HDTABr/NaMMT kompozitlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of HDTABr/NaBi compozite
  1. Tez No: 166361
  2. Yazar: CANER YÜRÜDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURFER GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
HDTABr / NaMWT KOMPOZİTLERINÎM SENTEZİ VE KARAKTERÎZASYONU ÖZET Smektit kii grubunun bir üyesi olan motmoriüonit, su lie kolloidal yapıda dispersiyoniar meydana getirir. Birim hücre aralıklarında bulunan değişebilir katyoniann cinsi dispersiyonların reoiojik ve elektrokinetik özelliklerini belirler. Bu özelliklerin saptanması partiküiler arası etkileşimlerin yorumlanmasında kullanılır. Çalışmanın ilk aşamasında kii numunesinin doğal ve Na ile aktiffeştirilmiş formu mineroiojik ve kimyasal açıdan karakterize edilmiş, akış özellikleri dispersiyon derecesine göre saptanmış, mobilite ve zeta potansiyeli değerlerine göre dispersiyon defloküle bir dispersiyon oiarak tanımlanmıştır Tezin deneysel kısmında doğal halinde Ca montmorilionit olarak tanımlanan kil ve onun Na aktif formu ile farkis katı oranlarında oluşturulan su bazlı dispersiyonların reoiojik parametreleri saptanmış, akış özellikleri belirlenmiştir, %2'lik dispersiyonda mobilite ve zeta potansiyeli ölçümleri yapılarak elektrokinetik yapısı, SEM analizi ite morfolojisi, XRD ve İR analizi ile mikro yapısı incelenmiştir. Kii dispersiyoniarına farklı konsantrasyonlarda ilave edilen HDTABr (heksadesiltrimetii amonyum bromür) katyonik yüzey aktifinin Na aktif montmorilionit dispersiyoniannın morfolojik, reoiojik, elektrokinetik özellikleri üzerinde nasıl etkileri olduğu araştırılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF HDTABr / WABI CONIPÖZITE SUMMARY Montmorillonite is one of the member of the smectite group of the clay which creates dispersions that colloida! structure with water. Type of the exchangeable cations where between the unit ceil determine the Theological and eiectrokinetic properties of the dispersions. Determination of the mentioned properties show that interaction degrees between the particuies. In the first stage of the investigation; Natural and Na+ activated day sample has been characterized by mineraiogical and chemicai ways, flow properties has been characterized according to degree of clay-water system. Therefore, Dispersion has been characterized as defocuie due to the mobility and zeta potential experiments. In the experimental stage of the investigation; Rheological parameters have been determined of the water based dispersions which were prepared with Na activated clay form and natural clay form, which is described as Ca montmorifionite, for the different solid ratio. According to these properties; flow properties were determined. In the ciay-water dispersions, Eiectrokinetic structure was determined via mobility and zeta potential measurements, morphology was determined via SEM analysis and microstructure was determined via XRD and IR analysis. In the investigation, Hexadecyltrimethyl ammonium brernur (HDTABr) cationic surfactant was added with different concentrations to the Na activated montmorillonite dispersions. Therefore, Effects of the cationic surfactants above the Na activated montmorillonite has been investigated. Xll