Avrupa para sisteminin incelenmesi ve Maastricht Anlaşması'nın etkileri
An Analysis of the european monetory system and the effects of the Maastricht Treaty
- Tez No: 36648
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LERZAN ÖZKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
O Z E T Avrupa Toplulukları, ortak pazar hedefi doğrultusunda altı Batı Avrupa ülkesi (Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Belçika ye Lüksemburg) tarafından kurulmuş, ekonomik amaçlı üç bölgesel milletlerarası örgüte verilen addır. Avrupa Topluluğu'nda, 1960 ye 1970'li yıllarda parasal alanda kaydedilen gelişmeler, üye ülkelerin gümrük birliğini tamamlayıp, ekonomileri arasında bütünleşme sağladıktan sonra Ekonomik ye Parasal Birlik'- e doğru yol almaları konusunda teşvik edici bir unsur olmuştur. Bu yönde ilk girişim olan Tünelde Yılan Düzenlemesi, Bretton Wodds Sistemi 'nin (Sabit Döviz Kuru Sistemi) ABD Dolarının aşırı değer kaybetmesinden doğan istikrarsızlık dönemine rastlaması yüzünden yal nızca 9 ay sürebilmiştir. (24 Nisan 1972'den 12 Mart 1973'e kadar) Avrupa Para Sistemi, 1973'den itibaren dalgalı döviz kuru sis teminin uygulandığı bir dönemde, özellikle 1975'den sonra ekonomik ve parasal alanda görülen büyük bir istikrarsızlık ortamına karşı bir tep ki olarak kurulmuştur. 0 dönemde enflasyonun hızla yükselmesi, dış ticaret ve cari işlemler bilançolarındaki dengesizliklerin artması, ekonomik büyümenin duraklaması, ABD Dolarının değerinde büyük düşmeler olması, sonuçta döviz kurlarında büyük dalgalanmaların baş göstermesi ve bunun açık ekonomilere sahip olan AT Ülkelerinin üzerinde olumsuz tesirler bırakması şeklinde tezahür eden kaos karşısında ABD yönetiminin kayıtsız kalması üzerine, F.Almanya ve Fransa'nın girişimleriyle Avrupa Konseyi'nin Brüksel Zirvesinde 5 Aralık 1978'de resmen kurulmuş ve 13 Mart 1979'da işlemeye başlamıştır. Avrupa Para Sistemi'nin temel hedefi“ülke içinde ve dışında daha fazla istikrar sağlamaya yönelik politikalar yoluyla Avrupa'da bir parasal istikrar alam meydana getirmek”olarak özetlenebilir. -vı-Bu hedefin gerçekleştirilmesi, döviz kuru istikrarının sağlanmasını, topluluktan daha fazla ekonomik ve siyasi bütünleşme elde etmek için sistem 'e katılan ülkeler arasında, enflasyon kontrolüne yönelik olarak milli ekonomi ve para politikaları arasında daha fazla yakınlaşmanın sağlanmasını gerektirmektedir. Bu hedeflere ilave olarak ECU'nun Topluluk içindeki rolünün geliştirilmesi de sayılabilir. APS, Bretton Voods'da oluşturulan döviz kuru sisteminin bir benzeri olup, esas itibariyle sabit fakat ayarlanabilir bir döviz kuru sistemidir. Sistemin Döviz Kuru Mekanizması (DKM), Avrupa Para Birimi (ECU) ve kredi mekanizmaları olarak üç önemli mekanizması bulunmaktadır. Döviz Kuru Mekanizması, APS'nin temel mekanizması sayılmakta dır, îki tür dalgalanma marjı bulunmaktadır.“Parite Grid Temeli”uyarınca DKM'na katılan her bir üye ülkenin milli para biriminin ECU karşısında bir merkezi paritesi vardır. Bu merkezi pariteri erden, her bir milli paranın DKM'na dahil diğer ülkelerin milli paraları karşısındaki ikili merkezi pariteleri hesaplanır. Bu ikili merkezi pariteri erin + % 2.25' i dalgalanma marjını belirlemektedir. İtalyan Lireti, İspanyol Pesetası, İngiliz Sterlini ve Portekiz Eskudosu için + % 6 gibi bir marj belirlenmiştir. İkili dalgalanma marjının alt ve üst sınırları müdahale noktala rı olup, bu noktalara ulaşıldığı zaman, DKM'na dahil ülkelerin merkez bankaları döviz borsalarına müdahale edip, ikili döviz kurlarını marj içine çekmek ile yükümlüdürler. İkinci bir dalgalanma marjı da, her bir milli paranın ECU karşısındaki dalgalanma marjını gösteren“maksimum sapma marjı”dır. Bu marjın % 75'ne karşılık kısmına“Sapma Eşiği”denir. Avrupa Para Birimi olan ECU, karşım bir para birimi olup, Topluluğa üye 12 ülkenin milli paralarının belirli sabit miktarlarından olu şan bir sepet para niteliğindedir. -vn-ECU resmi alanda, hesap birimi, rezery yarlık ye ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Hesap birimi olarak kullanılırken, DKM'a katılan her bir üye ülke parası için ikili merkezi panterlerin ECU üzerinden birimlendirilmesi, ECU temelinde sapma eşikleri belirlenmesi vs. işlemleri yapılmaktadır. Rezery varlık olarak, bütün üye ülkelerin merkez bankalarının altın ye ABD Dolabı türünden rezervlerinin % 20'ni Avrupa Parasal İşbirliği Fonu tarafından ihraç edilen ECU ile değiştirilmesi olarak gösterilebilir. Ödeme aracı olarak da; çok kısa vadeli Finans mekanizması çerçevesinde ECU, döviz piyasalarında