Effects of acrylamide on cytoskeletal proteins
Akrilamidin hücre iskelet proteinleri üzerine etkileri
- Tez No: 166364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU KARABAY KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AKRILAMIDIN HÜCRE İSKELET PROTEİNLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ ÖZET Evrim sürecinde, hücrelerin ileri organizasyonu, tüm ökaryotik hücrelerin sitoplazmalan boyunca uzanan protein filament ağından oluşan hücre iskeleti tarafından sağlanır. Hücre iskeleti hücre hareketlerinden ve sitoplazmanm genel organizasyonundan sorumludur. Mikrotübüller hücre iskeletinin major elementlerinden biridir. Mikrotübüller, globuler bir protein olan tübülinden oluşan uzun protein polimerleridir. Görevlerini tubulin alt birimlerinin polimerizasyonu ve depolimerizasyonuyla veya mikrotübül motor proteinlerinin hareketiyle yerine getirirler. Mikrotübüller ayrıca nöronal hücre iskeletinin major elementlerinden biridir ve aksonal transportta rolleri vardır. Akrilamid yüksek oranda suda çözünür olan bir a,p-doymamış karbonil bileşenidir. Polimer üretimi, cevher işlenmesi, mineral işlenmesi, kozmetik katkılar gibi geniş bir endüstiriyel kullanım alanı vardır. Akrilamid nörotoksik olduğu kadar, genotoksik, karsinojenik, erkek üreme sistemi üzerine toksik etkileri olan bir maddedir. Santral- periferal distal aksonopatiye neden olur. Bu aksonopatinin morfolojik belirteci preterminal distal sinirlerde multifokal paranodal şişkinlikler olarak başlayan akson dejenerasyonu olarak düşünülmektedir. Akrilamid nörotoksisitesinin semptomları ekstremitelerin güçsüzlüğü, kilo kaybı ve koordinasyonu bozulmuş yürümedir. Bu çalışmada, akrilamidin mikrotübüller üzerine in vitro etkileri farklı metodlar kullanarak araştırıldı. İlk olarak, tubulin proteinleri sığır beyninden tekrarlanan polimerizasyon ve depolimerizasyon döngüleri ve sonra iyon-değiştirici kolon kromatografısiyle saflaştırıldı. Akrilamidin mikrotübüller üzerine olan etkilerini göstermek için sedimentasyon, floresan spektrometre, malakayt yeşili yöntemi ve elektron mikroskopi teknikleri kullanıldı. Sedimentasyon deneyleri sırasında, tubulin farklı koşullarda akrilamide maruz bırakıldı ve bazı deneylerde taxol ile stabilize edilmiş mikrotübüller akrilamidle muamele edildi. Floresan spektrometre akrilamid varlığındaki mikrotübüllerin yapısal değişimlerini tubulin alt birimlerindeki içsel florofor triptofan kalıntıları yoluyla göstermek için kullanıldı. Mikrotübül polimerizasyonu sırasında oluşan P; miktarları akrilamid varlığında malakayt yeşili kullanılarak ölçüldü. Buna ek olarak, sedimentasyon ve floresan spektrometre deneylerinde pellet olarak çöktürülen yapılan gözlemlemek için akrilamidle muamele edilmiş taxol ile stabilize mikrotübüller Transmisyon Elektron Mikroskopi ile incelendi. XII
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF ACRYLAMIDE ON CYTOSKELETAL PROTEINS SUMMARY A further level of organization of cells was provided by the cytoskeleton, which consists of a network of protein filaments extending throughout the cytoplasm of all eukaryotic cells. The cytoskeleton is responsible for cell movements and general organization of cytoplasm. Microtubules are one of the major elements of cytoskeleton. They are long protein polymers which are composed of a globular protein, tubulin. Microtubules perform their tasks by polymerization and depolymerization of tubulin subunits or together with the actions of microtubule motor proteins. Microtubules are also one of the major elements of neuronal cytoskeleton and they have roles in axonal transport. Acrylamide is and a,p-unsaturated carbonyl compound which is highly water soluble. It has broad industrial application; e.g., polymer production, ore processing, mineral processing, cosmetic additives etc. Acrylamide is a toxicant which has genotoxic, carcinogenic, male reproductive toxic effects as well as neurotoxic effects. Acrylamide causes a central - peripheral distal axonopathy. The morphological hallmark of this axonopathy is considered to be axon degeneration, which begins as multifocal paranodal swellings of preterminal distal fibers. The symptoms of acrylamide neurotoxicity are skeletal muscle weakness of the extremities, weight loss and uncoordinated gait. In this study, in vitro effects of acrylamide on microtubules were investigated using different methods. Firstly, tubulin proteins were purified from bovine brain after repetitive cycles of polymerization and depolymerization steps and ion-exchange chromatography. To show the effects of acrylamide on microtubules, sedimentation assay, fluorescence spectrometer, malachite green procedure and transmission electron microscopy techniques were used. During sedimentation assays, tubulin was exposed to acrylamide in different conditions, and in some experiments taxol- stabilized microtubules were treated with acrylamide. Fluorescence spectrometer was used to show structural transition of microtubules in the presence of acrylamide through intrinsic fluorophore tryptophan residues in tubulin subunits. Pj amounts occuring during microtubule polymerization in the presence of acrylamide were measured by Malachite Green Procedure. In addition, to observe the structures that pelletted in the sedimentation assay and fluorescence spectrometer acylamaide- treated taxol-stabilized microtubules were examined by Transmission Electron Microscopy. Xlll