Çerçeve tipi yapıların birinci temel periyotlarının hesabı için yaklaşık yöntemler
Approximate formulas for the calculation of fundamental vibration periods of framed structures
- Tez No: 166322
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN BODUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÇERÇEVE TİPİ YAPILARIN BİRİNCİ TEMEL PERİYOTLARININ HESABI İÇİN YAKLAŞIK YÖNTEMLER ÖZET Yapı sistemlerinin deprem hesaplarında kullanılan, deprem altında davranışlarını etkileyen faktörlerin başında, yapıların periyotları ve bunlara ait mod şekilleri gelir. Yapı dinamiğinde, bu periyotlar içersinde en büyük periyoda yapının birinci doğal periyodu, buna ait mod şekline de temel mod şekli denir. Yapının deprem yüklerinin hesaplanmasında özellikle eşdeğer deprem yükü yönteminde, bu periyot kullanılırken titreşim altında en fazla katkıda bu periyoda ait mod şeklinden gelir. Bu nedenle, yapıların dinamik analizinde bilhassa birinci doğal periyotlarının yeterli yaklaşıkta pratik ve hızlı bir biçimde hesaplanmasına yönelik yeni yöntemler geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla, ortaya çıkartılan bu çalışmada mühendislerin sıkça karşılaştıkları çerçeve sistemler özellikle kayma çerçeveleri olarak modellenebilen çerçeve yapılar üzerinde durulmuş; kayma kirişinin titreşim ile kirişte boyuna titreşim arasındaki analojiden yararlanılarak, bu tip çerçevelerin dinamik analizi için yeter yaklaşıkta bir yöntem geliştirilmiştir. Yedi bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde çalışmanın amacı ve kapsamı anlatılmıştır. İkinci bölümde yöntemin uygulandığı kayma çerçeveleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde kayma çerçevelerinin dinamik analizine yönelik yaklaşık yöntem açıklanmış, yaklaşımı iyileştirmeye yönelik kat kirişlerinin de kolon rijitliğine olan etkisi gözönüne alınarak yöntem yeniden düzenlenmiştir. Dördüncü bölümde bir önceki bölümde verilen yaklaşık yöntem yapılarda katlararası rijitlik değişiminin etkisini içercek şekilde geliştirilmiştir. Beşinci bölümde sayısal analiz için seçilen 3, 9 ve 20 katlı yapılar tanıtalarak dinamik analizleri yapılmıştır. Dinamik analizlerde, yapıların birinci doğal periyotları öncelikle sonlu eleman metodunu kullanan SAP2000 bilgisayar programı ile ardından kayma çerçeveleri olarak modellenerek ve son olarakta anlatılan yaklaşık yöntem ve bu yöntemin yaklaşımı geliştirilmiş halleriyle hesaplanmıştır. xıAltıncı bölümde 3, 9 ve 20 katlı yapıların taban kesme, taban devrilme momenti ve tepe yerdeğiştirmeleri yaklaşık yöntem ve SAP2000 bilgisayar programı ile A.B. Y.Y.H.Y.' liginde belirtilen Z3 zemin sınıfına göre hesaplanmıştır. Son bölümde ise sonuçlar tartışılarak yaklaşık yöntemin değerlendirilmesi yapılmıştır. xu
Özet (Çeviri)
APPROXIMATE FORMULAS FOR THE CALCULATION OF FUNDAMENTAL VIBRATION PERIODS OF FRAMED STRUCTURES SUMMARY As one of the first factors that affect the behaviour of buildings in the earthquakes and that can be used for earthquake calculations one can count the periods and related modes of structures. In structural dynamics the largest period among the periods is defined as the fundamental vibration period and the related kind of mode is called the fundamental mode. When calculating the earthquake forces of structures especially through the formula of equivalent seismic load if this period is used, under vibration the most participation comes from the mode that belongs to this period. Therefore, developing new formulas regarding the calculation of first natural periods most approximately and practically fast constitutes real importance in the dynamic analysis of structures. For this purpose, this research study emphasizes the framed structures which are modeled as the most frequent structures engineers work with especially as shear frames and through the accurate use of the analogy between vibration of beam in shear and longitudinal vibration of a beam, a new formula has been developed for analyzing these kinds of frames dynamically most approximately. Constituting of seven sections, the first section of the study presents the purpose of this study and the topics included. Second section is about the shear frames which the approximate formula has been applied to. In the third section the approximate formula related to the dynamic analysis of shear frames have been explained and it has been improved after taking into account the effect of floor beams to columns rigidity in order to improve the approach. Fourth section shows another improvement as to include the effect of the change in rigidity between floors that comes with the approximate formula in structures. xinAPPROXIMATE FORMULAS FOR THE CALCULATION OF FUNDAMENTAL VIBRATION PERIODS OF FRAMED STRUCTURES SUMMARY As one of the first factors that affect the behaviour of buildings in the earthquakes and that can be used for earthquake calculations one can count the periods and related modes of structures. In structural dynamics the largest period among the periods is defined as the fundamental vibration period and the related kind of mode is called the fundamental mode. When calculating the earthquake forces of structures especially through the formula of equivalent seismic load if this period is used, under vibration the most participation comes from the mode that belongs to this period. Therefore, developing new formulas regarding the calculation of first natural periods most approximately and practically fast constitutes real importance in the dynamic analysis of structures. For this purpose, this research study emphasizes the framed structures which are modeled as the most frequent structures engineers work with especially as shear frames and through the accurate use of the analogy between vibration of beam in shear and longitudinal vibration of a beam, a new formula has been developed for analyzing these kinds of frames dynamically most approximately. Constituting of seven sections, the first section of the study presents the purpose of this study and the topics included. Second section is about the shear frames which the approximate formula has been applied to. In the third section the approximate formula related to the dynamic analysis of shear frames have been explained and it has been improved after taking into account the effect of floor beams to columns rigidity in order to improve the approach. Fourth section shows another improvement as to include the effect of the change in rigidity between floors that comes with the approximate formula in structures. xin