zorunlu müdahalelerde bulunan merkez bankaları arasında borç alacak bakiyelerinin denkliğini sağlamada % 100 bazında bir araç fonksiyonunu germekledir: ECU'nun özel kullanımı da, ECU üzerinden birimlendirilm'tş tahvil ihraçları, fatura! andırma, fiyatl andırma, banka hesabı açma, seyahat çekleri vs. gibi araçlar yoluyla ama yavaş şekilde gelişmektedir. APS'nin üçüncü mekanizması olan kredi mekanizmasında ise; gerek DKM'nın işleyişinde merkez bankalarının yaptığı müdahalelerde kullanılması, gerekse ödemeler dengesi güçlükleri ile karşılaşan ülkelere yardım amacıyla, çok kısa vadeli - kısa vadeli destek ve orta vade li mali yardım türlerinde yeterli miktarda kredi imkanlarının sağlanması öngörülmüştür. APS uygulamada, döviz kuru değişmelerini önemli ölçüde azaltarak DKM'a katılan ülkeler arasında parasal istikrar sağlamış ve 1992 Eylül ayına dek başarılı bir gelişme göstermiştir. APS'nin kuruluş hedeflerinden biri olan DKM'na üye ülkeler, arasında ekonomik ve parasal politikaların yakınlaşması özellikle 1983 ' - den sonra sağlanmış ve tüm üye ülkeler fiyat istikrarım sağlamayı te mel olarak benimseyip, bütçe dengesi, cari işlemler dengesi ve ekonomik büyüme gibi göstergelerde yakınlaşma sağlamışlardır. ?vııı-üye ülkeler arasında ekonomik politikalar ve milli mevzuatın yakınlaştırılmasını. gerçekleştirmeyi amaçlayan, böylece geniş kapsamlı bir bütünleşme hareketini temsil eden AET, ilgi alanına bazı sosyal konularda girince“Avrupa Topluluğu (AT)”adıyla anılmaya başlanmış, bu çalışmanın ana konularından olan Maastricht Anlaşması sonrasında ise“Avrupa Birliği (AB.)”adını almıştır. Aralık 1991 'de yapılan Maastricht Zirve Toplantısı çok önemli bir gelişme sayılmaktadır. Çünkü bu toplantıyı takiben 7 Şubat 1992' de Maastricht'de“Avrupa Birliği (Maastricht Anlaşması)”imzalanmıştır. Maastricht Antlaşması'nda -Ekonomik birliğe giden yolda dönemeç sayılan Avrupa Para Birliğini gerçekleştirmek amacıyla tedbirler belirlenmekte ; - Bu tedbirlerin etkili kılınması için Toplulukların yapısın da ve yetkilerinde gerekli değişiklikler öngörülmekte; - Gelecekte siyasi birliği hazırlamak umuduyla etkili bir siyasi işbirliği mekanizması kurulmakta; - Topluluk hareketinin sosyal boyutu vurgulanarak, eğitim, kültür, çevre, tüketicinin korunması, araştırma-geliştirme konularında yeni hedef ve stratejiler saptanmakta ; - 1989'da imzalanan "Avrupa Sosyal Şartı'nın üye devletlerde yeknesak ve etkili bir uygulamaya kavuşturulmasını sağlayıcı bir protokola varlık kazandırılmaktadır. İngiltere'nin parasal birlik ve sosyal şarta ilişkin bazı istisnai hükümlere tabi kılındığı Maastricht Antlaşmasının yürürlüğe girmesinde (Danimarka'da yapılan referandumda hayır oylarının çoğunluğu alması gibi) ortaya çıkan bazı pürüzlerin giderilmesi AT'nın en önemli sorunu olmuştur. ıx-11-13 Aralık 1992 tarihlerinde Edinburg'da yapılan zirve toplantısında ; - Danimarka'ya parasal birlik ve ortak savunma mekanizmasına katılmama konusunda bir seçme yapma imkanı tanınmış; - Avrupa Parlamentosunda üye ülkelerin kontenjanlarında başta Almanya'nın ki olmak üzere artırım yapılmış; - Topluluğun gelişmekte olan bölgelerine sahip üyelerine 15.15 milyon ECU'luk yardım yapılmasına imkan verecek fon oluşturulmuş; - Topluluk bütçesi yeniden düzenlenmiş; - İsveç, Avusturya, Finlandiya ve (belki) Norveç ile üyelik müzakerelerinin başlamasına karar verilmiştir. 1992 yılma kadar başarılı bir şekilde uygulanan APS, 1992 Eylül ayından itibaren kurumsal ve fonksiyonel aksaklıklar nedeniyle krize girmiştir. Maastricht Anlaşması konusunda yapılan çeşitli referandumlarda bu krizi alevlendirmiştir. Fakat ekonomik ve parasal birliğe doğru olan süreçte Maastricht Anlaşması'nın önemli bir gelişme sayılacağı ve 1994 yılından itibaren Avrupa ekonomilerinin iyiye doğru gideceği düşünülmektedir. x-
Özet (Çeviri)
AN ANALYSIS OF THE EUROPEAN MONETARY SYSTEM and THE EFFECTS OF THE MAASTRICHT TREATY Summary : This thesis concern with European Monetary System and recent developments. After the end of the Second World war, the idea to reach to the organized and vital Europe had developed. The first step to support this idea was the treaty founding the European Coal and Steel Community (ECSC) on 18 April 1951 in Paris and its entry into force on July 1952. The further development was the Treaty of Rome of 25 March 1957 which created the European Economic Community (EEC). It was the first step towards economic and monetariy union. The founding members of these communities were Belgium, the Federal Republic of Germany, France, Italy, Luxembourg