Yapım sektöründe tasarım yönetiminin stratejik değeri ve spekülatif konut pazarı
Strategic value of design management in construction industry and speculative housing market
  1. Tez No: 166467
  2. Yazar: ÇİĞDEM ODABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ SEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
YAPIM SEKTÖRÜNDE TASARIM YÖNETİMİNİN STRATEJİK DEĞERİ ve SPEKÜLATİF KONUT PAZARI ÖZET Tasarım yönetimi, 20. yüzyılın ilk yarısında imalat sektöründe, tasarımın yönetilmesi fikri ile ortaya çıkmıştır. Ancak bu kavramın kapsamı ve önemi, tasarım faaliyetinin firmalar için önemi ile doğru orantılı biçimde artmış, günümüzde tasarım faaliyetlerini kapsayan her pazar ve her firma için stratejik düzeyde ele alınması gereken bir hal almıştır. Firmaya pazarda rekabet gücü kazandırmayı amaçlayan tasarım yönetimi faaliyetlerinin stratejik değeri, gelişen pazar koşulları ve tüketici eğilimleri karşısında önemini giderek arttırmaktadır. Bu kavram, imalat sektörü sınırlarının dışına taşmış ve geniş çevrelerce kabul görmeye başlamıştır. Teknolojinin hızla geliştiği, ekonomik ve sosyal koşulların değiştiği pazar ortamlarında yeni rekabet koşulları ortaya çıkmış, tasarım, firmanın özgün rekabet gücü kazanmasında tek yol haline gelmiştir. Firmanın rekabet stratejilerini destekleyecek, bu stratejileri geliştirecek tasarım stratejilerinin hazırlanması, hayata geçirilmesi ve tüm sürece bütüncül yaklaşımın sağlanması, diğer bir değişle tasarım yönetimi, pazarı yönlendirecek güce sahip olmak isteyen firmaların stratejik yönetimlerinin ayrılmaz parçası haline gelmiştir, özellikle, endüstriyel üretim alanındaki akademik çalışmaların, kavramın ortaya çıkışından bugüne kadar artan bir ilgi ile tasarım yönetiminin, firmalara kattığı stratejik değere yoğunlaştığı görülür. Yapım sektörüne bakıldığında ise tasarım yönetiminin proje düzeyinde ele alındığı görülmektedir. Hem akademik hem de sektörel çevrelerde hakim olan bu görüş, yapı üretiminin proje tipi üretim özelliğine bağlı tasarım sorunlarının üstesinden gelinmesi şeklinde kendini göstermektedir. Bununla birlikte, özellikle spekülatif konut pazarında görülen değişimler, tasarımın stratejik olarak ele alınması zorunluluğunu doğurmaya başlamıştır. Tasarım yönetiminin, tüm tasarım alanlarını içeren genel kavramsal çerçevesinden bakılarak, yapım sektöründe, özellikle de spekülatif konut pazarında yer alan firmaların tasarım yönetimi ile elde edebilecekleri stratejik değerlerin potansiyelini ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmada aynı zamanda, tasarım yönetimi kavramının yapım sektöründeki kapsamını değerlendirerek geliştirilmesi gereken alanlar belirlemeye çalışılmıştır. Bu bağlamda birinci bölümde, çalışmanın kapsamı ve amacı açıklanmıştır. İkinci bölümde, tasarım yönetimi kavramı tanıtılmış, gelişimi ve kapsamı incelenmiştir. Bu çalışmada yer alan yapı tasarımı yönetimi alanında yapılmış araştırmaların daha iyi anlaşılması adına öncelikle, yapı tasarımı ve yapı tasarımı sürecinin özellikleri incelenmiş, sonrasında yapı tasarımı yönetiminin akademik çevrelerce hangi düzeyde ele alındığı değerlendirilmiştir. Akademik çalışmaların yoğunlaştığı sözleşmeli pazarda, tasarım yönetiminin stratejik, organizasyonel ve operasyonel düzeylerdeki kapsamı ve potansiyeli değerlendirilmiştir. vııÜçüncü bölümde, rekabet ve tasarım yönetimi arasındaki sıkı ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. Genel rekabet stratejileri ve değişen rekabet koşulları çerçevesinde, tasarım yönetiminin firmaya kazandırabileceği rekabet gücü değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, yapım sektöründe rekabetin en yoğun olduğu spekülatif konut pazarında tasarım yönetiminin öneminin arttığına işaret eden gelişmeler bağlamında, tasarım yönetiminin stratejik değeri ve firmalara kazandırabileceği rekabet gücü değerlendirilmiştir. Yapım sektöründe, tasarım yönetimi alanında araştırılması ve geliştirilmesi gereken alanlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Beşinci bölümde araştırma kapsamında incelenen akademik ve sektörel örneklerden yola çıkılarak tasarım yönetiminin, tasarımın söz konusu olduğu her pazarda gerekliliğine işaret eden önerilerle çalışma sonlandırılmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
STRATEGIC VALUE OF DESIGN MANAGEMENT in CONSTRUCTION INDUSTRY AND SPECULATIVE HOUSING MARKET SUMMARY Design management found its place within the manufacturing industry with the idea of“managing the design process”during the first half of the 20th century. The importance of the concept increased proportional to the rising popularity of design work for corporate environment and proved to be an indispensable strategic asset for any market or company contributing to design work. The strategic value of design management concept increases with the growing market and changing consumer traits. The concept, widely accepted through the manufacturing sector, paved its way to other businesses. In the new marketing era, where development of technology is overwhelming, redefined economical and social rules have created such a competitive environment that“design”has proved to be the only way a company to have an inherent advantage. Realization of design strategies, which would support the corporate competition strategies and having a global approach to whole process, in other words“design management”, is nowadays an indispensable part of the strategic projections of any ambitious company to manipulate the market. It is observed that, the academic surveys on manufacturing industry increasingly focus on the assets gained by utilization of design management since the introduction of the concept. However, when the construction sector is considered, one can see that the design management is utilized on a project basis. The idea, as widely understood by both academic and corporate cadres, is reflected as handling design problems related to uniqueness of building construction. Besides, the major changes in the speculative housing market enforce the design phenomena to be regarded strategically. This study, within the scope of conceptual understanding of design management in a general manner, including every design discipline, tries to prove the possible strategic assets that could be gained with the utilization of design management by construction and speculative housing sector companies, while emphasizing the areas to be improved, regarding the scope and understanding of the concept through the construction sector. Hence, the first chapter describes the scope and purpose of the study. Chapter two introduces the design management concept and describes its evolution and scope. For the sake of a better understanding of the research included in this study, first the concept and process of building design is reviewed, then the academic understanding of design management is evaluated. The potential and the scope of design management are also assessed at strategic, organizational and operational levels of contractors market on which there is a large number of academic studies. IXIn chapter three, the close relationship between competition and design management is emphasized. The competitive advantages that a company can get from design management in the market environment, where the rules and strategies of competition constantly change are also explained. Chapter four reviews the strategic value and the market superiority that can be obtained by the utilization of design management, stemming from the increasing acceptance of design management in the speculative housing sector, where the competition is the fiercest of all construction sectors. It also points out to the possible areas of study and improvement in the construction sector regarding the design management. Lastly, chapter five concludes with suggestions emphasizing the importance and necessity of design management in every business sector involved in any kind of design work with respect to the study covered in the previous chapters.