İnşaat projelerinde süresel planlamayı etkileyen faktörler ve etki derecelerinin Türkiye koşullarında belirlenmesi
Determining the factors effecting time planning in the construction projects and their effectiveness under the circumstances in Turkey
- Tez No: 166374
- Danışmanlar: DR. MURAT KURUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
İNŞAAT PROJELERİNDE SURESEL PLANLAMAYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER VE ETKİ DERECELERİNİN TÜRKİYE KOŞULLARINDA BELİRLENMESİ ÖZET İnşaat sektöründeki çalışmaların her biri birer proje olarak adlandırılır. Proje, belirli bir başlangıç ve bitiş noktası olan, kapsamı, bütçesi ve ortaya konuluş süresi açıkça tanımlanmış ve bir defaya mahsus gerçekleştirilen, aktiviteler bütünüdür. Projenin gerektirdiği koşullarda ve istenen niteliklerde yapılabilmesini sağlamak için proje yönetimi sisteminin uygulanması önemlidir. Proje yönetimi, projenin; maliyet, süre, kalite gibi ana hedeflerinin tutturulmasında etkili bir rol oynar. Süre, projelerin ana hedeflerinden biridir ve diğer hedefleri doğrudan etkiler. Proje için belirlenen süreden sapılması, ilk planda hedeflenen maliyeti, dolaylı olarak da kalite hedeflerinin mtturulmasını güçleştirir. Başlangıçta belirlenen hedeflerden sapma oluşmadan ya da olabilecek en az sapmayla projenin tamamlanabilmesi için planlamaya özelliklede süresel planlamaya önem verilmesi kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Projenin yapısından ve çevresinden kaynaklanan ve süresel planlamaya etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Bu çalışmada,“inşaat projelerinde süresel planlamayı etkileyen faktörler ve bunların etki derecelerinin Türkiye Koşulları'nda belirlenmesi”amaçlanmıştır. Buradaki etki derecesi faktörlerin birbirlerine göre önem sırasını ifade etmektedir. Çalışma yapılırken 1989 yılında Mimar Mürvet Türesoy'un hazırladığı“Yapı Üretiminde Süre Tahmini ve Yapım Süresini Etkileyen Faktörler”konulu yüksek lisans tezindeki anket çalışması temel alınarak, konu süresel planlama şeklinde genişletilmiş ve faktör sayısı günümüz koşullan ve yeni kapsam doğrultusunda arttırılmıştır. Tezin birinci bölümü olan giriş kısmında tezin konusu ve yapılan çalışmadan bahseclilmiştir. ikinci, bölümde, projenin ve proje yönetiminin ne olduğu anlatılmış, bu sistemin alt fonksiyonları, uygulanış biçimi, temel özellikleri, önemi ve getirilerine değinilmiş, inşaat sektöründeki bir projenin çeşitli evrelerinde, proje yönetiminin ne şekilde uygulanabileceği anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, süresel planlamaya geniş olarak yer verilmiştir. Öncelikle genel olarak planlamanın ne olduğu, önemi, ve amacından bahsedilmiş, planlamanın faydalarına yer verilmiştir. Bundan sonra süresel planlama ve inşaat sektöründeki yerinden bahsedilmiş, süresel planlama araçları kısaca anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, tez kapsamında yapılan anket çalışmasının içeriği, baz alman 1989 tarihli anket çalışmasının içeriği, uygulanacak anketin hazırlanma safhası ve bu safhada faydalanılan çeşitli çalışmaların içerikleri anlatılmıştır. Bunun yanında dördüncü bölümde, anketten elde edilen sonuçlara ve bunların değerlendirmelerine yer verilmiştir. Her faktörün kendi içinde değerlendirilmesiyle ve diğer faktörlerlekarşılaştırılarak değerlendirilmesiyle ulaşılan sonuçlar profil anketi kısmından elde edilen bilgiler doğrultusunda oluşturulmuş gruplara göre incelenmiş ve yorumlanmıştır. Son bölüm olan beşinci bölümde, yapılan anket çalışmasından elde edilen veriler ışığında oluşturulmuş değerlendirme tablolarındaki, faktörlerin önem sıralan ve bunların gruplara göre değişimi ve baz alınan çalışmanın sonuçlarıyla, yapılan yeni çalışmanın sonuçları arasında ortaya çıkmış dikkat çeken farklılıklara değinilmiş, bu konularda yorumlar getirilerek, bazı önerilere yer verilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
DETERMINING THE FACTORS EFFECTING TİME PLANNİNG İN THE CONSTRUCTION PROJECTS AND THEIR EFFECTIVENESS UNDER THE CIRCUMSTANCES İN TURKEY SUMMARY Every planned work in the constnıction sector is called as project A project is an original group of activities, which has a certain starting point and a certain end with its well-defîned scope, budget and project time. it's important to use project management system in order to execute the projects m accordance with required conditions and desired quality. Project management system has an important role in achieving goals about scheduled project time, quality and cost targets. Time is öne of the basic parameters of the projects and effects the other targets directly. Any deviations at the assumed time of a project, at first sight directly affect the cost and indirectiy affect the quality targets as weÜ. To avoid deviation from the targets, which were identified at the beginning of the project, it's necessary to pay utmost attention to“project and time planning”. There are lots of factors, which are the results of project's strucrure and environment that effects the time planning. This study describes,“determining the factors effecting time planning in the construction projects and their effectiveness under the circumstances in Turkey”. The effectiveness means“importance order”. This study based on a questionnaire which is in the master thesis prepared by Architect Mürvet Türesoy in 1989 about“Time estimating within building production and the factors affecting duration of construction”. The subject expanded to“time planning”and number of factors are hıcreased. The first chapter of this study is about subject and aim of the study and the method of the work. in the second chapter, project, project management and its sub functions are defined. Project management system's method, characteristics, importance and advantages are explained and the way of using project management system f ör a project's ali phases in the construction sector is described. Time planning topic, covers a greater part of the third chapter of study. First of ali project planning is defined, it's aim, importance and advantages are explained. Then time planning, time planning tools and its role in the construction sector are explained. in the fourth chapter, the base questionnaire that was used in the thesis dated 1989 is explained. At the same time, the questionnaire's scope that was used in the study, it's preparing phases and the other studies, which are used in these phases, are explained. After these definitions in the same chapter, results of the questionnaire and their evaluations take place as well. Evaluations and comparisons of each factor according to the other factors are examined and explained using data, which was taken from profile part of the questionnaire. xiiin the last chapter, results of the questionnakes, which were applied in this study and which were applied in 1989 are compared. These results and differences are examined and some advices are given about the subject.