Çelik tüp ile güçlendirilmiş kolon sarılma bölgelerinin davranışı
Behaviour of reinforced concrete coloumns retrofitted with steel tubes
- Tez No: 166302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER İLKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÇELİK TÜP İLE GÜÇLENDİRİLMİŞ KOLON SARILMA BÖLGELERİNİN DAVRANIŞI ÖZET Erzincan 1992, Adana-Ceyhan 1998, Kocaeli ve Düzce 1999 gibi şiddetli deprem etkilerine maruz kalan betonarme yapılarda iç kuvvetlerin en yoğun olduğu kolon kiriş sarılma bölgelerinde ve civarında yapısal hasarlara daha yoğun olarak rastlanılmaktadır. Ülkemizde 1998 yılı ve öncesinde yapılan yapıların büyük bir bölümü 1975 ve 1998 deprem yönetmeliklerinin çeşitli şartlarını sağlamamaktadır. Mevcut yapılar; düşük beton dayanımı, yetersiz sargı donatısı, yetersiz bindirme boyu ve zayıf birleşim bölgesi donatı detayları gibi kusurları içermektedir. Bu yapıların büyük bir bölümünün güçlü deprem etkilerine maruz kaldığı zaman ayakta kalamayacağı bilinmektedir. Bu sebep ile bu yapıların deprem etkisindeki davranışlarının iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu amaç ile yapı elemanlarının sabit eksenel yük ve tekrarlı eğilme etkileri altında davranışlarının incelenmesi önemlidir. Bu çalışmada mevcut yapılardaki eksiklikleri temsil etmesi amacı ile düşük dayanımlı beton, yetersiz sargı donatısı, düz yüzeyli enine ve boyuna donatı ile üretilmiş altı adet numune sabit eksenel yük ve tekrarlı yön değiştiren yatay yükler altında denenmiştir. Deneysel çalışma İstanbul Teknik Üniversitesi Yapı ve Deprem Mühendisliği Laboratuarında gerçekleştirilmiştir. Üretilen numuneler dikdörtgen enkesitli olup 20 x 30 cm boyutlanndadır. Bu numunelerden üç adetinin boyuna donatılan sürekli geri kalan üç adetinin bindirmeli ekli olup, bindirme boylan yetersizdir. Tüm numunelerin donatı detaylan kesme göçmesi olmayacak şekilde tasarlanmış ve düzenlenmiştir. Enine donatı aralıklan kolon sanlma bölgesinde 200 mm diğer bölgelerde 100 mm olarak tasarlanmıştır. Böylece hasarın kolon sanlma bölgelerinde oluşması sağlanmıştır. Deneysel çalışmada dört adet numune referans numunesi olarak test edilmiştir. Bu numunelerden ikisinin boyuna donatılan sürekli, ikisi bindirmeli eklidir. Geriye kalan numuneler dıştan dışa 23 x 32 cm boyutlu 4 mm et kalınlığında ve 96 cm uzunluğunda çelik tüp ve çelik tüp ile numune araşma doldurulan tamir harcı ile güçlendirilmiştir. Tüm numuneler sabit eksenel yük ve tekrarlı eğilme etkileri altında denenmiştir. Deneysel sonuçlar, süneklik, dayanım, rijitlik ve hasar oluşumu açısından değerlendirilmiştir. Güçlendirilmeden denenen referans numunelerde boyuna donatı burkulması ya da aderans kaybı ile erken dayanım kaybı görülmüştür. Güçlendirilen numunelerde ise gerek dayanım gerekse süneklik açısından çok daha iyi bir performans görülmüştür. Özellikle boyuna donatılan sürekli olan numunede vıuileri süneklik düzeylerine önemli dayanım kaybı oluşmaksızın ulaşılmıştır. Bu teknikle güçlendirilen numunelerin rijitliklerinde davranışı etkileyecek önemli bir artış meydana gelmediğinden güçlendirme yöntemi yapının dinamik karakteristiklerini etkilememektedir. Ayrıca daha önce aynı deney düzeneği ile denenen farklı güçlendirme tekniği kullanılarak güçlendirilmiş numunelerin güçlendirme maliyetleri hesaplanmış ve performanslanyla maliyetleri arasında bir ilişki kurulmuştur. Böylece yapılan güçlendirmeler maliyet ve performans açısından değerlendirilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
BEHAVIOUR OF REINFORCED CONCRETE COLUMNS RETROFITTED WITH STEEL TUBES SUMMARY By the effects of a severe earthquakes like Erzincan 1992, Adana-Ceyhan 1998, Kocaeli and Düzce 1999, damage of reinforced concrete structures were intensively occur in column-beam interaction zones. In our country, most of the structures built before 1998 may not provide requirements of the 1998 regulations. Many existing structures in Turkey were constructed with substandard seismic design details. These structures have vital deficiencies like low concrete quality, inadequate transverse reinforcement, inadequate lap splice length and poor reinforcement detailing. Most of these structures can not resist strong earthquakes. Because of this, many of the existing structures need rehabilitation to enhance the overall seismic performance. For a realistic determination of the earthquake response of retrofitted structures, the behavior of retrofitted columns subjected to constant axial and reversed cyclic lateral loads should be investigated. Inadequate flexural strength and ductility of columns; inadequate shear strength of beams, columns, and beam-column joints; and poor anchorage and detailing of longitudinal and transverse bars, construction with low strength concrete, inadequate transverse reinforcement and/or inadequate lap splice lengths are the deficiencies frequently observed in existing reinforced concrete frame systems in our country. Experimental study carried out in ITU laboratories. Specimens had a rectangular cross section of 20 x 30 cm. Three of the specimens had continuous longitudinal reinforcement bars and other three of the specimens had inadequate lap splice length. All of the specimen reinforment details were designed against a collapse in shear failure. The spacing of transverse reinforcement in the confining zones of the columns was 200 mm while in other regions it was 100 mm. With this detail, it was guaranteed that the damage would occur in the confining zones. In experimental work four specimens were testeds as referance specimens that two of them had continuous longitudinal reinforcement bar and the other two had inadequate lap splice lenght. The remaining two specimens were retrofitted with steel jackets having a rectangular cross section of 32 x 23 cm and 96 cm of length and4mm of thickness. The test results were evaluated in terms of strength, ductility, energy dissipation, rigidity and damage development. All of the specimens were tested under combined action of constant axial load and transverse cyclic lateral loads. For specimens with continuous longitudinal reinforcement steel jacket prevent premature strength loss by providing sufficient confinement that helped to prevent buckling of the longitudinal bars. For specimens with lap spliced longitudinal reinforcement, steel jackets limited transverse deformation, that caused significant loss in strength due to reinforcement slip in early stages of inelastic part of the loading for the original specimens. Behaviour of both of the specimens were positively improved with the retrofitting technique in terms of ductility and energy dissipation. The retrofitted specimens had a continuous longitudinal reinforcing bars reached significant levels in ductility. There is not a significant improvement on rigidities of the retrofitted specimens to affect the dynamic characteristics of a structural system. The relation between performance and cost of experiments with different types of retrofitting techniques in the same experiment plan were also calculated. In this way retrofitting techniques evaluated in terms of performance and cost. XI