering. Second chapter is about, the application fields of piles and those facts that determine the pile type. In the same chapter also the classification methods of the piles, according to their material properties and installation methods, are mentioned. Third chapter is about, the behavior of single pile under axial loads, bearing capacity of single pile under axial loads and methods for calculating acceptable settlements. Fourth chapter is about, the behavior of pile group under axial loads, bearing capacity of pile group under axial loads and methods for calculating acceptable settlements. Fifth Chapter is about, the principles of Plaxis 3D Foundation Finite Element Program. You can also find the definitions of the criteria's that are used to model the Pile-Soil Profile, like element types, material properties and finite element mesh etc. in chapter five. In sixth chapter, detailed information is given about models and analysis made in this study. Also the achieved results and their presentation by graphics could be found in chapter six. In this study, to investigate group interaction effects on bearing capacity as a function of pile spacing, full-scale 3D finite element models are performed on pile walls where the piles spaced at variable pile distances (like 3D, 2D and 1,5D) and also where the piles are tangent. In analysis, axial load is applied to the piles until soil body collapse. With the analysis, load - settlement graphs are obtained for variable pile spacing and pile diameter. Lastly, to find the base load - settlement graph for evaluation of the analysis results, the behavior of axially loaded single pile modeled and its load-settlement graph is obtained by taking pile diameter, pile length and soil profile constant. The effects of pile spacing on bearing capacity is determined by comparing the load-settlement graphs which was found for same pile diameter, according to some particular criteria's. Finally, seventh chapter is about an overall evaluation of the work and the final conclusion for the case. xiv