Konut sektöründe hafif çelik ve alker yapı teknolojilerinin birlikte kullanılabilirliği
The usability of light gauge steel and alker building technologies in residential construction
- Tez No: 166468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
KONUT SEKTÖRÜNDE HAFİF ÇELİK VE ALKER YAPIM TEKNOLOJİLERİNİN BİRLİKTE KULLANILABİLİRLİĞİ ÖZET Dünya ülkeleri, artan konut ihtiyacının karşılanması amacıyla sorunu hızlı ve rasyonel çözebilecek, dünya kaynaklarının ve enerjinin tasarruflu kullanımını sağlayacak, çevreyle uyumlu yeni yapı teknolojileri aramaktadır. Avrupa Birliği Araştırma ortamında (European Research Area, ERA) kurulan The European Council for Construction Research, Development and Innovation (ECCREDI)', İnşaat Sektöründe Araştırma, Geliştirme ve Yenilikçiliği Destekleyen Avrupa Konseyi, araştırma hedeflerini dünyadaki bu beklentileri göz önünde bulundurarak: inşaat sektöründe rekabeti, kaliteyi, güvenlik ve çevresel performansı, sürdürülebilir yaşam kavramını artırmak şeklinde belirtmiştir. Türkiye' de ise TÜBİTAK' in düzenlediği Vizyon 2023 projesi, İnşaat ve Altyapı Panelinde, teknolojik gelişme sağlanması gerekli görülen teknoloji alanlarının belirlenmesinde ECCREDF in araştırma hedeflerine benzer şekilde parametreler göz önünde tutulmuştur. Avrupa Birliği ve Türkiye' de yapı üretiminde belirlenen bu hedefler ile yeniden gündeme gelen kerpiç yapılar, ısısal performansları, sağlıklı iç mekanlar oluşturmaları açısından ülkemizdeki mevcut konut ihtiyacının çözümüne yardımcı olabilecek potansiyele sahiptir. Kerpiç; doğal, kolay elde edilen, üretiminde az enerji ve işlem gerektiren, ekonomik bir yapı malzemesidir. Çalışmada, kerpiç yapıların, sahip olduğu olumlu özelliklerden günümüzde de faydalanmak amacıyla, bu yapı kültürünün yeni teknolojilerle desteklenip geliştirilmesi, çağdaş inşaat sektörüne kazandırılarak kullanım alanının artırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, alçı katkılı kerpiç yapı sistemin, ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başlanan hafif çelik sistem ile birlikte kullanılabilirliği incelenmiştir. İki sistemin birlikte kullanımı ile tasarlanan iki katlı konut projesi, yapım süreci ve performans gereksinimleri açısından incelenip, projenin ECCREDI hedeflerine uygunluğu değerlendirilmiştir. viiiÇalışma beş ana bölümden meydana gelmiştir. Giriş bölümünde problem belirlenerek çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. ikinci bölümde, Türkiye' de konut üretiminde karşılaşılan problemler genel olarak belirtilip, konut yapılarında yapım süreci ve kullanıcı gereksinimleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, konut yapım sistemleri arasından seçilen hafif çelik sistem yapım süreci ve performans ihtiyaçları açısından incelenmiştir. Dördüncü bölümde, kerpiç ve alçı katkısı ile nitelikleri iyileştirilen alçı katkılı kerpiç (Alker) yapım sistemi, yapım süreci ve performans ihtiyaçları açısından incelenecektir. Beşinci bölümde, iki teknolojinin birlikte kullanımı ile tasarlanan iki katlı konut pilot projesi, yapım süreci ve performans gereksinimleri açısından incelenip, projenin ECCREDI hedeflerine uygunluğu değerlendirilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
THE USABILITY OF LIGHT GAUGE STEEL AND ALKER BUILDING TECHNOLOGIES IN RESIDENTIAL CONSTRUCTION SUMMARY To solve the growing housing demand, new building technologies that will solve the problem in a short time, provide the efficient use of natural resources and energy and are compatible with nature, have being started to examine throughout the world. ECCREDI, The European Council for Construction Research, Development and Innovation, which was established in The European Research Area (ERA), aims to contribute to the competitiveness, quality, safety and environmental performance of the construction industry and the overall sustainability of the built environment through the researches. In Turkey, in The Vizyon 2023 Project arranged by TÜBİTAK, similar parameters are mentioned for technological development. According to the Europian Union and Turkey' s goals in the construction sector, awareness of living in healthy buildings, sustainability in construction, energy efficient design have increased the study of adobe buildings as they have many advantages for human life, building performance and environmental care. Adobe buildings are natural in origin, locally sourced, renewable, don't require a lot of energy and processing, allow their occupants healthy living conditions. Having good thermal performance and providing healthy living conditions, adobe buildings have the potantial to contribute solving the housing demand in our country. In this study, to improve and modernize the adobe construction system, to encourage the greater use of adobe buildings, the use of new building technologies with adobe system is proposed. In order that, the use of gypsum stybilized adobe system with light gauge steel system is examined. A two-storey house project, designed by using these technologies, is examined through its construction period and performance requirements and the compability of the project to ECCREDI' s aims is discussed. The study consists of five main sections. In the introduction part, the aim, limits and the method of the studyare described.In the second part, housing demand, housing problem in our country and the aim of housing sector are generally described. In the third part, residential light gauge steel system is examined according to its construction period and performance requirements. In the fourth section, adobe and gypsum stabilized adobe (Alker) building technologies are examined according to their construction periods and performance requirements. In the fifth section, to examine the usability of light steel and alker building technologies, a two storey house project designed by using gypsum stabilized adobe and light steel systems is analysed through its application period and performance requirements and the compability of the project to ECCREDI' s aims is discussed. XI