Synthesis of cyclohexene oxide type macromonomers and their use in photochemical cationic polymerization
Siklohekzen oksid türü makromonomerlerin sentezi ve fotokimyasal katyonik polimerizasyonda kullanımları
- Tez No: 166285
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
SIKLOHEKZEN OKSID TURU MAKROMONOMERLERIN SENTEZİ VE FOTOKİMYASAL KATYONİK POLİMERİZASYONDA KULLANIMLARI ÖZET Son zamanlarda, farklı uç fonksiyonalitesine sahip makromonomerlerin eldesi ve reaktivitesi yoğun ilgi duyulan bir alandır. Kontrollü /“Yaşayan”Radikal Polimerizasyon yöntemlerinin istenen özelliklere sahip ve karmaşık mimaride yapıların sentezinde kullanılabilirliği ispatlanmıştır. Kontrollü Polimerizasyon yöntemlerinden Atom Transfer Radikal Polimerizasyonu (ATRP) ve Kontrollü Halka Açılması Polimerizasyonu (CROP) özel homopolimer ve kopolimerlerin eldesi için en verimli yöntemlerdir. Poli(s-kaprolakton) ve polistiren makromonomerleri siklohekzen tipi alkollerden başlayarak kontrollü polimerizasyon yöntemleriyle sentezlendi. Bu aşamada, CROP ve ATRP polimerizasyon yöntemleri olarak kullanıldı. Bu işlemde, başlangıç maddesinin bir ucu polimerizasyondan zincir büyümesine olanak sağlarken diğer ucu ise epoksidasyon reaksiyonu için bir reaktif grup olarak yer almaktadır. Bir diğer uç epoksidasyona açıkken başlangıç bir uçtan gerçekleşecektir. Elde edilen makromonomerler siklohekzen oksid gibi düşük molekül ağırlıklı monomerlerin varlığında ve yokluğunda fotobaşlatılmış katyonik halka açılması polimerizasyonunda kullanıldı. Ayrıca, poli(s-kaprolakton) ve polistiren segmentleri taşıyan makromonomerler birbirleriyle bağlandı. Polimerlerin yapısal özellikleri Jel Geçirgenlik Kromotograflsi (GPC) ve Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi (NMR)ile incelendi.
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF CYCLOHEXENE OXIDE TYPE MACROMONOMERS AND THEIR USE IN PHOTOCHEMICAL CATIONIC POLYMERIZATION SUMMARY Recently, there is an enormous interest in the preparation and reactivity of macromonomers having different end functionalities. Controlled /“Living”Radical Polymerization processes have proven to be versatile for the synthesis of polymers with well-defined structures and complex architectures. Among the CRP processes, Atom Transfer Radical Polymerization (ATRP) and Controlled Ring Opening Polymerization (CROP) are the most efficient methods for the synthesis of special homopolymers and copolymers. Poly(s-caprolactone) and polystyrene macromonomers were synthesized starting from cyclohexene type alcohol by controlled polymerization techniques. In this process, CROP and ATRP were used as the polymerization methods. The initiation proceeded at the one end of the starting compound while the other was convenient site for the epoxidation. The obtained macromonomers were used in photoinitiated cationic polymerization in the presence and absence of low molecular weight monomers, such as cyclohexene oxide. Moreover, macromonomers possessing poly(s-caprolactone) and polystyrene segments were also utilized without any additional low molecular weight monomerin conjuction with each other. The structrural characteristics of the polymers also were investigated by Gel Permeation Chromotography (GPC) and Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (NMR). IX