Anod fırınındaki bakırlı curufların değerlendirilmesi
- Tez No: 34730
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ÇİZMECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışma hurda bakırın ateşle rafinasyonu sürecinde ortaya çıkan cürufun yüksek orandaki bakır içeriğinin pirometalurjik yolla geri kazanılmasını kapsamaktadır. Cürufun içinde bulunan metalik ve/veya oksidik bakırın değerlendirilmesi amacıyla alınan bir miktar cüruf numunesi kırılarak küçük boyutlara indirilmiştir. Bu numuneler, çeşitli oranlarda CaC03, Na2C03 ve CaF2 gibi katkı malzemeleriyle karıştırılarak grafit potalarda ve elektrikli fırında ergitilmiştir. Bu deneylerde, cürufun akışkanlığı sıcaklığı ve süreyi kontrol ederek veya bazı akışkanlaştırıcılar ilave ederek arttırılmaya çalışılmıştır. Sıcaklık, süre, CaO, Na20 ve CaF2 miktarlarının bakır kazanma randımanı üzerindeki etkileri incelenmiştir. CaO ilavesiyle yapılan deneylerde en iyi sonuç, 2 saatte, 1250°C'de ve %24 CaO içeriğinde elde edilmiştir (%97,33). Sıcaklığın artmasının olumlu etki yaptığı görülmüştür. CaF2 kullanılan deneylerde ise 1250°C'de ve %15CaO + %7CaF2 karışımında en yüksek verime ulaşılmıştır. Akışkanlık ve verim arttırma çalışmalarında Na20'in CaF2'den daha etkili olduğu belirlenmiştir. 1250°C'de, 1 saatte, %15CaO, %15CaO+%7CaF2 ve %15CaO+%7Na20 ilavelerinde sırasıyla %49,98, %56,59 ve %67,30 bakır kazanma verimi elde edilmiştir. Tezin son kısmında, deneylerden elde edilen sonuçlar tartışılmış, bakır endüstrisi ve müteakip çalışmalar için tavsiyeler sunulmuştur. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study includes recovering of high rate copper content in slag which appears in fire-refining process of scrap copper, by pyrometallurgical methods. A representative sample has been crushed to smaller size for evaluation of metallic and/or oxidized copper in mentioned slag. These samples have been smelted by mixing some fluxes like CaC03, Na2C03 and CaF2 in graphite crucibles in the electrical furnace. In these experiments, it has been tried to increase fluidity of slag controlling temperature or by adding some fluxes. The effect of temperature and effect of amounts of CaO, CaF2 and Na20 on efficiency of copper gain has been studied. In the experiment by adding CaO, the best result (97,33%) has been obtained with 24%CaO content, at 1250°C and in 2 hours. Favorable effect of temperature increase has been seen in copper recovery. When CaO has been added, it has been attained to the highest copper recovery by mixing 7%CaF2 + 15%CaO at 1250°C. According to the research for increasing of fluidity and efficiency, Na20 more effective than CaF2. At 1250°C and in 1 hour copper recovery was 49,98%, 56,59%, 67,30% for 15%CaO, 15%CaO + 7%CaF2 and 15%CaO + 7%Na20 respectively. In the last part of thesis, the results of experiments have been discussed and some suggestions have been also given for the copper industry and the further studies. HI