Doğu Karadeniz bölgesi yıllık maksimum akımlarının istatistik metodlarla analizi
Defining the variabilities of annual maximum river flows of Turkey's Eastern Black Sea region
  1. Tez No: 166400
  2. Yazar: LÜTFÜ KAYNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ YILLIK MAKSİMUM AKIMLARININ İSTATİSTİK METODLARLA ANALİZİ ÖZET Yapılan çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesi' nin yıllık maksimum akımları ilk önce istasyon bazında daha sonra da bölgesel olarak istatistik metodlar kullanılarak incelenmiştir. Çalışmaya temel olması amacıyla ilk önce istatistiğin esaslarına değinilmiş, olasılık fonksiyonlarından bahsedilmiş ve istatistik hipotezlerin kontrolü ve örnekleme dağılımı kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Bu sayede kullanılacak istatistik testlere bir temel hazırlamak amaçlanmıştır. istasyon bazında yapılan çalışmaların ilki aykırı değer analizidir. Aykırı değer analizinde Elips testi ve Grubbs-Beck testi kullanılmıştır. Daha sonra rastgelelik analizi yapılmış ve bu analizde McGee ve Wald-Wolfowitz testi kullanılmıştır. İstasyon bazında çalışmaya trend ve sıçrama analizleriyle devam edilmiş; trend analizinde Spearman ve Geliştirilmiş Mann-Kendall testleri, sıçrama analizindeyse Hubert' in segmentasyon programını da kullanarak Mann-Whitney testi ve Buishand U testi kullanılmıştır. İstasyon bazında son olarak PPCC testi kullanılarak istasyonların uyduğu dağılımlar tespit edilmiştir. Bölgesel analizde L-momentlerinden yararlanılmıştır, ilk önce bölgenin istasyonlarının uyumluluğu kontrol edilmiş, uyumlu istasyonların homojenliği araştırılmış son olarak da bölge için uygun olasılık dağılımı tespit edilerek çalışma sonlandırılmıştır. istasyon bazında ve bölgesel bazda yapılan testlerin sonuçları sonuçlar kısmında verilerek tartışılmış ve çalışma bu şekilde bitirilmiştir. xııı
Özet (Çeviri)
DEFINING THE VARIABILITIES OF ANNUAL MAXIMUM RIVER FLOWS OF TURKEY' S EASTERN BLACK SEA REGION SUMMARY In this study variabilities of annual maximum river flows of Eastern Blacksea Region are investigated in two steps with using statistical methods. First step is at-site analysis of the region and second step is regional frequency analysis. Before applying statistical tests to data three topics are introduced to create a background to the study. These topics are : concepts of statistical analysis of hydrologic data, probability distributions and testing of statistical hypothesis. First step of the at-site statistical analysis is homogeneity analysis. In homogeneity analysis Grubbs-Beck and Elips tests are used. This is followed by randomness analysis. Two statistical tests which are McGee and Wald-Wolfowitz tests used in randomness analysis to define the data natural or not. After randomness analysis the study is continued with trend and jump analysis. To search an increase or decrease in the values of the data Spearman rank correlation coefficient test and Modified Mann-Kendall test are used. Also to search an abrubt change in the data Mann-Whitney and Buishand U tests are used. The last step in at-site analysis is Probability Plot Correlation Coefficient test. This test is applied to find the probability distribution which our data fits best. Second step of the study is regional frequency analysis. In regional frequency analysis L-moments used which are more robust then conventional moments. The first step of regional frequency analysis is a close inspection of the data. This is made with using a discordancy measure. The second step is assigment of the sites to regions with making a homogeneity analysis. The last step is the choice of an appropriate regional frequency distribution. All of the results that found both at-site and regional analysis are discussed in the results section and the study is finalized. xiv