Buzdolabı kompresörlerinin aşınma davranışının incelenmesi
Investigation of wear behaviour of refrigeration compressors
  1. Tez No: 166513
  2. Yazar: MURAT ERGÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
BUZDOLABI KOMPRESÖR YATAKLARININ AŞINMA DAVRANIŞININ İNCELENMESİ ÖZET Günümüzde daha verimli ve daha sessiz buzdolabı kompresörleri üretilmesi amacıyla yapılan çalışmalar temelde, termodinamik, mekanik ve titreşim - akustik bilim dallan altında sürdürülmektedir. Bu üç araştırma dalı arasında mekanik kısım, yatak adı verilen ve hareketli parçalar arasında yük taşıma görevini yerine getiren makine elemanlarının, sürtünme ve yağlama problemleri nedeniyle gerçekleşen kayıplarını incelemektedir. Bu amaçla, yağlama ve yağın kimyası ile ilgili çalışmalar ile birlikte sürtünme ve aşınmayı azaltacak kendinden yağlamalı yatak malzemeleri, yüzey işlemleri ve kaplamalar araştırılmaktadır. Bu çalışmada yağlama ve yağlayıcılar ile ilgili konulardan çok, uygun malzeme ve yüzey işlemi seçimi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın amacı, kompresör yatakları arasında aşınmanın yoğun olarak görüldüğü biyel - perno çifti için, tribolojik özelliklerinin tanımlanması ve geliştirilmesidir. Bu amaçla, ilk olarak triboloji biliminin temel kavramları olan sürtünme, aşınma ve yağlama hakkında bilgi verilmiş, ardından bu temel bilgiler ışığında kompresördeki aşınma problemi tanımlanmıştır. Kompresörde yetersiz yağlama nedeniyle gözlemlenen aşınma problemini laboratuar şartlarında simüle edebilecek, tribometre olarak da adlandırılan aşınma - sürtünme deney düzenekleri hakkındaki genel bilgi çalışmanın dördüncü bölümünde özetlenmiştir. Bu bölümü takip eden deneysel çalışma kısmında, kullanılan block on ring tipi aşınma - sürtünme deney düzeneğinin kompresör şartlarını daha iyi simüle etmesi için gerçekleştirilen modifikasyonlar ile birlikte deneyler sırasında kullanılan malzeme ve yüzey işlemleri ile ilgili özet bilgi bulunmaktadır. Çalışmanın son bölümü ise gerçekleştirilen bütün ölçümlerin sonuçlarının verilmesi ve bu sonuçların irdelenmesi için ayrılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF WEAR BEHAVIOUR OF REFRIGERATION COMPRESSORS SUMMARY Nowadays, the work done for producing more efficient and silent refrigeration compressors can be classified in three areas, namely thermodynamics, mechanics and vibration - acoustics. Among these headings, mechanical part is interested in losses occurring by lubrication and frictional problems of bearings. To lessen frictional losses and wear on refrigeration compressor bearings, beside subjects like lubrication and chemistry of oils, self-lubricating surface treatments and coatings are also being focused. This work mainly concentrates on last part, which is about convenient material and surface treatment selection. The aim of this project is identifying the wear problem of most worn bearing materials on compressors, namely connecting rod - wrist pin, and improving tribological properties of this pair. To do this, fundamental subjects of tribology science are primarily introduced and with these data, wear problem on compressor bearings is better identified. Probable friction and wear testing machines which may be used for simulating the wear problem of compressors due to loss of lubrication, are summarized in the forth chapter of thesis work. In the next chapter, in experimental part, modifications made on the block on ring type friction and wear test machine to better simulate compressor working conditions are described. In addition to those mentions, specimen, material types, surface treatment and coatings are also being focused in this part. Finally, the results of all these measurements are introduced and discussed in the last section of this work. XII