Türk lojistik altyapısının intermodal taşımacılık açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Turkish logistics infrastructure from intermodal transport view
- Tez No: 265109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Farklı taşıma modlarının birlikte kullanıldığı taşımacılık türü olan intermodal taşımacılığın konu alındığı bu tez çalışmasında, intermodal taşımacılığın Türk lojistik sektörü ve Türk ekonomisinin gelişimine katkılarına değinilmiştir. Tezin birinci bölümünde intermodal taşımacılıkla ilgili bilgilere yer verilmesinin ardından ikinci bölümde Türk lojistik sektörü ulaştırma türleri açısından incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise Türk lojistik sektörü, intermodal taşımacılık altyapısı açısından incelenmiştir. İntermodal taşımacılığın bileşenleri olan araçlar, yollar, terminal ve depolar, insan kaynakları ve yönetsel yaklaşımlar, intermodal taşımacılık bakış açısı ile ele alınmıştır. Tezin sonunda Türkiye'de intermodal taşımacılık altyapısının gelişmesine yönelik bir model önerisi ve sürecin işleyiş adımlarına ilişkin detaylara yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise Türkiye'de intermodal taşımacılığın arzu edilen düzeyde gelişmesi için yapılması gereken uygulamalar ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Contributions of intermodal transport to the Turkish logistics industry and to the development of Turkish economy were mentioned in this thesis in which intermodal transport, the type of transport that different modes of transport are used together, After explaining intermodal transport in the first part of thesis, the Turkish logistics industry was analyzed from the types of transport view. In the third part of the thesis, Turkish logistics industry was analyzed in means of logistics infrastructure. As being the components of intermodal transport; vehicles, roads, terminals and warehouses, human resources and managerial approaches were evaluated. A proposal of a model about the development of intermodal transport infrastructure in Turkey was made and operation steps of the process were given. As the result, applications and suggestions that are necessary for the development of intermodal transport in Turkey were presented at the end of the thesis.