Thermal, microstructural and optical characterisation of the TeO2-BaO glasses
TeO2-BaO camlarının termal, mikroyapısal ve optik karakterizasyonu
  1. Tez No: 166325
  2. Yazar: CUMHUR EŞİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFİ ÖVEÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Te02-BaO CAMLARININ TERMAL, MİKROYAPISAL VE OPTİK KARAKTERİZASYONU ÖZET Ağır metal, alkali ve toprak alkali metal oksit içeren tellürit sistemleri optik cam oluşumu için uygun malzemelerdir. Bu oksitlere bağlı camlar görünür ve yakın- kızılötesi bölgelerde kolaylıkla geçirgen olarak üretilebilirler (5.5 um'ye kadar). Dolayısıyla, bu malzemeler opto-elektronik uygulamalar için güvenilirdirler ve son yıllarda da birçok araştırmaya konu olmuşlardır. Silikat, borat ve florit bazlı camlara karşın tellürit camlan düşük ergime sıcaklığı, düşük cam geçiş sıcaklığı, yüksek dielektrik sabiti ve önemli optik özelliklere sahiptirler. Atmosfer nemine direçlerinin yanı sıra matrislerine yüksek konsantrasyonlarda nadir toprak elementi alarak özellikle lazer uygulamaları için çok uygun bir ortam hazırlarlar. Tellürit camlarının bu özellikleri kristalizasyon gibi yapısal etkilerle kolaylıkla değişebilir. Önemli olan nokta, bu camların çekirdeklerime ve kristalizasyon mekanizmalarım özümseyerek çekirdek oluşumu ve de tane büyüme mekanizmalarını önleyerek (örn. optik-fîber, lazer camı ve optik switch cihazı için) pratik uygulamalara yönelik olarak camların kararlılıklarım ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada, Te02-BaO ikili sistem camlarının termal özellikleri, kristalizasyon kinetikleri, mikroyapısal morfolojileri ve optik özellikleri DTA, XRD, SEM ve de UV Spektrometresi yardımıyla ortaya çıkarılmıştır. DTA ölçümleri sonucunda, camların cam geçiş, kristalizasyon ve ergime sıcaklıkları yardımıyla cam kararlılıkları hesaplanmıştır. Bunun dışında, XRD çalışmalarında kristal yapılar saptanmıştır. Kristalizasyon mekanizması bütün cam kompozisyonlarında yüzey kristalizasyonu olarak hem kinetik hem de optik çalışmalar sonucunda belirlenmiştir. Son olarak da, bazı camların soğurma aralıkları UV Spektrometresi yardımıyla saptanmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
THERMAL, MICROSTRUCTURAL AND OPTICAL CHARACTERISATION OF TeO2-BaO GLASSES SUMMARY Tellurite systems including heavy element oxides and alkaline and earth-alkaline metal oxides are interesting for optical glass formation. Glasses based on them can be easily obtained transparent in the visible and near infrared regions (up to 5.5 urn). They are therefore promising materials for optoelectronic devices and have been the subject of numerous studies during the last few years. In comparison with silicate, borate and floride glasses, tellurite glasses have low melting point, low glass transition temperature, high dielectric constant and interesting non-linear optical properties. They are resistant to atmospheric moisture and capable of incorporating large concentrations of rare-earth ions into the matrix especially for laser applications. These properties of tellurite glasses can be easily influenced by structural effects such as crystallisation. Knowing the nucleation and the crystallisation phenomena in such glasses is important for understanding the stability of a glass for practical applications where the formation of nuclei and their subsequent growth to crystals must be avoided (such as in optical fibres, laser glasses, optical switching devices). In the present study, thermal and microstructural properties, crystallisation kinetics of crystallizing phases and microstructural morphology of glass samples of (1- x)Te02-(x)BaO (x = 0.10, 0.15, 0.20 and 0.25) binary system were investigated using differential thermal analysis (DTA), X-Ray diffractometry (XRD) and scanning electron microscopy (SEM) techniques. In addition, absorption spectra experiments were carried out with UV-VIS Spectrophotometer. Using DTA measurements glass stability of each glass composition was determined. Moreover, the crystallisation mechanism occurring in all glass samples was found to be dominantly surface crystallisation and crystallisation activation energies were calculated by the kinetic studies. Lastly, the absorption range for some representative glasses was determined by UV-VIS Spectrophotometer.