Elastik zemine oturan çelik tel ve çelik hasır donatılı beton plaklarının tekil yük altındaki davranışının sayısal analizi
Numerical analysis of steel fibre and welded wire fabric reinforced concrete ground slabs under point loading on elastic sub-base
- Tez No: 166354
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ELASTİK ZEMİNE OTURAN ÇELİK TEL VE ÇELİK HASIR DONATILI BETON PLAKLARIN TEKİL YÜK ALTINDAKİ DAVRANIŞININ SAYISAL ANALİZİ ÖZET Son yıllarda betonun gevreklik özelliğini iyileştirmek, tokluğunu ve darbelere dayanımını artırmak amacıyla çelik tei kullanımı yaygınlaşmıştır. Kullanımın artması konu ile ilgili deneysel ve sayısal araştırma gereksinimini de beraberinde getirmiştir. Normal betonlara çelik teller eklenerek, şekil değişimi esnasında daha çok enerji yutabilen daha sünek bir malzeme elde edilir. Bu süncklilik betonun şekildeğiştirme özelliğini arttırdığından ani kırılmalar meydana gelmemektedir. Çelik hasır ile donatılmış betonlarda ise, çelik hasır çubuklarının kopma uzama limitlerinin fazlalığı, yapı elemanlarının elastik davranışını iyileştirir ve ani kırılmayı önlenme de önemli üstünlükler sağlar. Yüksek Lisans Tezi olarak yapılan bu çalışmada, çelik tel oranı ve donatı tipi değiştirilerek hazırlanan plakların, değişik yatak katsayılarına sahip zeminler üzerinde, taşıt yükü, makine yada raf ayağını temsil eden tekil yük etkisi altındaki davranışları ve göçme yükleri belirlenmiştir. Yapılan bu deneysel çalışma, tanı ölçekli olarak 3,0 x 3,0 x 0,15 m boyutlarında hazırlanmış 6 adet plakla sürdürülmüştür. Deney plaklarında donatı olarak 15 kg/m, 20 kg/m' ve 30 kg/m' çelik tel ve Q 188/188 tipi çelik hasır kullanılmıştır. Tüm plak numunelerinde kullanılan beton sınıfı aynıdır. Plak zemini olarak farklı zemin yatak katsayıları elde edebilmek için farklı tipteki ekstrüde polistiren köpük levhalar ve kauçuk plakalar farklı kalınlıklarda kullanılmıştır. Plaklar merkezinden 0,15 x 0,15 boyutlarındaki çelik levha üzerinden belirli yük kademelerinde, göçme yüküne kadar yüklenmiştir. Plak üzerindeki 16 noktaya yerleştirilen İ/1000 mm hassasiyetinde ölçüm yapan transducerler yardımıyla yerdeğiştirmeler ölçülmüştür. Deneysel çalışmadan elde edilen sonuçlan karşılaştırmak amacıyla, sonlu elemanlar yöntemini kullanan ANSYS programı ile plaklar modelienerek doğrusal olmayan çözüm yapılmıştır. XII
Özet (Çeviri)
NUMERICAL ANALYSIS OF STEEL WIRE AND WELDED WIRE FABRIC REINFORCED CONCRETE GROUND SLABS UNDER POINT LOADING ON ELASTIC SUB-BASE SUMMARY Use of steel wires has been become widespread on recent years in order to make concrete gain more on unmalleable and toughness features, as well as gaining more durability to shocks. Increased use thereby brought along the need for making searches in numerical and experimental examination. Addition of steel wires into non-reinforced concrete makes it turn into a material high on ductile side that absorbs more energy during the strain phase. Where, this eliminates sudden crushes because ductility feature gained happens to improve concrete's ability to change its shape. In welded wire fabric reinforced concretes on the other hand, excessive nature of durability against crushing and tensile limits tends to make better elastic behavior of construction components, providing considerable gain on preventing crushing. Aim of MSc thesis study is to investigate behavior and subsidence loads of slabs prepared in change of steel wire rate and reinforcement type on subbase with bed modulus that vary caused by single load representing vehicle load or shelf leg. Emperimental study made herein has been performed with 6 slabs of dimensions 3.0 x 3.0 x 0.15 m at full scale. Slabs used in experiment have been reinforced by I5kg/m3, 20 kg/m3 and 30 kg/m3 steel wire and welded wire fabric of type Q 188/ i 88. Classification of concrete has been the same for all slab samples. Rxtruded polystyrene foams and rubber plates have been used in varying thicknesses over extrusions of various types in order to achieve different bed modulus for slab background. Loading has been made on slabs up to subsidence load rate over steel plate of dimensions 0,15 x 0,15 from the center. Displacement has been measured through transducers of 1/1000 mm accuracy, placed over 16 separate points on the slab. In order to provide comparison between results attained from experimental work, nonlinear solution has been achieved by modeling slabs through ANSYS Program, using the finite elements method. Xlll