Yapılarda pasif kontrol sistemlerinin incelenmesi
The investigation of passive control systems in buildings
- Tez No: 166376
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAÇ ERGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
YAPILARDA PASİF KONTROL SİSTEMLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Enerji sönümü, dinamik yükler altında mekanik ve yapısal sistemlerin aşın titreşimlerinin kontrolünün etkin bir yolu olarak, uzun zamandır kabul edilmektedir. Bina kodlarındaki deprem direnim dizaynı gerekleri, sabit bir yanal kuvvet parametresinden, şimdiki spektral dizayn yaklaşımlarına dayanan kod gereklerine doğru yavaş bir gelişim göstermektedir. Bu dizayn eğrileri, elastik yapısal sistemin temel sönümünü, kritik sönümün %5' i olarak kabul eder. Dizayn depreminin derecesi, sismik dizayn yanal kuvvetlerinin ilave azalmalarına izin verdiği sürece, yapımın inelastik tepkiye döneceğini kabul edilir. Elastik tepki kuvvetlerindeki azalma, elastik eleman kapasitesinin sınırlarına ve doğrusal olmayan çevrimsel enerji sönümü nedeniyle oluşan efektif sönümdeki artışa mal edilir. Bu durumda sistem ve bileşenleri inşa edilmelidir çünkü büyük deplasmanlar etkisinde yük kapasitelerini koruyabilirler. Bu olay genellikle onarılabilir hasara sebep olur. Hasarın boyutu onarımın süre ve maliyeti üzerinde rol oynar. Enerji sönüm sistemlerinin üretilmesindeki gelişimde, özellikle son yirmi yıldan fazla bir süredir önemli basanlar elde edilmiştir. Eş zamanlı olarak, analitik ve deneysel çalışmalar, yapılann deprem tepkisinde ilave enerji sönümün etkisinin tanımlanması ve daha iyi anlaşılmasına yol açmıştır. Bir çok cihazın laboratuar testleri, yeni veya varolan binalarda enerji sönüm sistemlerinin güvenilir dizaynı ve montajı hakkında ilerleme sağlamıştır. Enerji sönüm sistemleri için dizayn kodlan ve standartların gelişimi yavaş ilerlemektedir. Bu çalışmada, yeni dizayn edilen deprem direnim binalarında ve varolan yapıların deprem performanslarının iyileştirilmesinde, enerji sönüm sistemlerinin kullanımı ile ilişkili bilgiler özetlenmektedir. Öncelikle, farklı tip girdi hareketleri için, durağan hal ve itici girdiler için yapısal sistemin temel dinamik tepkisiyle başlanarak, uzun süreli ve yakın bölge deprem yer hareketleri dikkate alınarak, bir yapıya enerji sönüm sistemlerinin ilave edilmesinin fiziksel sonuçlanın tartışınz. Sonrasında enerji sönüm sistemlerinin karakteristikleri tartışılır ve seçilen dizayn kriterlerine karşı gelen belirli bir cihazın fayda ve zararlan özetlenir. Sismik dizayn limitleri seçilen enerji sönüm sistemleri için sınıflandırılabilir. Bu yüzden birincil yapısal eleman hem elastik kalacak hem de inelastik cevap verecektir. Bu iki limit için dizayn yaklaşımları tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı ilave enerji sönüm teknolojisinin temel kavramlarım sunmaktır. Bu sayede dizayn mühendisleri, mimarlar ve teknik elamanların bu teknolojinin yapısal uygulamalardaki yarar ve sınırlamalarını anlayabilirler.
