Farklı sinterleme ve sıcaklıklarının %2 MnO ve %2 TiO2 katkılı alümina seramiğinin mikroyapısal ve fiziksel özelliklerine olan etkileri
Effects of different sintering temperatures on the microstructural and physical properties of an alumina veramic doped with 2 Wt.% MnO and 2 Wt.%
  1. Tez No: 166317
  2. Yazar: UTKU İNAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFİ ÖVEÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
FARKLI SINTERLEME SICAKLIKLARININ AĞIRLIKÇA % 2 MnO VE %2 Ti02 KATKILI ALÜMİNA SERAMİĞİNİN MİKROYAPISAL VE FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNE OLAN ETKİLERİ ÖZET Üretimi ve geliştirilmesi M.Ö. 6000'li yıllara dayanan seramik malzemeler, iyonik ve kovalent bağlarla bağlanmışlardır. Metal ve metal dışı elementlerin her ikisini de içeren, farklı bileşimde kristal ve camsı yapılı fazlardan meydana gelen seramikler genellikle gözenek ihtiva ederler. Bu farklı yapı bileşenlerinin miktarı ve dağılımları seramik malzemelerin özelliklerinin önemli ölçüde etkilemektedir. Tipik olarak sert, kırılgan, yüksek ergime sıcaklığına sahip, düşük elektrik ve ısı iletkenliği, iyi kimyasal kararlılığı, yüksek aşınma direnci ve basma dayanımı özelliklerine sahip olan seramikler son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte geleneksel kullanımlarının yanısıra ileri mühendislik uygulamalarında da kullamlmaktadrr. Bu amaçla yeni seramik malzemeler ve bunları üretim teknikleri geüştirilmektedir. Bu yüksek gereksinimlere cevap verebilen bir malzeme de alüminadır (AI2O3). Birçok alanda uygulaması olan alumina başlıca makine ve tezgahlarda aşınmaya dayanıklı malzeme olarak, kimya endüstrisinde korozyona dayanıklı malzeme olarak, ısıtma sistemlerinde yüksek sıcaklık malzemesi olarak kullamlmaktadrr. Ancak birçok iyi özelliğe sahip alüminanın istenen yoğunluklara çıkarılması genel bir problemdir. Yüksek sıcaklıklarda sinterleme hem ekonomik değildir hem de üretim zorluklarım beraberinde getirir. Bu neden ile alüminanın ekonomik olarak düşük sıcaklıklarda sinterlenebilmesi gerekmektedir. Düşük sıcaklıklarda sinterleme için bazı katkıların yapılması şarttır. Bu katkıları Cr203, MgO, Mn02, TİO2, MnO ve ZrC>2 olarak belirtmek mümkündür. Bu çalışmada ağırlıkça %2 MnO ve %2 TİO2 ilave edilmiş ve farklı sıcaklıklarda sinterlenmiş alüminanın mikroyapı, sertlik, yoğunluk, gözeneklilik, su emme ve termal genleşmesinin değişimi araştırılmıştır. Numuneler 1300, 1350, 1400, 1450, 1500, 1550°C'de 2 saat sinterlenmiştir. Bu çalışmada ana hatlarıyla şu sonuçlar elde edilmiştir : Sinterlenmiş numunelerin karakterize edilmesiyle, yapıda sıvı faz sinterlemesinin meydana geldiği, bütün özelliklerin buna bağlı olarak değiştiği, 1500 ve 1550°C gibi yüksek sinterleme sıcaklıklarında sertliğin ve yoğunluğun düştüğü, gözenekliliğin arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF DIFFERENT SINTERING TEMPERATURES ON THE MICROSTRUCTURAL AND PHYSICAL PROPERTIES OF AN ALUMINA CERAMIC DOPED WITH 2 WT.% MnO AND 2 WT.% Ti02 SUMMARY Ceramic materials which have been produced and developed since B.C. 6000 bonded both ionic and covalent bond. Ceramics contain metallic and non-metallic elements, various compositions of crystal and glassy phases and in general contain porosity. This different structure components' quantity and dispersion affect properties of ceramic materials. Ceramics are typically hard, brittle materials and have high melting point, low electric and thermal conductivity, high bending strength, good chemically stable and good wear resistance. In the last years ceramics have left their traditional usage and became an engineering material. For that reason new ceramic materials and production methods have been improved. Alumina (AI2O3) is one of the materials which can answer high demands of technology. Alumina is used at machinery industry as wear resistant part, in chemical industry as corrosion resistant and at heating systems as high temperature material. But the production of high density alumina is a main problem. Sintering at high temperatures is not economic and has some difficulties at production. For sintering at low temperatures some additives must be added to the composition of alumina. Cr2U3, MgO, Mn02, TİO2, MnO and ZrC«2 are the most known additives for alumina. In this study, 2 wt. % MnO and 2 wt.%Ti02 added alumina has been sintered at different temperatures. The properties including microstructure, hardness, density, porosity, water absorption and thermal expansion were investigated. The samples sintered at 1300, 1350, 1400, 1450, 1500 and 1550°C for 2 hours. Results which are found at this study can be summarized like this : After characterization of samples, microstructure showed that the liquid phase sintering occurred in structure and all properties changed depending on the presence of liquid phase. At high sintering temperatures 1500 and 1550°C hardness and density decreased, porosity increased. XI