Avrupa Birliği-Türkiye mali işbirliği kapsamında alınabilecek mali yardımlar ve koşulları ile AB mali yardımlarının Türk inşaat sektörüne etkileri
EU financial aids and the terms & conditions for their use within the context of EU-Turkey financial cooperation, the impact of EU financial aids in Turkish construction sector
  1. Tez No: 166352
  2. Yazar: ARDA FINDIKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
AVRUPA BIRLIĞÎ-TURKIYE MALI İŞBİRLİĞİ KAPSAMINDA ALINABİLECEK MALİ YARDIMLAR VE KOŞULLARI İLE AB MALİ YARDIMLARININ TÜRK İNŞAAT SEKTÖRÜNE ETKİLERİ ÖZET Başlangıcı XIX. yüzyıla dayanan Avrupa Birliği, zaman içinde genişlemeler yaşayarak bugünkü durumuna gelmiştir. AB, geçmişten bugüne birliğe üye ve üye olmayan ülkelere çeşitli mali destek mekanizmaları oluşturmuştur. Bu mali yardımların ana amacı, en genel anlamda üye ülkelerin ekonomik faaliyetlerinin birbirleri ile uyumlu, sürekli ve dengeli bir biçimde gelişmesini sağlamak, üye olmayan ülkelerin ise AB 'ye uyumunu arttırmaktır. Türkiye'nin AB ile mali ilişkileri 1960'larda başlamış, o günden bugüne artan mali ilişkiler ile 1999 Ma ülkemizin tam adaylığının onaylanmasıyla yeni bir sürece girmiştir ki, bugün ülkemiz AB'nin katılım öncesi mali yardımlarından faydalanır konumdadır. Merkezi Olmayan Yapılanma temeline dayanan bu mekanizma ana hatlarıyla PHARE enstrümanı yoluyla işlemektedir. Söz konusu yardımların ana amacı, yardım alan ülkenin AB 'ye uyum çalışmalarına katkı sağlamak olduğundan mali yardıma başvuran projelerin genel anlamda bu hedefe yönelik olması esastır. Başvuru usulleri ve hangi projenin hangi programdan faydalanabileceği bellidir ve tüm başvurularda olmazsa olmaz başlıklardan birisi, istenilen kalitede projelerin hazırîanabiîmesidir. Ülkemizde mali yardımların kullanımında özellikle bilgi eksikliğinden kaynaklanan bazı sorunların yaşandığı açıktır. Yıllardır mali kaynak sorunu yaşayan ülkemizde, böylesine uygun şartlarda mali kaynak sağlanması konusunda bilgi sahibi olmak ve ülke gelişiminde rol oynayacak projelerde söz konusu mali yardımlardan destek almak önem taşımaktadır. Çalışma dahilinde bunların neler olduğu üzerinde de durulmuş, en büyük sorun olarak görülen istenilen kalitede proje hazırlama konusunda esaslar ve detaylar ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, Türkiye'nin geçmişten bugüne Avrupa Birliği ile mali işbirliği kapsamında dahil olduğu mali yardım mekanizmaları irdelenmiş, mali yardımların ülkemizde etkin kullamlamama nedenleri araştırılmıştır. Mali yardım sürecinde karşılaşılan belli başlı sorunlar saptanmaya çalışılarak, Türk inşaat sektörü firmalarının konuya bakış açılan bir pilot çalışma ile saptanmaya çalışılmıştır. Çalışma, amacına uygun olarak mantıksal açıdan birbirini takip eden bölümler şeklinde hazırlanmıştır: Tezin 1. bölümünde, Avrupa Birliğfnin mali yardım sağlama nedenleri hakkında genel bilgi verilmiş ve çalışmanın amacı belirtilmiştir. Tezin 2. bölümünde, Avrupa Birliği' nin ne olduğu, kuruluşundan bugüne genişlemesi ve birliğin organları konularına yer verilmiştir. ıxTezin 3. bölümünde, Avrupa Birliği“ nin birlik içi ve birlik dışı ülkelere mali yardım metot ve araçian, mali yardımlara başvuru koşullan ile mali yardımların desteklediği alanlar detaylarıyla açıklanmıştır. Tezin 4. bölümünde, Türkiye ile AB arasındaki mali işbirliğinin, 1999 Helsinki Zirvesi öncesi ve sonrası olmak üzere iki ayrı dönem halinde dünden bugüne nasıl geldiği hakkında bilgi verilmiş, AB'nin tüm aday ülkelerde öngördüğü Merkezi Olmayan Yapılanma çerçevesinde mali yardımların işleyişi üzerine açıklamalar yapılmıştır. Tezin 5. bölümünde, Türkiye'de mali yardımların etkin kullanımında karşılaşılan ana sorunlara değinilmiş, en önemli eksiklik olarak gözüken ”istenilen kalitede projelerin üretilememesi" konusuna açıklık getirebilmek üzere kaliteli proje hazırlanmasının genel prensipleri ve proje uygulama/yürütüm usûlleri hakkında detaylar sunulmuştur. Tezin 6. bölümünde, Türk inşaat sektörü firmalarının AB mali yardımları konusundaki bilgi düzeyleri ve konuya bakış açılan hakkında ilgili firma yetkilileriyle yapılmış olan pilot çalışmanın neticeleri sunulmuş ve yer yer yorumlanmıştır. Tezin 7. bölümünde, AB mali yardımlarının avantajları, Türkiye'de bu yardımların etkin kullanılamamasına yol açan ana nedenler saptanmış, çözüm önerileri getirilmiş ve Türk inşaat sektörü firmalarıyla yapılan pilot çalışma sonuçlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. x
