Kiriş-kolonların tasarım prensipleri ve LRFD, Eurocode 3 ve TS 4561 şartnameleri açısından hesap esaslarının incelenmesi
Design principles of beam-columns and calculation according to LRFD, Eurocode 3 ve TS 4561 specifications
- Tez No: 166377
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CAVİDAN YORGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
KİRIŞ-KOLONLARIN TASARIM PRENSİPLERİ VE LRFD, EUROCODE 3 VE TS 4561 ŞARTNAMELERİ AÇISINDAN HESAP ESASLARININ İNCELENMESİ ÖZET Eğilme momenti ve eksenel yük birleşik etkisi altında çalışan yapı elemanlarına kiriş-kolon adı verilir. Teorik olarak bütün yapı elemanları birleşik eksenel kuvvet ve moment etkisi altında çalışırlar. Çekme, basınç, eğilme elemanı gibi sınıflandırmalar bir takım kabuller yapılarak basitleştirilmiş kiriş-kolon elemanlardır. Bileşik etki durumunu analitik olarak incelemek ve kesin sonuçlar elde etmek zordur. Dolayısıyla pratik kullanım açısından, deneysel çalışmalar ile etkileşim diyagramları ve etkileşim denklemleri elde edilmiştir. Etkileşim denklemleri, normal kuvvet ve moment arasındaki ilişkiyi ve normal kuvvet ile deformasyon etkileşiminden ortaya çıkan ikincil moment etkilerini de hesaba dahil eden yaklaşık ifadelerdir. Bu çalışmada, etkileşim denklemleri çerçevesinde, kiriş-kolonların davranışları ve tasarım prensipleri incelenmiştir. Daha sonra sırasıyla, Amerikan, Avrupa ve Türk plastik dizayn şartnameleri olan LRFD, EUROCODE 3 ve TS 4561 şartnamelerinin ilgili bölümleri irdelenmiştir. Şartnameler, sayısal örnek üzerinde uygulanıp karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında, LRFD ve EUROCODE 3 şartnamelerinin detaylı bir takım prosedürler uyguladığı, TS 4561 şartnamesinin bu iki standarda göre daha pratik ve basit bir yol izlediği görülmüştür. Bunun yanında elde edilen sonuç EUROCODE 3 şartnamesine göre yapılan tasarımla denktir. LRFD ile yapılan kontrolün sonucunda, EUROCODE 3 ve TS 4561 şartnamelerinden daha küçük bir kesit yeterli olmuştur. xı
Özet (Çeviri)
DESIGN PRINCIPLES OF BEAM-COLUMNS AND CALCULATION ACCORDING TO LRFD, EUROCODE 3 VE TS4561 SPECIFICATIONS SUMMARY Members subjected to both axial load and moment are termed beam-columns. Theoretically all structural members work as beam-columns. Classifications like, tension, compression or bending members are special conditions of beam-colums by some assumptions. It's hard to get exact solutions by analitical calculations on beam-columns. So, by some experimental studies, interaction curves and interaction equations had been created for a more practical way for the design procedure of beam-columns. Interaction equations are approximate expressions that take the relation between moment and axial load with secondary moment effects due to the interaction between axial load and deflection into account. In this work, the behaviour and design principles of beam-columns are studied at the basis of interaction equations. Afterwards, the relevant sections of American LRFD, European EUROCODE 3 and Turkish TS 4561 plastic design specifications are studied. Calculation principles of the specifications are applied on an example. As a result, it has been seen that, LRFD and EUROCODE 3 specifications follow a more complicated procedure for design and TS 4561 uses a simple and easier calculation methods. However the results obtained by TS 4561 are closer and more conservative then EUROCODE 3. The section obtained by LRFD is smaller then the section obtained by both EUROCODE 3 and TS 4561. xu