Türkiye'de yağışın zamanla dağılımının belirlenmesi
Determination of rainfall time distributions for Turkey
  1. Tez No: 166373
  2. Yazar: MUSTAFA SİNAN GÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ AĞIRALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
TÜRKİYE'DE YAĞIŞIN ZAMANLA DAĞILIMININ BELİRLENMESİ ÖZET Yeryüzüne yağışlar, bölgelere göre birbirinden farklı şekilde ve karakterlerde düşerler. Bazı yağışlar hızlı başlayıp yavaş sonlanırken bazıları ise şiddetli bir şekilde başlayıp uzun bir süreçte sönümlenirler. Bu karakterleri bölgelere göre sınıflandıran ve tanımlayan eğrilere yağış frekansı eğrileri denir. Yağış frekansı aynı zamanda yağışın zaman içindeki dağılımı anlamına da gelir. Yağış frekansı eğrileri o bölgenin 50 veya 100 yıl içinde nasıl bir şekilde yağış düştüğünü veya düşeceğini gösterir. Bu tezde, Türkiye genelinde yağışın zamanla dağılımının, kaç grupta toplanabileceği konusunda çalışmalar yapılmıştır. DSİ' nin daha önce Türkiye'nin genelinde yaptığı A, B, C yağış frekans eğrileri gözönüne alınarak, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü' nün verileriyle yağış frekans eğrileri tekrar revize edilmiştir. Türkiye için yağışların zamanla dağılımıyla ilgili olarak yapılan bu tezin diğer çalışmalara da öncülük edeceğini umuyorum. ıx
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF RAINFALL TIME DISTRIBUTIONS FOR TURKEY SUMMARY Precipitation in the earth differs from region to region. Some of the rainfall types start quickly at the beginning, finish slowly to the end, although others start strongly at the beginning and spread slowly to the end. These precipitation characteristics can be shown or defined by rainfall frequency. Rainfall frequency, also can be signified as rainfall time distributions. Rainfall frequency curves shows that how the precipitation proceeds in 50 or 100 years. In this thesis, the basic problem would be how many groups we could make for rainfall time distributions in Turkey. The study started with the examination of rainfall frequency data and rainfall time distributions curves ( A, B, C ) which DSİ studied before for Turkey. The rainfall time distributions curves were replaced with the new ones which were formed with the data of Turkish State Meteorological Service. I wish that The Determination of Rainfall Time Distribution for Turkey thesis will be a way for the other studies...