Ortogonal ve ortogonal olmayan çerçevelerden oluşan yapı sistemlerinin deprem etkisi altındaki dinamik analizi
Dynamic analysis of the structures having ortogonal and nonothogonal frames under earthquake loading
  1. Tez No: 166422
  2. Yazar: YUSUF UMUT BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ORTOGONAL VE ORTOGONAL OLMAYAN ÇERÇEVELERDEN OLUŞAN YAPI SİSTEMLERİNİN DEPREM ETKİSİ ALTINDAKİ DİNAMİK ANALİZİ ÖZET Bu çalışmada, deprem kuvveti etkisinde burulma yapan taşıyıcı sistemi bir veya iki eksene göre simetrik olmayan ortogonal yapıların, ayrıca ortogonal olmayan (asal eksenleri deprem doğrultularına paralel olmayan) yapıların davranışları incelenmiştir. Burulma düzensizliğine sahip genel bir yapının kütle ve rij itlik matrisleri elde edilmiştir. Döşemelerin kendi düzlemleri içerisinde rijit diyafram olarak çalıştığı göz önüne alınarak örnek yapının dinamik analizi yapılmış ve mod birleştirme kuralları (CQC, SRSS, ABSSUM) kullanılarak taban kesme kuvvetleri hesaplanmıştır. Simetrik olmayan yapıların Eşdeğer Deprem Kuvveti Yöntemi ile analizi yapılırken uygulanacak olan tasarım dışmerkezlikleri (eksantrisite) değerleri incelenmiştir. Yönetmelik formülleri ile hesaplanmış Artırılmış Dışmerkezlik değerlerinin taşıyıcı sistem elemanlarının iç kuvvetlerine etkileri araştırılmıştır. Dışmerkezlik değerindeki artışın yapıya tesir eden burulma etkilerinde artışa neden olduğu görülmüştür. Bu artış yapının rijitlik merkezine uzak olan bölgesindeki elemanlarda ilave iç kuvvetler meydana getirmiştir. Dışmerkezlikteki artışın, yapının rijitlik merkezine yakın olan bölgesindeki elemanların iç kuvvetlerinde ise azalmaya sebep olduğu görülmüştür. Değişik dışmerkezliklere sahip yapılar üzerinde inceleme yapılarak ABYYHY' de belirtilen Burulma Düzensizliği Katsayısının sınırlan irdelenmiş olup alternatif sınırlar belirlenmiştir. Ortogonal olmayan yapılar için yönetmelikte tanımlanmış olan %30 Kuralının kullamlabilirliği, SAP2000 paket programı yardımı ile değişik tipte örnekler çözülerek araştırılmıştır. Yapılan sayısal çalışmalar, yapıda ilave ortogonal perde duvarlar bulunmadığı zaman %30 kuralının mühendislik açısından gerekli yakınsaklığı sağladığım göstermiştir. İlave perdeler olduğunda ise yönetmelik formülünden elde edilen sonuçların %20 civarında güvenli tarafta kalan sonuçlar ortaya çıkardığı saptanmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
DYNAMIC ANALYSIS OF THE STRUCTURES HAVING ORTHOGONAL AND NONORTHOGONAL FRAMES UNDER EARTHQUAKE LOADING SUMMARY In this study, the behaviour of unsymmetric and also non-orthogonal structures having torsional irregularity, is researched. The mass and rigidity matrices of a general structure with torsional irregularity are defined. The sample structure is analysed by using dynamic analysis method. The slabs are assumed to be infinitely rigid. The base shear of the structure is calculated by using the CQC, SRSS and ABSSUM rules. The design eccentricitiy of unsymmetric structures for the Equivalent Earthquake Loading (EEL) Method is studieded. The effects of the increased eccentricities, calculated by the Earthquake Code of Turkey (ECT) formulas, on the internal forces of the structural elements are investigated. As the eccentricity increases, the torsional effects on the building get larger and there exist an additional internal force created in the elements located in the flexible-side of the building. For the elements located at the stiff side, the internal forces decrease as the design eccentricity increases. Three different types of structures with different r|b (torsional irregularity coefficient) values are analysed by using both the dynamic analysis and the EEL methods, for 1-, 5- and 10- story buildings for investigating the limits of r|b and an alternative limits have been proposed for it. The 30-Percent-Rule defined in the ECT, for non-orthogonal structures, is investigated by analysing several types of non-orthogonal structures by using SAP2000 package program. The numerical studies indicate that the 30-Percent-Rule gives satisfactory results when there are no additional orthogonal shear walls on the structure. When there are some additional orthogonal shear walls, emprical formulas gives satisfactory results by about %20 on the safe side.