and the Netherlands. On January 1, 1973, Denmark, Ireland and England acceded to the Communities. On January 1, 1981, Greece and on January 1, 1986 Spain and Portugal have acceded to the Communities. The objective of the European Economic Community is to create a common market by abolition to restrictions on the free movement of workers, capital, goods and services. A step of the economic union is to establish the integration of the finan cial markets of the community. In 1957, the founding members of the Community committed themselves only in general terms to an“ever closer union”. The specific decision to move towards monetary union, and to set a more general goal of increasing foreign policy co-operation, came only at the Paris Summit in October 1972. In the devlaration after the summit-the last to be held before Britain, Denmark and Ireland joined-the heads of govern ment reiterated the“determination of the states of the englar- ged European Communities irrevocably to achieve economic and monetary union”. The process was to begin in 1973, and to be completed in 1980. -xx-Progress towards monetary integration presupposes the coordination of credit, budgetary, and wage policies. European Monetary System's mechanisms are divided into three sections: 1) Exchange Rate Mechanism 2) European Currency Unit (ECU) 3) Credit Mechanisms. The European Currency Unit was officially conceived on December 5, 1978. The EC Council agreed to introduce a new mechanism for managing exchange rate fluctuations between currencies of EC member states. This mechanism was called the European Monetary System (EMS) and central to its structure was the ECU, a basket currency made up of a combination of Community national currencies weighted to reflect the relative strenght of each currency. The ECU is control to the whole concept of the EMS. On December 1978, the official text that created the EMNS, assigns four fundamental roles to the ECU::. as the basis for the divergence indicators to be set up,. as the unit of account for the exchange rate mechanism (ERM),. as the unit of account for the operations relating to the intervention mechanisms and the short term lending facilities form the EMCF (European Monetary Cooperation Fund) ; and. as a unit of payment in the transactions between the monetary institutions of the EC. The value of the ECU was fixed at the outset at the same value as the European Unit of Account (EUA), comprising a basket of the community currencies weighted to reflect the relative strenght of each currency. The ERM is the main pillar of the EMS, Currencies partici pating in the ERM undertake to maintain their exchange rates in relation to other memser currencies within limited bands of fluctuation. All partipating cursencies, except the Spanish peseta and sterling, must be held within margins of %2.5 on either side of their agreed bilateral central rates against -xix-each other participating currency? in the case of sterling and peseta, the scope for movement is % 6. The creation of a single European Currency will provide an important passage towards the monetary union (EMU) (to which all EC member states were in principle committed). The Maastricht treaty defines the process by which there will be an irreversible switch to a single currency for an as get unspecified number of EC states. The first stage :., The first stage-still in process-began on July 1, 1990 and its ob j ectives are to increase the convergence of economic performance of member countries by reinforcing the coordination of economic and budgetury policies. In practise, thes means ı - Completing the EC internal market, particularly with regard to the free movement of capital. - Increasing the economic policy coordination exercised by the multilateral commitee of govenors of the central banks, and in particular, ensuring that the completion of the single European market does not widen economic gaps between EC regions ', and - the removal of obstacles to the use of the ECU. The second stage and the third stage The second stage of EMU, which is already under way, scheduled to begin in 1994, forms a kind of interim period before full union. During stage two, the practical groundwork of EMU-the setting up of the European Monetary Institute (EMI), the European Central Bank and the European System of Central Banks (ESCB), the institutions that will preside over the creation of EMU and subsequent policy settings-will be introduc tion of a single currency. Otherwise if a date for stage