Türk ilaç sanayii'ndeki ilgili yöneticilerin yeşil lojistiğe yönelik tutum ve davranışlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determination of attitude and behaviors of the related managers' in Turkish pharmaceutical industry towards green logistics
  1. Tez No: 473703
  2. Yazar: MİRAY ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, İşletme, Pharmacy and Pharmacology, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Günümüzde sanayinin pek çok dalında önemli bir role sahip olan lojistik uygulamaları ilaç sanayiinde de dikkat çekmektedir. Ancak, birçok lojistik faaliyetin çevreyi olumsuz yönde etkilemekte olduğu görülmektedir. Çevresel duyarlılığa verilen önemin artması ile birlikte, her sektörde olduğu gibi lojistik sektöründe de çevrenin zarar görmesini engelleyen sistemler tercih edilmeye başlanılmıştır. Literatürde, lojistik ve tedarik zinciri alanında davranışsal modeller veya psikolojik/davranışsal temellere dayanan çalışma sayısı oldukça kısıtlı olup, bu alanda bir boşluk bulunmaktadır. Bu boşluğun kısmen de olsa doldurulabilmesi amacıyla bu tez kapsamında, Türk İlaç Sanayii'ndeki firmaların lojistik faaliyetlerinden sorumlu yöneticilerin yeşil lojistiğe yönelik tutum, niyet ve davranışları, ilk kez Planlanan Davranış Teorisi (PDT) temelinde istatistiksel olarak modellenmiştir. Bu doğrultuda bir ölçme aracı geliştirilmiş ve geliştirilen 35 maddelik ölçme aracı Türk İlaç Sanayii'nde hizmet vermekte olan 94 lojistik birim yöneticisine uygulanmıştır. Elde edilen veriler faktör analizi (açıklayıcı ve doğrulayıcı) ve daha sonra yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Çalışmada, Türk İlaç Sanayii'ndeki firmaların yeşil lojistiğe katılımlarında yol gösterici olacağı düşünülen, Yeşil Lojistik Davranışı (YLD) modeli önerilmiştir. Önerilen YLD modelinde, yeşil lojistiğe yönelik çevresel tutum, yeşil lojistiğe ilişkin algılanan davranış kontrolü ve yeşil lojistik ile ilgili sübjektif normun yeşil lojistiğe yönelik niyet üzerindeki pozitif yöndeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, yeşil lojistik maliyetlerine yönelik tutumun, yeşil lojistiğe yönelik niyet üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak anlamsız olduğu belirlenmiştir. Yeşil lojistiğe yönelik niyetin ise, yeşil lojistik davranışı üzerinde pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, Türk İlaç Sanayii'nde yeşil lojistik davranışı ve alt boyutlarının belirlenmesinde PDT'nin kullanılabileceğini istatistiksel olarak ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Today, logistics activities, which play an important role in many branches of the industry, have become increasingly striking in the pharmaceutical industry. However, it is observed that the some of the logistics activities may affect the environment adversely. Especially with the increasing importance given to environmental concerns, systems that prevent further damage to the environment has also started to be preferred in the logistics sector as in every sector. In the literature, the number of studies based on behavioral models or psychological/behavioral bases in the field of logistics and supply chain is very limited, there is a gap in this field. In order to fill this gap partly, in the content of this thesis, attitudes, intentions, and behaviors of the managers responsible for logistics activities in the Turkish Pharmaceutical Industry towards green logistics was statistically modeled on the basis of the Planned Behavior Theory (PBT) firstly. In this regard, a measurement tool was developed, and the developed 35-item measurement tool was applied to the 94 logistics unit managers serving in the Turkish Pharmaceutical Industry. The obtained data were analyzed by factor analysis (explanatory and confirmatory) and then by structural equation modeling. In the study, the Green Logistics Behavior (GLB) model, which is thought to be a guide for the companies in the Turkish Pharmaceutical Industry in their green logistics, has been proposed. In the proposed GLB model, the positive effect of the environmental attitude towards green logistics, perceived behavioral control related green logistics, and subjective norm about green logistics on intention towards green logistics are found statistically significant, but the effects of attitude towards green logistics' costs on intention towards green logistics are not found statistically significant. Intention towards green logistics has been found to have a positive statistically significant effect on the green logistics behavior. Findings of this study statistically revealed that PBT can be used in the Turkish Pharmaceutical Industry when green logistics behavior and its sub-dimensions are determined.