Polyvinylpyrrolidone serbest radikal polimerizasyonunun dielektrik spektroskopisinin incelenmesi
Dielectric spectroscopy of free radical polymerization of polyvinylpyrrolidone
  1. Tez No: 166362
  2. Yazar: İLKNUR BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FERİD SALEHLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
POLYVINYLPYRROLIDONE SERBEST RADİKAL POLİMERİZASYONUNUN DİELEKTRİK SPEKTROSKOPİSİ ÖZET Camsı faz geçişinde küme oluşumları ve küme dinamiğinin incelenmesi, faz geçişleri teorisinin güncel konularından birisidir. Dielektrik spektroskop!, incelenen sistemin dipol momentinin değişimine hassas olduğu için, poiimerizasyon sırasında camsı faz geçişinde, camsı küme dipol momentinin dış elektrik alana“cevabı”ölçülerek küme dinamiğini ortaya koyması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada vinylpyrrolidone'nin bulk polimerizasyonu dielektrik spektroskop! yöntemi ile incelenmiştir. Bu çalışmada; camsı faz geçişinde durulma süreçleri ve küme dinamiği incelenmektedir. Çalışmada dielektrik spektroskop!, sabit sıcaklıkta reaksiyon ilerlemesiyle incelenmiştir. Ayrıca poiimerizasyon sürecinin reaksiyon kinetiği DSC yöntemiyle incelenmiş, dielektrik spektroskopi yöntemi ile karşılaştmlmıştır. Böylece gerçel dielektrik sabit e', dielektrik kayıp s“ ve iletkenlik a zamanın ve dönüşüm oranının fonksiyonu olarak değerlendirilmiştir. Poiimerizasyon sürecinde e”(yf) spektrumlanndan küme dinamiği, mezoskopik boyutlardan sonsuz boyutta camsı kümeye kadar incelenmiştir. Dipol kümelerinin dinamiğinde dönüşüm sürecinde iki farklı hareket tespit edilmiştir. Durulma sürecinde çeşitli relaksatörier dielektrik sabitine katkı verdiğinden dolayı, dielektrik spektramlar Kohlrausch- Williams- Watts fonksiyonu ile ifade edilmiş, s" (w) spektrumlarmda gözlenen soğurulma maksimumları Kohlrausch- Williams- Watts fonksiyonuna göre fit edilip, buradan P parametresi hesaplanarak camsı faz geçişinde küme dağılımını ifade eden parametre ortaya konulmuştur. Durulma zamanlarının değişimi Vogei-Fulcher-Tammann eşitliği ile hesaplandıktan sonra, reaksiyon kinetiğiyle karşılaştırılmış ve faz geçişinde molekül dinamiğinin yavaşlaması ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
DIELECTRIC SPECTROSCOPY OF FREE RADICAL POLYMERIZATION OF POLYVINYLPYRROLIDONE SUMMARY Cluster formation at liquid-glass phase-transition and investigation of cluster dynamic are current subjects of the theory of phase transition. The dielectric relaxation spectroscopy (DRS) is sensitive to changes of dipol moment of the system examined. Thus, during the polymerization at glass transition, measuring the response of dipol moments of glassy clusters, reflects the cluster dynamic. The aim of the study is investigation of relaxation time and dynamics of cluster during the glassy phase transition. Dielectric properties of the system are studied during the isothermal reaction. The polymerization process is also investigated by differential scanning calorimetry (DSC). So that, reel dielectric constant e', dielectric loss e“ and conductivity a is evaluated as the function of time and conversion. From spectrum data of s'sco) the cluster dynamic is observed during the polymerization from mezoscopic-dimension to infinite-dimension glassy cluster. Two different motion are determined at the conversion prosess of dipol cluster dynamics. The maxima of absorbtion which is obtained from s”(w), is evaluated by fitting with KWW equation. Changes of dispersion of relaxator is observed at phase transition. From this equation p-parameter is calculated. Slowing down of relaxation time is calculated from the VFT equation, than it is compared with extention of reaction and slowing down of reaction time is compared at phase transition. xi