Tokat-Sulusaray kaplıcasının hidrojeoloji incelemesi
Hydrogeological investigation of the Tokat-Sulusaray thermal spring
- Tez No: 16637
- Danışmanlar: PROF.DR. BAKİ CANİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOKAT - SULUSARAY KAPLICASININ HİDROJEOLOJİ İNCELEMESİ Aynur GEÇER Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Baki CANIK 1991, Sayfa : 10 8 Jüri : Prof. Dr. Baki CANIK Prof. Dr. Aziz ERTUNC Doç. Dr. Şevki FİLİZ Sulusaray civarının hidrojeolojisini incelemede kaynak ve sondaj kuyularının beslenme, köken ve fiziko- kimyasal özelliklerini aydınlatabilmek için yaklaşık 80 km lik bir alanın jeoloji haritası yapılmıştır. inceleme alanının KD ve orta kesimleri düzlük tür. En düşük rakım Sulusaray ilçesinin GB sında olup 1020 m dir. Çermik tepede topografya oldukça yüksek olup 1185 m dir. Bölgede II yıllık ortalama yağış 427 mm, yıllık ortalama yağış 456,8 mm, ortalama yıllık sıcaklık 7.75 C dir.IV Harita alanında temeli, üst Kretase yaslı ofiyolit karmaşığı o luşturur. Teme 1 karmaşık içerisinde gabro, radyolarit, peridotit ve serpantinler yer alır. Eosen yaşlı filiş oluşuklarında killi kireçtaşı, kumtaşı, kumtaşı kiltaşı tabakaları ardalanma1ıdır. Bunlar üst Kretase bi rimleri üzerine açısal uyumsuzlukla gelir. Miyosen yaşlı Çekerek Formasyonu bol miktarda ofiyolit çakıllarını kap samakta olup, çakıltaşı birimleri yatay yada 5-6° lik e- giml idir.Neo Jen yaşlı bazaltlar genellikle lav akıntısı şeklinde gözlenmiştir. Pliyosen birimleri, çakıltaşı kum taşı özellikle kırmızı renkli kil ve şiltten oluşan göl çökelleri ile temsil edilir. Alüvyonu ise dere yatakla rında biriken sıkılaşmamış çakıl, kum, silt, kil vb oluş turur. Atmosferik sular yeraltına süzülerek ofiyolitler içinde bulunan yarık, çatlak ve fay kuşaklarında depolanmıştır. Jeotermik gradyanla ısınan suyun hidrotermal oluk görevi gören muhtemel fay ve çatlaklar boyunca yeryüzüne çıktığı belirlenmiştir. Sıcak suların geldiği derinlik yaklaşık 1096,5 m olarak belirlenmiştir. Akifer kayacın sıcaklığı Jeotermo- metreler yardımıyla 117,3-124,8 °C olarak bu lunmuş tur.Su ların sıcaklıkları 31. 9-44. 3. °C arasında değişmektedir. Suların kimyasal bileşimleri birtakım diyagram larla yorumlanmıştır.Buna göre sıcak suların en çok içer diği İyonlar Na,K, Cl ve SO4., soğuk suların en çok içerdiği iyonlar ise Ca, Mg, ve HCO3 dır. Sıcak sular AIH a göre sodyumlu, klorürlü, hid- ro karbonatlı, sülfattı sıcak ve mineralli sudur. tir Suların CaCO3 a aşırı doygun olduğu belirlenmiştir-5 -3 Alüvyon akiferin geçirimliliği 4.3.10-5 - 1,1.10 m/s arasında, toplam gözenekliliği ise %34-%38 arasında değişmektedir. Elde edilen değerlerle alüvyon akiferin toplam porozite ve permeabi1i te haritaları yapılmıştır. Havzanın eş su yükselti haritası hazırlanarak hidrojeoloji kesiti çıkarılmıştır. Yeraltı suyunun genel akım yönü KD dan GB ya doğru olup, boşalım Çekerek ırma ğına olmaktadır. Sulusaray kaplıcasının korunma alanları saptan mış, bu alanlar içerisinde alınması gereken önlemler öne-ri lmiştir. Yapılan jeoloji ve hidrojeoloji çalışmalarının ışığı altında sahada sıcak su sondajı için bir lokasyon belirlenmiştir. Halen kaplıcayı besleyen DSİ sondajının 50 m batısına bir sondaj açıldığında sıcak su elde etmek mümkündür. ANAHTAR KELİMELER : Jeotermik gradyan, Jeotermometre, hid- rotermal oluk, su kimyası, eş su yük selti egr i 1er i.
