Planda düzensiz yapıların deprem etkileri altındaki davranışı
Behaviour of plan-irregular structures under seismic effects
  1. Tez No: 166324
  2. Yazar: AHMET ŞEREF BAHÇECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLTEN GÜLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Yüksek Lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada; planda düzensiz yapılarda kat döşemelerinin deprem yükleri etkisi altındaki davranışı, ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yapılan bu çalışmada Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkındaki Yönetmelikte tanımlanmış olan; A3 - Planda çıkıntılar bulunması, düzensizlik durumu incelenmiştir. Ele alman örnek yapılar 2 ayrı yaklaşımla modellenmiş, bu modeller için deprem analizleri yapılmıştır. Yönetmelikte verilen bu düzensizlik durumunun sınır değeri için perdeli ve perdesiz olmak üzere iki tip taşıyıcı sistem düzenlenmiştir. Bu yapı örnekleri üzerinde; kat kütlelerinin kütle merkezinde toplandığı, kat döşemelerinin rijit diyafram olarak çalıştığı birinci model, kütlelerin kolon uç noktalarında toplandığı esnek diyafram kabulü ile çözülen ikinci model ile deprem yükü etkisindeki yapının analizi yapılarak yönetmelikte verilen bu düzensizlik durumunun yeterliliği ve gerekliliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yedi bölüm halinde sunulan bu çalışmanın birinci bölümünde konunun tanıtılması, çalışmanın amacı ve kapsamı yer almaktadır. İkinci bölümde, düzensizliklerin tanımlanması, düzensizlikleri oluşturan etkenler incelenmiştir. Ayrıca planda düzensizlik durumları için çeşitli ülkelerin deprem yönetmelikleri incelenmiş ve konuyla ilgili daha evvel yapılmış çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, deprem hesabında uygulanan yöntemler detaylı olarak incelenmiştir. Bu bölümde Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ile yapıya etki eden deprem- küvetlerinin belirlenmesi, ABYYHY.'ye-göre- düzensizlik kontrolleri, kat döşemelerinde, sonlu elemanlar yöntemiyle, düzlem içi gerilmelerin belirlenmesi konulan üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, döşemeler konusunda detaylı bilgiler verilmiş, döşemelerin taşıyıcı özellikleri, modelleri ve modelleri arasında karşılaştırmalar yapılmışlar. Beşinci bölümde ise; hesaplarda izlenen yol verilmiştir. Altıncı bölümde ise; Planda çıkıntıları bulunan düzensiz yapılarda, döşemelerin davranışlarım belirleyebilmek amacı ile incelenen sayısal örnekler yer almıştır. Kat döşemelerinde oluşacak düzensizliğe; yapıdaki rijitliklerin neden olabileceği göz önüne alınarak, boyutları aynı, rijitlikleri değişen yapı örnekleri farklı modellemelerle çözülmüş ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Yedinci bölümde tez çalışmasında elde edilen sonuçlar verilmiştir. Çalışmanın sayısal incelemelerine dayanarak elde edilen başlıca sonuçlar aşağıda verilmiştir. xıı. Kat döşemelerinde hesaplanan maksimum düzlem içi gerilmeler, yalnız çerçevelerden meydana gelen yapı sistemlerinde daha küçük değerlerde kalmalarına rağmen, aynı boyutlardaki çerçeve + perdeli sistemlerde sınır fak değerini aşabilmektedir.. Plandaki boyut düzensizliğinden çok, yapıdaki rijitlik dağılımı daha etkilidir.. Kat döşemelerinde oluşabilecek düzlem içi maksimum gerilme değerinin o kata etkiyen eşdeğer deprem kuvvetine bağlı olduğunu kabul etmek yanıltıcı olabilir. Bazı durumlarda kata etkiyen deprem kuvveti düşük olmasına rağmen kritik gerilme değerleri bu kata oluşabilmektedir.. Kat döşemelerinde «n yüksek gerilme değerleri çerçeveli yapılarda kolon uçlarında ve planda boyutların ani değişim gösterdiği bölgelerde, perde + çerçeveli yapılarda ise perde etrafında oluşmaktadır. xııı
Özet (Çeviri)
BEHAVIOUR OF PLAN-IRREGULAR STRUCTURES UNDER SEISMIC EFFECTS SUMMARY In this thesis study, the behavior of structures with plan irregularity is examined under seismic effects. In this study, A3-type irregularity: JProjecting parts in plan, as defined in Turkish Seismic Code (ABYYHY), is investigated as a comparative work. Some sample 10-storey R/C structures with A3- type irregularity are modeled and analyzed with two different mathematic modeling approaches. Two types of structural Systems as framed and framed and shear-walled systems are selected to investigate the effect of diaphragm flexibility. In these structural systems, on the first model, storey masses are defined at ihe -centre of ihe plan where the floor diaphragm is considered to be infinitely rigid in its own plane. On the second model, the storey'masses are considered to be concentrated at the column-üoor joints at storey levels where the floor diaphragm is considered to be flexible. In the first chapter of study, which consists of seven chapters, ihe introduction about the subject and the purpose and the coverage of the study is presented. In the second chapter, definition of the structural irregularities, code regulations and reasons of irregularities are examined. The seismic code of other countries are investigated for plan irregularities, and simple summaries for the earlier studies involved about this subject is g^iven. In the third chapter, the analysis methods are examined with details. In this chapter, the determination of the seismic loads by the-equivalent static method, controls of plan irregularities for Turkish seismic code, the determination of the in-plane stress distributions by finite element methods in floor slabs are explained. In the fourth chapter, the detailed information of dealing with slabs are given. Preferences of floor types, floor modals and £omparisoji between floor models are carried out. In the fifth chapter, the way of calculations is given. The irregular structures, which have projeetingpartsinplan, for the determination of behavior of floor slabs, is examined numerically in the sixth chapter. The similar structures that have different rigidities are considered _as ligid and flexible floor system in order to determine the effects of changes in rigidities of slabs with two mathematic models and the comparisons are presented. In the seventh part, the results of the study are presented. The results obtained from the numerical analysis of study are given below. xiv. Maximum in-plane stresses calculated in slabs in structural systems consist of simple frames are smaller, those calculated on the slabs in systems which have frames + shear walls exceed the tensile strength of concrete.. Rigidity is more important than irregularity in dimension of plan.. It may be misleading to accept that the possible maximum in-plane stresses are proportional with the equivalent static seismic force. In some cases even though" the acting lateral load is critically high, the in-plane stresses may reach critical values.. In slabs, the maximum stresses are formed at endpoint of columns in structural systems consist of üimple irames and formed over shear walls in systems have frames and shear walls. xv