Doğrusal olmayan programlamada algoritmaların tanımlanması ve bilgisayar programlarının derlenmesi
Definition of nonlinear programmes algorithm and collection of computer programmes
- Tez No: 16636
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEN APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DO?RUSAL OLMAYAN PROGRAMLAMADA ALGORİTMALARIN TANIMLANMASI VE BİLGİSAYAR PROGRAMLARININ DERLENMESİ Muharrem SAKINCI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı DAnışman:Yrd.Doç.Dr.Ayşen APAYDIN 1991, Page: 6 2 Juri:Yrd.Doç.Dr.Ayşen APAYDIN Prof.Dr. Yalçın TUNCER Yrd.Doç.Dr.Nurhayat İSPİR Bir ya da daha çok değişkenin sayısal fonksiyonları eşitlik ya da eşitsizlik kısıtları ile tanımlanabilir. Fonksiyonların doğrusal olmadığı durumda doğrusal olmayan programlama problemi ortaya çıkar. Doğrusal programlamada fonksiyonların maksimum ya da minimum noktalarını bulmak için çeşitli yöntemler ve algoritmalar geliştirilmiştir. Doğrusal olmayan programlama problemlerinin optimal çözümünün bulunmasında süreç adımları oldukça fazladır. Bu nedenle, çözüm için mutlaka bilgisayar tekniklerinden yararlanılması gerekmektedir. Bu algoritmalar için yapılan paket programlar büyük sistemler için geliştirilmiştir. Bu çalışmada, kişisel bilgisayarlara yönelik bir paket program hazırlanmıştır. Bu paket programda kısıtlı-kısıtsız fonksiyonların çözüm yöntemleri irdelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Doğrusal Olmayan Programlama, Bilgisayar Programı, Optimal Çözüm, Doğrusal Olmayan Yöntemler.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT MastersThesis DEFINITION OF NONLINEAR PROGRAMMES ALGORITHM AND COLLECTION OF COMPUTER PROGRAMMES Muharrem SAKINCI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor: Assist. Prof.Dr. Ayşen APAYDIN 1991, Page: 62 Jury:Assist. Prof. Dr. Ayşen APAYDIN Prof.Dr. Yalçın TUNCER Assist.Prof.Dr.Nurhayat İSPİR Numerical functions of one or more than one variables can be defined with equality or inequality constraints. If functions are nonlinear, the problem is called a nonlinear program. Some methods and algorithms had been developed for solving maximum or minimum points of nonlinear functions. Process steps of optimal solution of nonlinear programming problems are too much. Therefore, it is required that computer techniques, and also these algorithms have been developed for large computer systems. In this thesis, a computer packet program has been developed for usage of personal computers. In this packet program solution methods of constraint-unconstraint functions have been studied. KEY WORDS: Nonlinear Computer Programming, Optimal Solution, Nonlinear Methods.