İstanbul su temini sistemi ve işletme politikalarının incelenmesi
Analysis of Istanbul water supply system and operation policies
- Tez No: 166347
- Danışmanlar: PROF. DR. BİHRAT ÖNÖZ, PROF. DR. BEYHAN YEĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İSTANBUL SU TEMİNİ SİSTEMİ VE İŞLETME POLİTİKALARININ İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada, İstanbul Su Temini Sistemi incelenmiş ve çeşitli işletme şekilleri araştırılmıştır. İstanbul İli Avrupa Yakası'nı temsilen Alibeyköy ve Terkos Barajlan'mn, Asya Yakasını temsilen ise Ömerli Barajı'nın hazne işletme politikaları incelenmiştir. İstanbul Su Temin ve İletim Sisteminin karışık bir yapıda olması ve verilerin tam olacak temin edilememesi nedeniyle, Avrupa Yakası için Alibeyköy ve Terkos Hazneleri toplamı, Asya Yakası için ise Ömerli Barajı incelenmiştir. D.S.İ' den temin edilen barajlara ait hidroloji bilgileri incelenmiştir. Eldeki mevcut verilerden yararlanarak çizilen“Eklenik Yağış”ve“Hazne seviye-zaman-yağış”grafikleri yardımıyla kuraklık analizi yapılmıştır. Kurak yılların belirlenmesinin ardından İ.S.K.İ' den alman aylık şehire verilen ham su miktarlarlan yardımıyla her hazne için şehre verilmesi hedeflenen aylık ortalama su miktarları hesaplanmıştır. İ.S.K.Î mevcut işletme politikası belirlenen yeni hedefler doğrultusunda incelenmiş, sonuçlarını değerlendirmek için öncelikle hazneler standart işletme politikası ile işletilmiştir. Standart işletme politikası ile işletilmiş olan haznelerde oluşacak eksiklik değerleri kurak yıllar için hesaplanmıştır. İ.S.K.İ işletme politikası ile standart işletme politikası sonucu kurak yıllar içinde oluşan eksiklik değerleri karşılaştınlmıştır. Standart işletme politikası uygulandığında, bazı aylarda İ.S.K.İ işletme politikası sonucu oluşan eksiklik değerlerinin ortadan kalktığı ancak maksimum eksiklik değerlerinin arttığı görülmüştür. Haznelerde standart işletme politikası sonucu oluşan maksimum eksiklik değerîerindeki artışı yok etmek ve bu değerleri aylar içinde dağıtmak için Korunmalı Politika (Hedging) uygulanmıştır. Bunun için haznede suyun azalmaya başlamadığı dönemlerde su biriktirmeye başlayarak, kurak yıllar içinde oluşan maksimum eksiklik değerleri azaltılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, İSKİ işletme politikası, standart işletme kuralı ve korunmalı politika altında işletilen haznelerde oluşacak olan eksiklik değerleri incelenmiş ve en düşük maksimum eksiklik değerlerinin Korunmalı Politika ile sağlandığı görülmüştür. xıı
Özet (Çeviri)
ANALYSIS of ISTANBUL WATER SUPPLY SYSTEM and OPERATION POLICIES In this study Istanbul Water Supply System and its various operation policies have been analyzed. Reservoir operation policies of Alibeyköy and Terkos Dams as representative of the European side and of Ömerli Dam as representative of the Asian side have been investigated. Since Istanbul Water Supply and Transmission System has a complex configuration and since it was not possible to collect the related data completely, the sum of Alibeyköy-Terkos reservoirs for the European side and Ömerli Dam have been examined. The hydrologic data that has been obtained from D.S.Î. (State Water Works) have been analyzed. Dry period analysis has been performed by help of“Cumulative Precipitation”and“Reservoir level-time-precipitation”graphs by making use of the data existing in hand. After the determination of the dry years, with the help of the raw water amounts given to the city obtained from I.S.K.Î. (Istanbul Water and Wastewater Works), monthly average water amounts that are aimed to be given to the city have been calculated for each reservoir. İ.S.K.İ. present operation policy has been examined along the direction of new targets that have been determined, in order to evaluate the results the reservoirs have primarily been operated according to the standard operation rule. The deficiencies that will arise for the standart operation policy have been assessed for the dry years. The deficiencies arising along the dry years for İ.S.K.Î. operation policy and for standard operation policy have been compared. When standard operation policy is applied, for some months the deficiencies that take place for İ.S.K.İ. operation policy disappear, however it is seen that maximum deficiency values are increased. In order to annihilate the deficiencies arising as a result of the standard operation policy and to distribute these deficiencies over the months Hedging has been applied. xinIt has been tried to lessen maximum deficiencies arising during dry years by accumulating water in the reservoirs during periods when water in the reservoir does not yet start to decrease. As a result, deficiencies arising in cases when the reservoirs are operated according to İ.S.K.İ. operation policy, standard operation policy and hedging policy are analysed and it has been seen that minumum values of maximum deficiencies are observed for the hedging case. XIV