three has not been set_by the end of 1997, then January 1, 1999 automatically becomes the target date for full economic and monetary union f and a single currency would be introduced in those countries that satisfy the Council's criteria (with no minimum number required) soon after wards. The European Central Bank is to start work from the first -xiii-day of the third stage. Under the formula agreed at Maastricht, a single European Currency could be in place as early as Januay 1, 1997 if a majority of EC countries fulgill the necessary economic conver gence conditions by then. Today, only France and Luxembourg would quality under the five so-called convergence criteria for monetaryunion, which cover inflation, interest rates, budget deficit, public dept and currency stability. By 1 July 1998, the last possible date for deciding which countries will join union the third and final stage of monetary union, Denmark and Germany will probably also qualify, as well as the U.K. if it rejoins the ERM. The main impetus behind fixed exchange rates and a single currency is Europe's general failure to maintain price stability. Ocer the last two decades low inflation has only been achieved with consistency by Austria, the Nerherlands and Germany. The architects of EMU see it as a way of tying the rest of Europe to Germany's economic success. Thes is why there is such a strong emphasis on inflation and interest rate convergence in the Treaty. Member states must have reduced annual inflation to within one and half percentage points of the average of the howest three nations which today are Denmark, Belgium und France, Within this limit Germany, the Notherlands, Ireland and Luxembourg also quality. UK inflation is to day onl just over the limit. Member states must also have long term interest rates no grater than two percentage points above the average rates of the three lowest inflation countries. On this test there is a better performance, with only Spain, Portugal, Italy and Greece failing to qualify today. But convergence comes at the price of matching Germany's high rates, a cost which led to the exchange rate crisis in September 1992. The toughest and politically most sensitive criteria involve fiscal (tax) policy and overall dept. Member states must keep their govern budget deficit within three per cent of gross domestic product (GDP), and gross public sector debt must be no higher than 60 per cent of GDP. The burden of paying interest -xi v-on high debts compared to GDP hits a governments ability to ease taxes. The dept and deficit rules are so stringent that at the moment only France and Luxembourg qualify on both criteria, with Germany pushed. out because of the cost of its own economic unification on its budget deficit. However, the Treaty contains“get-out”clauses which allow some leniency in judging the state of fiscal and public depts. The clauses allow the rules to be waived if a contry's budget deficit and public sector debts are moving in the right direction and are close to quali fication. The fiith and final criteria for joining monetary union covers exchange rates. Countries must have kept their currency within the narrow 2.25 per cent divergence bands of the European Monetary System (EMS) for two years, and must not have unila% terally devalued their currency within the same period. On December 11, 1991 the 12 Community member states signed one of the most important agreements in Maastricht. Under its terms, the EC-or at least a number of its member states-will have a single currency by the end of the first half of 1999 at the latest, and could have one as early as 1997. After Maastricht, EC governmest leaders completed the task at the Edinburg summit on December, 12 1992. They tried to make the Maastricht Treaty more palatable to European Citizens in general, and to Denmark in particular. By a coincidence, the timing of that challange coinceded with the need to agree a new five year spending plan for the EC-a plan had to take into account measures needed to stranghten the Community's poorer economic and monetary union blueprint laid down at Maastricht, Furthermore, the feat was achieved cuithout changing any of the lengthy Maastricht Treaty's articles. But after Maastricht and even after Edinburg summit, some of the problems and fluctuations of currencies kept taking place at the European markets. And it doesn't seem to be easy to j salve these problems in the near future unless to support and believe in the necessity of European Union, -xv-