Kalite fonksiyonlarını geliştirme tekniği
Quality function deployment technique
- Tez No: 166449
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TAPTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
KALİTE FONKSİYONLARINI GELİŞTİRME TEKNİĞİ ÖZET Günümüzde endüstriyel gellişmlerin hızla ilerlemesi, dünya pazarlarına sanayileşmekte olan yeni ülkelerin hızla katılması, tüketicilerin bilinçleşmesi, çevreye duyulan hassasiyetin artması ve kıtkaynakların daha verimli olarak kullanılma ihtiyacı, uluslarası rekabetin şiddetlenmesine neden olmuştur. Rekabet koşullarında meydana gelen bu değişmeler firmaları, yönetim modellerini gözden geçirmek ve üün geliştirme metodlarını değiştirmek için zorlamaktadır. İletişim teknolojisindeki gelişmeler, küreselleşme olarak tanımlanan coğrafi ve ekonomik sınırların önemini kaybetmesi, bilgi işleme teknolojisindeki ilerlemeler, rekabetin artması, teknolojik gelişmeler müşteri memnuniyeti sağlamayı başarılı olmanın temel faktörü haline getirmiştir. Müşteri odaklı olmak, koşulsuz müşteri memnuniyeti, değer yaratma, zaman bakımından rekabet gibi kavramlar işletmeleri kendi iç işlerine dönük birer birim olmaktan çıkarmış, dışarıya müşteriye dönük hale getirmiştir. Dolayısıyla, tüm işletme faaliyet ve süreçleri ancak müşteri için bir değer yaratıldığı ölçüde anlamlı kılmışlar. Rekabet edebilmenin sırrının kalite olduğu gerçeği; işletmelerin, müşterilerinin memnuniyetlerini arttırmanın yollarını araştırmasına ve müşterilerin isteklerini karşılayacak organizasyonları geliştirmesine neden olmuştur. TKY'nin önemli unsurlarından biri olan müşteri odaklılık, ürünlerin tasarımından üretimi ve pazarlamasına kadar geçen tüm girişimlerin, müşterinin istek, ihtiyaç ve beğenilerine uygun olarak yapılmasıdır. Müşterinin sesi olarak algılanan bu bilgilerin anlaşılması için geliştirilen ve başarılı sonuçlar veren tekniğe QFD-Kalite Fonksiyonlarını Geliştirme(KFG) adı verilir.Kalite Fonksiyonlarını Geliştirme bir ürün veya servisin yaşam çevrimi boyunca, müşterilerin ihtiyaçlarının ve beklentilerinin karşılanmasını sağlayan bir metodolojidir. Bu yaklaşım bir taraftan maliyetleri azaltırken, diğer araftanda müşteri tatminini ve ürün karakteristiklerini sağlamak amacıyla,“kalite evi”olarak adlandırılan dört farklı matris yardımı ile müşterinin sesinin teknik karakteristiklere, teknik karakteristiklerin parça karakteristiklerine, parça karakteristiklerinin proses karakteristiklerine ve son olarak ta proses karakteristiklerinin üretim karakteristiklerine dönüştürülmesini sağlar. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tasarım ve tasarım teknikleri, ikinci bölümde tasarımda malzeme seçimi, üçüncü bölümde Kalite Fonksiyonlarını Geliştirme yöntemi ve son bölümde de bir KFG uygulaması yer almaktadır. xı
Özet (Çeviri)
QUALITY FUNCTION DEPLOYMENT TECHNIQUE SUMMARY As a result of rapidly growing industrial innovations, the increasing market share of developing countries, increasing consumers' expectatios, the rising tension on environmental issues, and the need for a more efficient use of a natural resources, the level of competition among industrial establishments gets more and more tough. The changes in these competing conditions force companies to reevaluate their organizational structures and product development processes. Companies have taken many steps to become more competitive. Among them has been the adoptation of the Total Quality Management (TQM) approach or one of its many aliases, all of which have stressed customer driven planning, continuous improvement. A key component of TQM is the adoption of tools to assist in creative thinking and problem solving. These are not physical tools, such as computers or micrometers, instead they are methods that relate ideas to ideas, ideas to data, and data to data; that encourage team membersto communicate more effectively with each other; and that help team members to efectively formulate bussiness problems and their solutions. In today's fast-paced global economy, time to market constraints are demanding that companies produce their products more quickly and with higher quality. This has driven a shift from inspection based quality where defects are found and repaired, to design based quality where defects are prevented from ever occurring. Quality Function Deployment is a tool for bringing the voice of the customer into the product development process from conceptual design through to manufacturing. It begins with a matrix that links customer desires to product engineering requirements, along xnwith competitive benchmarking information, and further matrices can be used to ultimately link this to design of the manufacturing system. Quality function deployment is a mehodolgy utilised to design and manufacture a product or service satisfying the needs and expectations of customers during a product life cycle. This methodolgy not only reduces the cost of product but also provides an effective tool, known as“House of Quality”, to translate customer requirements into product characteristics. At the second stage, these product requirements are translated into part characteristics. The third stage translates the part characteristics into process characteristics and finally these process characteristics are translated into manufacture characteristics. This work contains four chapters. The first chapter mentions about design and the tehcniques of design, in the second chapter telling some details about material selection due to the design process, the third stage is about Quality Function Deploymen and finally there is an application about QFD technique. xm