Nötron bakımından zengin atom çekirdeklerinde dev ve cüce rezonansların incelenmesi
Giant and pygmy dipole resonance in neutron rich nuclei
- Tez No: 243950
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, nötron bakımından zengin atom çekirdekleri 68 Ni,112Sn,114 Sn,180 Sn ve 208 Pb ağır çekirdek için Dev Dipol Rezonans (GDR) ve Cüce Dipol Rezonans (PDR) değişik nükleon-nükleon etkileşimi olan Skyrme kuvvetleri (Skm*, SLy5, SLy7 ve KDEO) kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplamalar, koordinat uzayında özuyumlu alan teorisi olarak bilinen Hartree-Fock (HF) ve Bağımsız Faz yaklaşımı (RPA) yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Yapılan hesaplar sonucu, farklı Skyrme kuvvetleri için PDR şiddet değerlerinin genelde deneysel verilerle uyuştuğu gözlenmiştir. Diğer yandan, GDR şiddet değerleri SLy7 ve KDE0 etkileşimi için deneysel verilerle daha uygun olduğu görülmüştür. Aynı zamanda, dev ve cüce dipol rezonansların hesapları T=0 MeV ve T=2 MeV sıcaklıkları için karşılaştırılmıştır. PDR ve GDR şiddetlerinin sıcaklığa hassas olarak bağlı olduğu ve özellikle de PDR için, kolektif etkilerinin T=4 MeV de tamamen kaybolduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study Pygmy Dipole Resonance (PDR) and Giant Dipole Resonance (GDR) for the case of neutron rich nuclei 68 Ni,112Sn,114 Sn,180 Sn and heavy nuclei 208 Pb using effective nucleon-nucleon Skyrme interactions such as Skm*, SLy5, SLy7 and KDEO. We use the mean-field theory (HF) and employ the random phase approximation (RPA) in a coordinate space. We observe that the PDR calculations for the different Skyrme interactions are good agreement with their experimental results. On the other hand, the GDR strength distribution value for the SLy7 and KDE0 interactions are more agreeable with their experimental values. We then compare the PDR and GDR calculations at zero and finite temperature (T=2 MeV). We find that the PDR and GDR strength distribution depends sensitively on temperature, and especially for PDR calculations the collective effects almost disappear at T=4 MeV.