Kısmi doygun kumların tekrarlı yükler etkisi altındaki davranışı
Behavior of partially saturated sand under cyclic loading
  1. Tez No: 166353
  2. Yazar: BARIŞ ELİBOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER ERKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
KISMİ DOYGUN KÛMLARIN TEKRARLI YÜKLER ETKİSİ ALTINDAKİ DAVRANIŞLARI ÖZET Yapılan tez çaiışması kapsamında kısmi doygun kumların tekrarlı yükier etkisi altında davranışları incelenmiştir. Bu doğrultuda orta-ince temiz kum numunesi kuru yağmurlama yöntemiyle dinamik üç eksenli deney sisteminde hazırlanmıştır. Tam doygunluk numuneden karbondioksit geçirilerek sağlanmış, düşük doygunluklar ise numune içinden saf su geçirilerek elde edilmiştir. Hazırlanan numune farklı tekrarlı gerilme oranlan altında yüklenmiş ve deney sırasındaki veriler bir program yardımıyla bilgisayarda toplanmıştır. Daha sonra elde edilen veriler kullanılarak boşluk suyu basıncı, eksenel deformasyon ve tekrarlı yük değişimi çevrim sayılarına bağlı olarak hesaplanmıştır. Yapılan tüm deneylerin yüklemesi 0.1 Hz frekansta yapılmıştır. Deney sonuçlan karşılaştırıldığında temiz kumlana tekrarlı yükler altında davranışım etkileyen en önemli parametrelerden birinin Skempton-B parametresi olduğu sonucuna varılmıştır. Karşılaştırılması yapılan Dr=%50 sıkılığa sahip B değeri 0.53 numunenin sıvıiaşmaya karşı olan direnci B değeri 1.00 olan numunelerin direncinden yaklaşık %23 daha fazla olduğu görülmüştür. Aynı durum Dr=%30 civarında sıkılığa sahip numunelerde de kontrol edilmiş ve doygun numunelerin sıvıiaşmaya karşı olan dirençleri B=0.53 olanlardan yaklaşık olarak %22 daha az olarak elde edilmiştir. Skempton-B parametresinin etkisinin araştırılması amacıyla aynı relatif sıkılık değerine ve aynı yükleme koşullanna sahip numunelerin davramşlan aynı çevrim sayılarında karşılaştınlmıştır. Sonuç olarak B değeri 0.75 olan numunede boşluk suyu basıncı oluşumu diğerlerine göre daha az çevrim sayısında çevre basıncı değerine eşit duruma gelmiştir. Diğer yandan B değeri 0.36 olan numunede boşluk suyu basıncı sadece 26kPa'e ulaşmıştır. Ek olarak deneylerde en büyük eiastisite modülü ölçümleri ve azalım ilişkileri sonucunda eiastisite modüllerinin değişimi gözlemlenmiştir. Dr=%50 sıkılıkta X1HB=1.00 olan numunede ee büyük eiastisite modülü 285MPa olarak elde edilirken %30 sıkılıktaki numunede yaklaşık olarak 275MPa olarak elde edilmiştir. Azalım ilişkileri sonuncunda da bu sıkılıktaki numunelerin B=0.00, 0.53 ve 1.00 değerlerini sağladığı durumlardaki ve 0.001 mm eksenel boy kısalması oranında eiastisite modülleri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarakta %50 sıkılıktaki numunede doygun kuru olan numunelerin en büyük başlangıç eiastisite modülü değerinin yarı doygun ve tam doyguna numuneye göre daha büyük olduğu belirlenmiştir. Kuru numuneler üzerinde yapılan çalışmalarda da numunenin tekrarlı yük etkisi altındaki davranışları incelenmiş ve aynı sıkılık değerindeki numunelerde hacimsel genişlemenin gözlendiği kritik bir başlangıç çevre basıncının olduğu belirlenmiştir. Özetle, yapılan çalışmada deneysel olarak zemin fiziksel özelliklerinin ve yükleme koşullarının kısmi doygun kumların davranışına olan etkileri araştırılmıştır. XIV
Özet (Çeviri)
BEHAVIOR OF PARTIALLY SATURATED SAND UNDER CYCLIC LOADING SUMMARY In this study, the behaviours of partially saturated sands under cyclic loading in dynamic triaxial test apparatus have been studied. Clean sand specimens have been prepared by dry pluviation method in different relative densities. Full saturation has been obtained by circulation of Carbon dioxide gas trough the sands. Different saturation degrees have been achieved by circulation de-aired water trough samples. Then specimens loaded under different cyclic stresses, and then data during loading was collected to computer by a program. After calculation of data excess pore pressure, cyclic axial deformation and cyclic load distribution by cycles of numbers have been obtained. All tests have been conducted by the frequency of 0. 1 Hz. The test results are presented that one of the most important parameter, which affects the behaviour of sand under cyclic load, is saturation. When cyclic behaviour of specimens prepared at the same relative density of %50 with the saturation degrees B=0.53-and B=1.00, is compared, it has been shown the saturated specimens liquefaction resistance is 23% less than partially saturated one. Same value by a 22% value is obtained for the specimens with relative density 30%. To study of the influence of Skempton B value on pore pressure and axial strain generation the same cyclic axial load has been applied to specimens at the same relative density which have different B values. When the results compared for the same loading cycle, pore water pressure builds up rapidly in high degree of saturated specimens having B value of 0.75. On the other hand, specimen which has B value of 0.36 the pore water pressure built up to value of 26 kPa. In addition, to study the effect of B value on initial elasticity modulus and elasticity modulus versus axial strain, cyclic loads have been applied at elastic deformation levels and degradation tests have also been conducted. By this way, the comparison of elasticity modulus for saturated and partially saturated specimens made. xvAccording to the test results, the specimen, which has B value of 0.50 and relative density of 50%, has a initial elasticity modulus of 285MPa, and the specimen with relative density 30% has a initial elasticity modulus approximately 275MPa. By the degradation tests, the variation of elasticity modulus by axial strain has been compared for specimens with B value of 0.00-0.53-1.00. When comparison is made for the strain differences 0.001mm, the dry specimen with relative density %50 with B value 0.00 has the greatest initial elasticity modules than the others having different B values varied between 0.53 to 1.0. The same behaviour is determined for specimen with Dr=30%. Another research topic is to investigate cyclic behaviour of dry specimens under cyclic axial loads. It is obtained there is a critical initial effective confining pressure level that sands at the same relative density have dilation behaviour below this level at the same cyclic loads. XVI