Nükleon-nükleon kuvvetleri ve kuark serbestlik derecesi
The Nucleon-nucleon forces and quark degress of freedom
  1. Tez No: 16640
  2. Yazar: AYFER KANDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ULVİ YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi Nükleoıı-Nükleon Kuvvetleri ve Kuark Serbestlik Derecesi Ayfer KANDEMİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Danışman:Yrd.Doç.Dr. Ali Ulvi YILMA ZER 1991, Sayfa:54 Jüri:Prof.Dr.Nuray BÜ?ET Doç.Dr.Metin ÖNDER Yrd.Doç.Dr.Aü Ulvi YILMAZER Bu çalışmada, nükleon-nükleon kuvvetleri kuarklar arası etkileşmelerden yararlanılarak incelenmiştir. Nükleonlar arası uzaklığa bağlı olarak nükleer kuvvetleri incelemek için literatürde yer alan göreli ve göresiz baryon potansiyel modelleri üzerinde durulmuştur. Altı kuark iki-baryon dalga fonksiyonları grup teorik yöntemle kurulmuş ve kuarklar arası potansiyeller kullanarak nükleon- nükleon saçılması için S-dalgası faz kayması yorumlanarak çok kısa menzillerde görülen nükleer itici potansiyel açıklanmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER:KU ARKLAR, KUANTUM RENK DİNAMİ?İ,NÜKLEER KUVVETLER, YOUNG TABLOLARI, BARYON POTANSİYEL MODELLERİ
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis The Nucleon-Nucleon Forces And Quark Degrees of Freedom Ayfer KANDEMİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences SupervisonAsst.Prof.Dr. Ali Ulvi YILMA ZER 1991, Page:54 Jury:Prof.Dr.Nuray BÜ?ET Assoc.Prof.Dr.Metin ÖNDER Asst.Prof.Dr.Ali Ulvi YILMAZER In this work, nucleon-nucleon forces are studied on the basis of quark- quark interactions. To study nuclear forces depending on the distance between nucleons, relativistic and non-relativistic potential models in literature are dis cussed. Six quarks and two baryons wave function is constructed through group theoretical methods and using the quark-quark forces the S-wave phase shift for the N-N scattering is examined; it is shown that the repulsive nuclear potential at very short distances can be explained in this model. KEYWORDS: QUARKS, QUANTUM CHROMODYNAMICS, NUCLEAR FORCES, YOUNG TABLEAUX, POTENTIAL MODELS FOR BARYONS