Özet (Çeviri)
vi ABSTRACT Masters Thesis HYDROGEOLOGİCAL INVESTIGATION OF THE TQKAT-SULUSARAY THERMAL SPRING Aynur GEÇER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor ; Prof, Dr, Baki CANlK 1991, Page : 108 Jury : Prof. Dr. Baki CANlK Prof. Dr. A2İ2 ERTUNÇ Assoc. Prof. Dr. Şevki FiLlZ Approximately the geological map of 80 km was prepared in order to find out drainage area, origin and phys icochemical features of textbore wells near Sul usaray. The nort-east and middle parts of. research area are plain. The lowest altitude above the sea level, which is 1020 m, is at the south- west of Sulusaray town. At the Çermik hill, the topography is rather high since its height is 1 185 m. In the region, average rain fall of 11 years is 427 mm, average rain fall per year is 456,8 mm and averageVII temperature per year is 7.75°C. In the map area, foundation contains formation Upper Cretaceous old ofiolit.The basic formation includes gabros, radiolarits, peridotits and serpent ines. I n the formation of Eosen old filish, there are the layers of limestones which contain, c lay, sandstones,c laystones.They come to upper port of Upper Cretaceous Units with djscon- formity.The formation Miyocen old Çekerek, includes the large amount of ofiolit pebbles and the units of rounded peples are horizontal or then exist at the inclination of 5 or 6 degree. The Neojen old basalts were seen as the lava flow. Rounded pebbles, sandstones and especially lake precipitates which compuounds of red clay and silt, represent, the units of Pliosen. AlUvions are composed of noncompressed pebbles, sand silt, clay, which are at the r i ver beds. Atmospheric waters accumulate at the splits, cracks and fault zone of ofiolits by passing to underground.lt was understood that the water which is heated by geothermal gradion comes back to the surface of earth by passing through faults and cracks. It was found that the depth of hot water is approximately 1096.5 m.The temperature of aquifer rock found between 117.3 - 114.8 C, by using geothermometers. The temperature of waters varies from 31.9 C to 44.3°C. Chemical compounds of water are explained by some diagrams.According to that, hot water contains ions which are mostly Na,K,Cl and -SO, and cold water contains ions which are mostly Ca,Mg,HCO~. The water of hot and mineral, according to AIH, contains sodium, clorttr, sulphate and hydrocarbon.VIM It was observed that, waters were saturated highly to CaCQ.. Permeabi I ity of allivium aguifer is -6 -3 between 4.3x10 - 1.1x10 m/s. I n addition to that, total porosity is between %34 - %38. Total porosity and permeability maps of aliivion aqufers were made with obtained volues. Equivalent water height map of basin was prepared and hydrogeology sectioning was obtained. General flow direction of under ground water is from north-east to south-west and the pouring is through the Çekerek river. Saving fields of Sulusaray thermal spring are determined and then In this field, the precautions were recomended. As result a drilling location for more volume of water has been given dependent on geological and hydrogeo I og leal I nves t Igat i on. The best converient area for this purpose is the west,up to 50 m,of the still working D.S.t. drilling. KEY WORDS : Geothermfll grade ian, geothermometer, hydro- themal channe 1, water chemistry, equivalent water height curves.