Bakım sistemlerinde envanter yönetimi
Inventory management in maintenance systems
  1. Tez No: 166340
  2. Yazar: BÜLENT DURMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT DURMUŞUĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bakım sistemleri için büyük önem taşıyan bakım envanterinin iyi bir şekilde yönetimi, günümüzde şirketlerin Özel olarak ilgilendiği bir konu haline gelmiştir. Makina ve ekipmanların her zaman operasyonda yada operasyona hazır bulunmaları için tutulan bu envanterin özellikle de yedek parça envanterinin maliyetlerdeki payı, birçok şirkette oldukça yüksektir. Böylesi maliyetli bir envanteri azaltmak hedeflendiğinde alınacak aksiyonlardan biri, yedek parça talebini düşürecek bir bakım politikası -toplam üretken balam (TPM) gibi- uygulamak olabilir. Bu aksiyona zıt bir yaklaşımla, talep var kabul edilip yedek parça envanter sisteminin performansım geliştirmek ise ayrı bir aksiyondur. Bu çalışmada, yedek parça optimum stok seviyelerini belirlemek için kullanılan yöntemleri anlatmak ve uygulamak amaçlanmıştır. İlk bölümde bakım yönetimine giriş yapılmış, bakım kavramları, önemi, çeşitleri ve maliyetinden kısaca bahsedilmiştir. Ardından envanter yönetimi konusuna değinilmiş, stok kontrol yaklaşımları özetlenmiştir. Bölüm sonunda çalışmanın amacı açıklanmaya çalışılmıştır, ikinci bölümün başında çalışmaya katkısı bulunan literatür araştırmasına yer verilmiştir. Bölümde, balom envanterinin yapısı, lojistiği ve depolanması anlatılmıştır. Bu bölümün sonunda stok seviyeleri ve makina ömürlerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise yedek parça stoklan için uygulanan bazı modeller anlatılmıştır. Probabilistik modeller örneklerle açıklanmış ve dinamik programlama ile bölüm sonlandırılmıştır. Dördüncü bölümde bir çimento fabrikasındaki bazı yedek parçalar üzerinde en uygun model uygulanmış ve optimum stok ve sipariş seviyeleri bulunmaya çalışılmışta. Son bölümde ise, elde edilen sonuçlar ve bundan sonra yapılabilecek çalışmalar hakkındaki fikirler paylaşılmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
INVENTORY MANAGEMENT IN MAINTENANCE SYSTEMS SUMMARY To manage maintenance inventory which is essential for maintenance systems has become a popular subject that the companies are specially interested in for the last few years. This inventory -especially spare parts inventory- provides trie machine and the equipment availability in operation all the time and has a big share of total cost for the most of the companies. In order to decrease this inventory levels and costs, a maintenance policy like TPM can be a first action to take which will affect spare parts inventory in progress. Contrarily, another action is to assume a demand pattern and to improve the spare parts inventory performance. In this study, it is the basic purpose to examine and exercise the methods which determines the optimal spare parts levels. In the first section, there is an introduction to maintenance management and some definitions, importance, the types and the cost of maintenace are discussed shortly. Then inventory management and inventory control subjects take some place. At the end of the section the aim of the study are tried to explain. In the beginning of the next section literature research has been given. In this section, the characteristics of maintenance inventories, its logistics and storage are tried to tell. This section ends with inventory levels and parts lifetime. The third section is about some applied models for spare parts stocks. Probabilistic models are explained with examples and the section ends with dynamic prograrnming. In the fourth section, the applicaton of the best fit model for some spare parts in a cement factory and the optimum inventory and reorder levels for them are studied. In the last section, the results and the subjects for future researches are summarized. vm