Multi-logue: Socio-spatial explorations within the metropolitan city
Multi-log: Metropal kent üzerine sosyo-mekansal değerlendirmeler
  1. Tez No: 166351
  2. Yazar: YEŞİM DUYGU ERGÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
MULTI-LOG: METROPOL KENT ÜZERİNE SOSYO-MEKANSAL DEĞERLENDİRMELER ÖZET Mimarlığın aslını tasarım oluştursa da eğitimin tasarımın nasıl yapıldığına ilişkin asıl üretken kısmı demonstratif bir nitelik taşıyamamaktadır. Bu sebeple mimarlık, doğa bilimlerinden insan bilimlerine geniş bir çerçeve içerisinde pek çok disiplinle etkileşimli bir yapı sergiler. Bilim ve felsefe dünyasında meydana gelen değişimlerle mimarlık, günümüzde barınma işleviyle ilişkili pragmatik yanını kendisi için yeterli bir meşruiyet aracı olarak görmemekte, soyut düzlemde sanatsal yamna meşruiyet sağlama arayışına girmektedir. Bu durumla ilişkili olarak postmodernizm, çoğulculuk prensibine dayalı yaklaşımıyla artık tekil doğrunun varolamayacağını, çokluk içerisinde öznel akıl yürütmelerin var olması gerektiğini öne sürmüştür, îçinde bulunduğumuz dönemde, kent ve kültür kavramları tekil temsiliyet araçlarıyla açıklanamamaktadır. Sürecin ortaya koyduğu yeni metafor, kentsel ve kültürel deneyimler üzerine farklı yorumlar içeren okumalardır. Mimar ve tasarımcılar olarak cevaplamamız gereken asıl soru bu çok katmanlı kentsel / kültürel strüktürü nasıl okumamız ve yorumlamamız gerektiğidir. Tez bu noktadan hareketle metropol kent ve kentli arasındaki 'multi-log'u sorgulamaktadır. Bu okuma çalışmasında tüm strüktürleri açık sistemler olarak değerlendiren dekonstrüksiyon araç olarak kullanılmaktadır. Tez temel olarak dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde aydınlanmadan beri süregelen kentsel değişim ve sonuçlan üzerinde durulmakta, mimarlık epistemolojisi bu çerçevede değerlendirilmektedir. İkinci bölümde çağdaş metropol kent ve toplum temsiliyet araçları üzerinden incelenmekte, güncel duruma ilişkin değerlendirmeler yapılmaktadır. Üçüncü bölümde kentin bir metin olarak okunması üzerine yapılmış çalışmalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde sermayenin serbest akışı ve küreselleşmenin de etkisiyle güçlenen fiziksel çevrenin sürekli değişimi ve toplumun bu duruma adaptasyonuna ilişkin geleceğin metropol kent kurgusunu ortaya koyan mimari-kentsel projeler üzerinden tek işlevlilik, çok işlevlilik, geçicilik kalıcılık gibi temalar incelenebilmektedir. Tez toplumun değişime ve geleceğin tasarımına ilişkin saptamalarım ve metropol kent üzerine çoklu okumalarım içeren anket çalışması ve bulgular ile sonuçlanmakta, ele alman soru/nlann nihai cevaplan okumanın çoklu niteliğine uygun olarak okuyucuya bırakılmaktadır. Mevcut düzende fiziksel lokasyonlarda yaşanan değer değişiminin sosyal yaşantıyı nasıl etkileyeceği sorusuna cevap arayan tez çalışması kentsel tasanmın toplumsal sorumluluğunu arayış serüvenidir. vııı
Özet (Çeviri)
MULTI-LOGUE: SOCIO-SPATIAL EXPLORATIONS WITHIN THE METROPOLITAN CITY SUMMARY Though the essential part of architecture has been design, ways to produce design as a methodology may have never been demonstrative in architectural education. For this reason, architecture should be regarded as an integrative structure whose boundaries range from natural sciences to social sciences and humanities. Enabled and driven by changes in science and philosophy, architecture today doesn't see utility as a sufficient reason for itself. Though being closely related with dwelling, its essential axis as a work of art is seeking a kind of reasoning in abstract theoretical field. In response, postmodernism, evaluating the plurality in reasoning and claiming there should never be a single truth, has proposed producing a system, which would enable integrative subjective interpretations. Looking at the city as a medium, one may see that it no longer corresponds to a significant entity, nor does culture. The current metaphor for the city and culture is the text, which enables an infinite number of readings of urban and cultural experiences. As architects, designing potential environments for the society to make them livable, our main problem to answer should be how to conceive of and convey current representations of the city and culture through reading the multi-layered urban spatial structure within such a rich mix of choice. The thesis would, from this point of view, try to question the multi- logue of the metropolitan city with the dweller. The methodology of this reading challenge would be deconstruction whose suggestion is accepting all structures as open systems. In this respect, city and culture would both be regarded as living organisms that carry change in their formation. The basis of the thesis is mainly in four parts. In the first part the processes of urban change and their outcomes in terms of urban form are discussed and reviewed from the Enlightenment onwards to provide the theoretical basis for the other parts. In the second part the city and society are analyzed as artifacts of material culture using deconstruction as methodology. Third part of the thesis examines the studies taken so far which read the city as text. Fourth part of the thesis examines new metaphors of design, mainly new typologies and flexible-multifunctional buildings as response to constantly changing metropolis. Finally a research design is made to have the multiple readings / interpretations within the metropolitan city and to know how the society may/may not integrate with what design offers them foreseeing the future. With respect to 'multi-logue' proposed, the final answers of the questions the thesis is trying to answer are left open to discussion. The thesis which is mainly seeking a response to how the value changes in physical locations effect/would effect social life is an adventure in search of urban design's social responsibility. IX