Toprak ve su örneklerinden amilolitik bakteri ve mayaların izolasyonu, tanımlanmaları ve bazı enzimatik özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 28357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZÎ TOPRAK VE SU ÖRNEKLERİNDEN AMİLOLİTİK BAKTERİ VE MAYALARIN İZOLASYONU. TANIMLANMALARI VE BAZI ENZIMATIK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA NEDİM ALBAYRAK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Sedat DÖNMEZ 1993, Sayfa: 74 Jüri : Doç. Dr. Sedat DÖNMEZ Prof. Dr. Velittin GÜRGÜN Prof. Dr. Fikri BAŞOÖLU Bu çalışmada, bazı toprak ve su örneklerinden amilolitik bakteri ve mayalar izole edilerek, bunların amilaz enzimlerinin özellikleri araştırılmıştır. Çalışmalarda izole edilen 10 maya ve 49 bakteri izolatından 17 bakterinin amilolitik aktivite gösterdiği anlaşılmıştır. Sıvı ve katı ortamlarda yapılan amilolitik aktivite ölçümlerinde: doğal sıcak su ve toprak örneklerinden izole edilen bakterilerin, diğerlerine kıyasla, daha fazla aktivite gösterdikleri ve yüksek aktivite gösteren izolatların çoğunun Bacillus cinsine ait olduğu belirlenmiştir. Sıcak su kaynağından izole edilen B. subtilis 5a-2 susunun; maya özütü-pepton-nişasta besiyerinde (YPS Broth) 40. saatte 24 U/ml a-amilaz ve 32. saatte 13 U/ml ile en yüksek pullulanaz aktivitesine erişmiştir. Aynı bakterinin amilaz aktivitesine etkisi araştırılan karbohidratlardan, mono- ve disakkaritlerin önemli bir etkisibulunmazken, dekstrin' in en etkili karbohidrat olduğu saptanmış ve ortamda dekstrin kullanılması ile amilaz aktivitesi 36 ü/ml'ye ulaşmıştır. Termostabilitesi ve sıcaklık optimumu araştırılan Bacillus subtil is 5a- 2 a-amilazi; 50°C de en yüksek aktivite göstermiş, 50 ve 90°C sıcaklık aralığında aktivite değeri yaklaşık %90'ın üstünde bulunmuştur. Pullulanaz ise 60°C 'de en yüksek aktiviteye erişmiş olup 60 ve 90°C sıcaklık aralı ğında aktivite değeri yaklaşık %95'in üstünde bulunmuştur. Sıcaklık stabilitelerinin saptanması amacıyla 100CC deki su banyosunda 2 saat inkübasyon sonunda; a-amilaz aktivitesinde %23, pullulanaz aktivitesinde ise % 5 azalma olmuştur. Aynı bakterinin a-amilazının pH 5 ve pullulanazının pH 4-6 arasında maksimum aktivite gösterdiği saptanmıştır. Elde edilen ham enzim ekstraktı +4°C 'de 4 gün bekletildiğinde toplam aktivitede % 5 'lik bir azalma gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: İzolasyon, Tanımlama, Amiloİitik Aktivite, a-Amilaz, Pullulanaz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTERS THESIS A STUDY ON SOME ENZYMATIC PROPERTIES OF AMYLOLITIC YEASTS AND BACTERIA THAT ISOLATED AND IDENTIFIED FROM SOIL AND WATER SAMPLES NEDÎM ALBAYRAK Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Technology Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Sedat DÖNMEZ 1993, Page: 74 Jury -. Assoc. Prof. Dr. Sedat DÖNMEZ Prof. Dr. Velittin GÜRGÜN Prof. Dr. Fikri BAŞOÖLU In this study, amylolytic yeasts and bacteria strains were isolated and identified from different soil and water samples and determined some specifications of their amylolytic enzymes. From the samples, 10 yeasts and 49 bacteria strains were isolated, but only 17 bacteria showed amylolytic activity. Isolated amylolytic bacteria were clasified according to their total amylolytic activity on a liquide and a solid media. As a result, a Bacillus subtilis 5a-2 from hot spring sample and some other Bacillus strains from soil showed the highest activity. Hot-spring isolate, Bacillus subtilis 5a- 2 showed 24 U/ml a-amylase activity at 40. hours and 13 U/ml pullulanase activity at 32. hours as it is maximum on the YPS Broth.IV The effects of different C-sources on amylase activity were tested and dextrin was found to be the most effective carbohyrates with 36 U/ml of total activity. Thermostability and optimum temperature of a-amylase of Bacillus subtil is 5a-2 was determined. It was shown that the highest activity at 50°C and between 50°C-90°C the activity was as high as over 90% approximately. The pullula- nase activity has a maximal at 60°C and between 60°-90°C the activity was over 95% approximately, a-amylase has shown an activity of 77% and pullulanase 95 % at the end of incubation for 2 hours in a water bath of 100 °C. Optimum pH was 5 for a-amylase and pH 4-6 for pullulanase. Crude enzyme solution lost 5 % of their total amylase activity after 4 days at +4°C. KEY WORDS: Isolation, Identification, amylolytic activity a -Amylase, Pullulanase