Defining critical factors affecting student success: A data mining approach
Öğrenci başarısını etkileyen kritik faktörlerin belirlenmesi: Bir veri madenciliği yaklaşımı
- Tez No: 166334
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET MUTLU YENİSEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
OGRENCI BAŞARISINI ETKİLEYEN KRİTİK FAKTÖRLERİN BELİRLENMESİ : BİR VERİ MADENCİLİĞİ YAKLAŞIMI ÖZET Son yıllarda, öğrencilerin akademik başarılarını araştırmaya yönelik artan bir ilgi var. Sonuç olarak, akademik başarıyı etkileyen faktörler üzerinde artan sayıda çalışma sürdürülüyor. Bu çalışmanın konusu, İTÜ İşletme Fakültesi öğrencilerinin başarısını etkileyen önemli faktörleri, bir Veri Madenciliği uygulması yöntemiyle bulmaktır. Veri Madenciliği kaynak data içinde değerli bilgileri elde etmek için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Bu tezde farklı bir veri madenciliği çalışması yer alır. Yukarıda açıklanan amaç, Karar Ağaçlan tekniği uygulaması ile modellenir. Tüm çalışmanın kaynak datası öğrenci verileridir. Öğrenci verilerini toplamak amacı ile İşletme Fakültesi 2., 3. ve 4. sınıf lisans öğrencilerinin katıldığı bir anket çalışması yapılır. Bu anketin sonucu olarak Veri Madenciliği çalışmasının girdi değişkenleri seçilir. Model geliştirilirken 424 farklı öğrencinin cevaplan kullanılır. Ankete verilen cevaplara bağlı olarak ikili karar ağacı geliştirilir. Karar ağacı modelinde girdi olarak 48 farklı değişken kullanılır. 15 değişken öğrenci başarısı üzerinde etkili olarak bulunur. En etkili ilk 10 değişken detaylan ile ele alınır. Budanan karar ağacının 18 farklı yaprağı vardır. 18.ci yapraktan sonra ağacın genel doğruluk oram 0.8208 olarak hesaplanır. Basan üzerinde en etkili faktörler, etki sırasına göre şunlardır: Okula Devam Yüzdesi, Cinsiyet, İkamet Etme Şekli, En Sevilen Ders Grubu, İş Bulma Süresi, Doğum Bölgesi, Sınıfı, Burs Sahipliği, Baba Eğitim Durumu, Günlük Ders Çalışma Saat Sayısı, İTÜ'de Olmaktan Memnuniyet Derecesi, Master Yapma İsteği, Baba Hayatta Olma Durumu, Sinemaya Gidiş Frekansı ve Aylık Ortalama Para Harcama Miktarı Kurulan modele göre bu faktörler etkilidirler. Fakat, kesin olarak hangi faktörlerin basan üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu söylemek doğru değildir. Karar ağacı üzerinde her bir değişkenin tek tek incelenmesi ve yorumlanması gerekir. Bazı değişkenler tek basma etkili olurlen, bazı değişkenler bir arada olumlu ya da olumsuz bir etki yaratmaktadır. xı
Özet (Çeviri)
DEFINING CRITICAL FACTORS AFFECTING STUDENT SUCCESS: A DATA MINING APPROACH SUMMARY In recent years, there has been increasing interest in students' academic achievement. Not surprisingly, an increasing amount of research has been carried out on the factors that influence academic achievement. The subject of this thesis is finding crucial factors that affect success of İTÜ's Management Faculty's students. Data mining is one of the most popular techniques of finding valuable information through data. A different data mining application takes places in this thesis. The above problem is studied on by applying Decision Tree technique of Data Mining. The whole study depends up on students' data. Accordingly, a student questionnaire is applied to sophomore, junior and senior students of Management Faculty's undergraduate students. As a result of this questionnaire the input attributes of the Data Mining study is selected. 424 different students' answers are used during the model development. A binary decision tree is generated based on these answers. 48 different attributes are used for the decision tree. 15 attributes are selected as effective on student success. The most important 10 attributes are examined in details. The result of the pruned Decision Tree modeling has 18 different leaves. After the 18th leaves, the overall correctness ratio of the tree is 0.8208. The most effective factors of success are defines as: Attendance Percentage, Gender, Residence, Most Liked Course Group, Finding Job Duration, Birth Region, Class, Scholarship, Father Education, Studying Hours, General Pleasure Of ITU, Master Degree, Father Alive, Cinema Frequency and Average Monthly Expenditure. These factors are important according to the model. But it is not possible to say clearly which values of these factors have a positive impact on success. All these variables must be investigated one by one on the decision tree.