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF PASSIVE CONTROL SYSTEMS IN BUILDINGS SUMMARY Energy dissipation has long been recognized as an effective means for controlling excessive vibration of structural systems under dynamic loads. Earthquake-resistant design requirements in building codes have evolved from a constant lateral force coefficient to current code requirements that are based on design spectral approachs. These design spectra assume that elastic structural system' s inherent damping is 5% of criticial damping. Assuming that the Building will go into inelastic response during the design-level earthquake allows further reduction of the seismic design lateral forces. The reduction from elastic response forces attributed to the limits of elastic memeber capasities and to the increase in“effective”damping caused by nonlinear hysteretic energy dissipation. In this case, components and systems must be constructed so they can sustain their load capasities while under going large deformations. This action result in damage that usually must be repaired. The extent of the damage can influenced the time and cost required to make the repairs. Over the last 20 years, significiant progress has been made in devoloping manufactured energy dissipation systems. Simultaneously, analytical and experimental stidies have led to a beter understanding and characterization of the effects of supplemental energy dissipation on the earthquake response of buildings. Laboratory testing of many devices has progressed to the state where enery dissipation systems are being reliably designed and installed in new as well as existing buildings. Development of design codes and standarts for energy dissipation systems has progressed slowly. This study summarizes information on the use of energy dissipation devices in designing new earthquake-resistant buildings and upgrading the seismic performance of existing buildings. First we consider the physical consequences of adding energy dissipation systems to structure for various types of input motion, starting with the basic dynamic response of structural systems to steady-state and impulsive inputs and concluding with the response to long-duration and near-field earthquake ground motions. Generic energy dissipation device characteristics are then disscused, and pros and cons of specific device characteristics of meeting selected design objectives are summarized. The seismic design limits can be catagorized for selecting energy dissipation systems, so that the primary structural members either remain nearly elastic for the design earthquake or respond inelastically. The design approaches for these two limits are described. XIYAPILARDA PASİF KONTROL SİSTEMLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Enerji sönümü, dinamik yükler altında mekanik ve yapısal sistemlerin aşın titreşimlerinin kontrolünün etkin bir yolu olarak, uzun zamandır kabul edilmektedir. Bina kodlarındaki deprem direnim dizaynı gerekleri, sabit bir yanal kuvvet parametresinden, şimdiki spektral dizayn yaklaşımlarına dayanan kod gereklerine doğru yavaş bir gelişim göstermektedir. Bu dizayn eğrileri, elastik yapısal sistemin temel sönümünü, kritik sönümün %5' i olarak kabul eder. Dizayn depreminin derecesi, sismik dizayn yanal kuvvetlerinin ilave azalmalarına izin verdiği sürece, yapımın inelastik tepkiye döneceğini kabul edilir. Elastik tepki kuvvetlerindeki azalma, elastik eleman kapasitesinin sınırlarına ve doğrusal olmayan çevrimsel enerji sönümü nedeniyle oluşan efektif sönümdeki artışa mal edilir. Bu durumda sistem ve bileşenleri inşa edilmelidir çünkü büyük deplasmanlar etkisinde yük kapasitelerini koruyabilirler. Bu olay genellikle onarılabilir hasara sebep olur. Hasarın boyutu onarımın süre ve maliyeti üzerinde rol oynar. Enerji sönüm sistemlerinin üretilmesindeki gelişimde, özellikle son yirmi yıldan fazla bir süredir önemli basanlar elde edilmiştir. Eş zamanlı olarak, analitik ve deneysel çalışmalar, yapılann deprem tepkisinde ilave enerji sönümün etkisinin tanımlanması ve daha iyi anlaşılmasına yol açmıştır. Bir çok cihazın laboratuar testleri, yeni veya varolan binalarda enerji sönüm sistemlerinin güvenilir dizaynı ve montajı hakkında ilerleme sağlamıştır. Enerji sönüm sistemleri için dizayn kodlan ve standartların gelişimi yavaş ilerlemektedir. Bu çalışmada, yeni dizayn edilen deprem direnim binalarında ve varolan yapıların deprem performanslarının iyileştirilmesinde, enerji sönüm sistemlerinin kullanımı ile ilişkili bilgiler özetlenmektedir. Öncelikle, farklı tip girdi hareketleri için, durağan hal ve itici girdiler için yapısal sistemin temel dinamik tepkisiyle başlanarak, uzun süreli ve yakın bölge deprem yer hareketleri dikkate alınarak, bir yapıya enerji sönüm sistemlerinin ilave edilmesinin fiziksel sonuçlanın tartışınz. Sonrasında enerji sönüm sistemlerinin karakteristikleri tartışılır ve seçilen dizayn kriterlerine karşı gelen belirli bir cihazın fayda ve zararlan özetlenir. Sismik dizayn limitleri seçilen enerji sönüm sistemleri için sınıflandırılabilir. Bu yüzden birincil yapısal eleman hem elastik kalacak hem de inelastik cevap verecektir. Bu iki limit için dizayn yaklaşımları tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı ilave enerji sönüm teknolojisinin temel kavramlarım sunmaktır. Bu sayede dizayn mühendisleri, mimarlar ve teknik elamanların bu teknolojinin yapısal uygulamalardaki yarar ve sınırlamalarını anlayabilirler.