Özet (Çeviri)
EU FINANCIAL AIDS AND THE TERMS & CONDITIONS FOR THEIR USE WITHIN THE CONTEXT OF EU-TURKIYE FINANCIAL COOPERATION, THE IMPACT OF EU FINANCIAL AIDS IN TURKISH CONSTRUCTION SECTOR SUMMARY Since its foundation in XIX. century, EU has remarkably developed within time and has reached today's status. It has always been one of the basic aims of EU to develop several mechanisms in order to help financially to its members and to the countries which are not members too for their easy integration to the Union. The main target of EU financial aids is to generally ensure the sustainable development of economic activities of member countries in conformity with the accepted economic policies of EU and to increase the harmony between EU and non-member countries. Türkiye' s relation with EU has started in I960' s and since then, with ever developing cooperation, it has reached to a new stage in 1999 with the acceptance of Türkiye as an associate member. Based on the principle of Non-centralized Structuring, today Türkiye can take every advantage of the financial aid mechanism which basically operates through PHARE instrument. Since the basic aim of the aids is to facilitate the integration of the countries to EU, the projects submitted for such aids should generally meet this target. The type of projects that can take advantage of several EU financial programs and the standards are very well definened for the application procedures. The most vital point is to provide the projects in a way to be accepted as having the required quality. It is quite obvious that Türkiye has encountered problems in this process since there has always been lack of knowledge regarding such important source of finance. Fighting with the problem of scarce resources for years, it is vital to be very well informed about such cheap financial sources and not to lose this opportunity to have financial support for the projects which are very important for the development of Türkiye. Thus, it is the main goal of this study to specifically concentrate on the basic problems in the process, to provide solution by specifying the basics and detailed procedures in preparing the projects that are of quality as required by EU. The aim of this study is to go into details of the financial aid mechanisms of European Union and Türkiye" s financial cooperation with EU since 196(Ts, to determine the basic problems being faced in the process today and to determine the amount of knowledge the companies in the Turkish construction sector have about the advantages of the use of EU financial aids in their projects and their understanding of the process. This study has been prepared as logically succeeding chapters: In the 1st chapter, the main target of the study has been designated and general information has been provided for the general reasons leading to the acquisition of financial aids. xiIn the 2nd chapter, the information has been provided for what EU is, how it has been founded and expanded and what its main organs are. In the 3rd chapter, the tools, methods and the application procedures have been specified for EU financial aids to member and non-member countries. In the 4th chapter, the steps in which financial cooperation between Türkiye and EU has been passed before and after 1999 Helsinki Summit have been covered and the procedures for financial aids have been explained within the context of Non- Centralized Structuring envisaged by EU for member countries. In the 5th chapter, the main problems to be encountered while using EU financial aids in Türkiye have been determined. Additionally, some details have been provided regarding the general principles for the preparation of high quality feasible projects and project implementation methods to enlighten the main reasons why the projects of adequate quality cannot be prepared. In the 6th chapter, a pilot study has been provided and interpreted regarding the general level of how informed the Turkish construction companies are about the EU financial aids. In the 7th chapter, the advantages of EU financial aids and main reasons why these aids cannot effectively be used in Türkiye have been specified, several measures have been provided for the solution of the problems and the results of pilot study in Turkish construction sector have been evaluated as well. XII