Anilin ve oligoanilin varlığında iletken polimer ve kopolimer sentezi
Synthesis of conductive polymer and copolimer in the presence aniline and oligoaniline
  1. Tez No: 166404
  2. Yazar: NEŞE ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KIZILCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET İletken polimerlere olan ilgi son zamanlarda polianiline olan ilgiyi de arttırmıştır. İletken polimer olarak içerdiği avantajlar; anilinin ucuz fiyatı, kolay sentezlenmesi,protonik asitlerle basit ve redoks olmayan doplamaya girmesi ve polianilinin nem, oksijen ve artan sıcaklığa karşı stabilitesidir. Polianilinin üzerinde yapılan birçok inceleme iletken polimerlerle ilgili birçok görüşü de içermektedir. Polianilin sentezinde geniş aralıklı reaksiyon şartları kullanılmaktadır. Sonuçta polimerin yapısmda ve karekteristiğinde ortaya çıkan farklılıklar birçok değişik mekanizma tasarlanmasına katkıda bulunmuştur. Çoğunlukla tasarlanan mekanizmalar anilinin katyon radikaline oksidasyonu ile başlar. Bu oluşan katyon radikalin ikisi dimerleşerek N-fenil-para-fenilen diamini oluşturur. Katyon radikal oluşum basamağı reaksiyonun yavaş basamağıdır. Polimerin büyümesi;büyüyen polimerin oksitlenmesi,aniline kapling ve deprotonasyonun tekrarlanan çevrimi ile sürer. Oligoanilinler polianilinin yapısını aydınlatmak için model bileşik olarak sentezlenmiştir.Bu çalışmada 4-aminodifenil aminin seryum amonyum nitrat (CAN) varlığında homopolimeri, pirol ile kopolimerleri sentezlenmiştir.Aynca polianilinin ve oligomerlerinin tegomer ile kopolimerleri CAN varlığında sentezlenmiştir. Elde edilen polimerlerin iletkenlik, çözünürlük, termal özellikleri, FTIR ve NMR spektrumlan ile yapılan karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMARY An interest in conducting polymers has been responsible for a recent surge in interest in polyaniline.lt's advantages as a conducting polymer include the low cost of aniline, easy synthesis, simple non-redox doping by protonic acids, and the stability of polyaniline toward moisture, oxygen, and elevated temperatures.Several reviews on polyanilines are available and general aspects of polyanilines are included in several reviews on conducting polymers.The wide range of reaction conditions used 'm polyaniline synthesis and resulting differences in the structure and characteristics of the polymers has probably contributed to the proposal of many different mechanisms.The majority of the proposed mechanisms begin with the oxidation of aniline to a cation radical.Two of these cation radicals couple to form N-phenyl-p- phenylenediamine.The oxidation of the aniline monomers to form dimeric species is the slow step in the polymerization.Polymer growth continued by a repeated cycle of oxidation of the grovving polymer, coupling with aniline, and deprotonation.Oligoanilins were synthesis as a model compound to explain the structure of polyaniline.In this study, homopolymer and copolymers with pyrrole and tegomer of 4-aminodiphenyl amine were synthesized in the presence of ceric ammonium nitrate (CAN).The conductivities, thermal properties, solubility in organic solvents have been investigated of the products.The structure of the products were determined by FTIR and NMR spectrum. xi