Taşıma açısından lojistik
Transportation in logistics
  1. Tez No: 166321
  2. Yazar: MEHMET KATMER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Dünyada en hızlı büyüyen ilk üç sektörden biri lojistik sektörüdür. Lojistik sektörü ve lojistik kelimesi bir takım etkinliklerin bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Lojistiği bu kadar önemli bir sektör yapan nedenlerin başında dünyadaki hızlı globalleşme, uluslar arası ticaretin kazandığı önem ve ekonomideki rolüdür. Ekonominin globalleşmesi gelişmiş ülkeler üzerinde önemli değişiklikler yaratmıştır. Bu değişime bağlı olarak öncelikle büyük şirketler, günümüzde orta hatta küçük şirketler, lojistik departmanları oluşturmaya başlamış ve her geçen zaman bu departmanları gelişmiş bilgi teknolojileriyle güçlendirmişlerdir. Lojistik sektörünün önem kazanmasıyla birlikte taşıma etkinliği ve onun içerdiği tüm elemanlar da önemlerini arttırdılar. Şirketler bu kadar önemli hale gelmiş, bu büyüklükteki bir sektörde rekabet edebilmek için organizasyon yapılarında iyileştirmeye gitmekte; zaman, maliyet, hız, güvenlik gibi konularda optimum çözümleri yaratmak için çaba sarf etmektedirler. Ülkemizde ise bu sektör ve daha önemlisi lojistik kelimesinin anlamı, sınırları ve minimum içeriği konusunda bir fikir birliği sağlanamamıştır. Bu çalışmanın amacı lojistiği tanımlamaya çalışmak ve lojistik etkinliklerden en önemlisi olan taşıma ile ilgisini araştırmaktır. Bu çalışmada İngilizce karşılığı transportation olan ulaştırma kelimesi bu sektördeki özel anlamına karşılık gelen taşıma kelimesi ile ifade edilmiştir. Çalışmanın başında öncelikle lojistik tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu tanımlama öncelikle kelime anlamından başlayıp, daha sonra günümüzdeki anlamı ve içerdiği etkinlikler anlatılmıştır. Üçüncü bölümde lojistik sistem analizinin ne olduğu ve süreçlerine değinilmiştir. Dördüncü bölümde ise lojistik sistemin kullanılacağı lojistik ağın nasıl planlandığı anlatılmıştır. Beşinci bölümde lojistik etkinlikler sıralanmış ve bu lojistik etkinliklerin verimliliğini ölçmekte kullanılan performans ölçütleri açıklanmıştır.Altıncı bölümde ise bu çalışmanın asıl konusu ve en önemli lojistik etkinlik olan taşıma etkinliğinin lojistik ve ekonomik boyutu açıklanmıştır. Bu bölümün sonunda uluslar arası taşımada ve lojistikte kullanılan güncel teslim şekilleri ve bunlara ait kullanılan teslim terimleri açıklanmıştır. Çalışmanın yedinci bölümünde öncelikle dünyadaki lojistik pazarın durumu sayısal olarak açıklanmış ve ülkemiz lojistik sektörüyle ilgili verilerle bir karşılaştırma yapılarak, ülkemizdeki durumun bir tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Ülkemiz lojistik sektörünü daha iyi açıklamak amacı ile, lojistik sektöründe hizmet veren şirket yapılanmalarına bir örnek olarak“Freight Forwarder”tipi yapılanma bu bölümün ilerleyen sayfalarında anlatılmıştır. Çalışmanın sonunda ise bu anlatılanlar ışığında ülkemizdeki durum açısından bir tespit yapılmış ve öneriler getirilmiştir. Bu çalışma, ülkemizde lojistiğin daha net anlaşılmasına ve akademik alanda daha faydalı çalışmalar yapılmasına yardımcı olacağı inancıyla hazırlanmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Logistics is one of the three most rapidly growing markets of the world business. Business of logistics and word of logistics is a group of activities gathering for one aim. The reasons that make logistics more important today are globalization, importance of today's international trade and its role in economics. Globalization of economic activity has generated vital changes in developed countries due to this change, primarily large companies, in today's world medium and even small companies, have begun to form their logistics department and day by day they make strong their departments by using information technologies. As logistics begins to gain more importance, transportation and all the activities of transportation became more important. In order to be compatible in a sector with this size and this importance, companies must improve their organizational structures, and must work more hard in order to find optimum solutions in time, cost, speed and security. In our country there is not a unity in logistics sector and most seriously in the meaning of the word logistics. Aim of this study is to define logistics and most important activity of logistics, transportation. At the beginning of the study, logistics is defined. This definition starts with the meaning of the word and then the activities of logistics. In section three, logistics system analysis and its processes is told. In section four logistics network, where the logistics system analysis would take place, is described. In section five logistics activities is arranged in order, and in order to consider these activities, performance calculations of logistics are told. In section six, most important activity and main goal of this study is explained, transportation. This study is focused on the activity of transportation in logistics and its economic dimension is described. At the end of this section, today's international delivery methods and delivery terms are defined, hi section seven, first, world logistics market is described in numbers and a comparison is made with world's market and our national market of logistics, so national circumstances would be Xllclear. To make the best description of our national logistics market, a typical Freight Forwarder type of company and its way of working is told in advancing pages. At the end of this study, determination of our national situation of logistics is made and some suggestions for improvement are given. This study is prepared to make the meaning of logistics more clear and would be helpful for more detailed studies. Xlll