Toplam kalite yönetimi, tam zamanında üretim ve toplam üretken bakım yönetim yaklaşımlarının entegrasyonunun Türk prefabrikasyon sektöründe uygulanabilirliği
Applicability of integration of total quality management, just in time and total productive maintenance management approaches in Turkish prefabrication sector
- Tez No: 166484
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ELÇİN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ, TAM ZAMANINDA ÜRETİM ve TOPLAM ÜRETKEN BAKIM YÖNETİM YAKLAŞIMLARININ ENTEGRASYONUN TÜRK PREFABRİKASYON SEKTÖRÜNDE UYGULANABİLİRLİĞİ ÖZET Yapılan literatür araştırmaları sonucu, Toplam Kalite Yönetimi(TKY), Tam Zamanında Üretim(TZÜ) ve Toplam Üretken Bakım(TÜB) Yönetim Yaklaşımları 'nın birlikte uygulamalarının, ayrı ayrı uygulanmalarına oranla imalat endüstrisinde verimliliğin artırımına çok daha fazla katkı sağladıkları görülmüştür. Bu önemli noktadan yola çıkılarak, bu üç yönetim yaklaşımının birlikte uygulanmalarının, gelişmeye asıl ihtiyaç duyulan inşaat sektörü imalat alanında da verimliliği arttıracağı varsayımı geliştirilmiştir. Bu amaçla, inşaat sektörü imalat alanı olarak, özellikle yeniliklere açık, ileri bir yapım teknolojisi olan prefabrikasyon ve buna bağlı olarak prefabrike yapı elemanları üretim süreci çalışma kapsamı olarak belirlenmiştir. Prefabrike yapı elemanları üretim sürecinde bu üç yönetim yaklaşımının entegrasyonun uygulanabilirliğini belirlemek ve bunun sonucunda üretim verimliliğindeki olası artışları analiz etmek bu çalışmanın asıl hedefidir. Çalışmanın giriş bölümünde, tezin konusu, amacı ve kapsamı hakkındaki bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde, TKY Yaklaşımı na ilişkin kavramların tanımlamaları, kalite kavramının ve TKY Yaklaşımının gelişim süreci ve TKY Yaklaşımı'nın uygulanması sırasında yerine getirilmesi gereken ilkeler anlatılmıştır. Bu ilkeler doğrultusunda da TKY Yaklaşımı incelenmiştir. Üçüncü bölümde, TZÜ kavramının tanımı, TZÜ Yönetim Yaklaşımı'nın gelişim süreci ve bu yönetim yaklaşımının uygulanması sırasında yerine getirilmesi gereken ilkeleri anlatılmıştır. Bu ilkeler doğrultusunda da TZÜ Yönetim Yaklaşımı incelenmiştir. Dördüncü bölümde, TÜB kavramının tanımı, TÜB Yönetim Yaklaşımı'nın gelişim süreci ve bu yönetim yaklaşımının uygulanması sırasında yerine getirilmesi gereken ilkeleri anlatılmıştır. Bu ilkeler doğrultusunda da TÜB Yönetim Yaklaşımı incelenmiştir. Beşinci bölümde, TKY, TZU ve TÜB Yönetim Yaklaşımları'nın, daha önceki bölümler çerçevesinde, ortak ve temel teknik ilkeleri belirlenmiş ve bir arada uygulanmalarına olanak tanıyacak entegre bir sistem oluşturulmuştur. Daha sonra bu entegre sistemin üretim verimliliği üzerindeki etkilerinin, ne şekilde ve hangi kriterlere bağlı olarak inceleneceğini gösteren bir teorik kalıp hazırlanmıştır. Altıncı bölümde, beşinci bölümde oluşturulan teorik kalıbın uygulanacağı imalat alanı olan prefabrikasyon hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Prefabrikasyon ve ilişkili XHkavramlar tanımlanmış ve prefabrikasyonun Türkiye'de ve dünyadaki gelişim sürecinden bahsedilmiştir. Yine özellikle çalışma ile birebir ilişkili olan prefabrikasyon yapım sistemine ilişkin süreçler tanımlanmıştır. Son olarak ise, prefabrikasyonun bugünkü durumu ortaya konulmuş ve sorunları tartışılmıştır. Yedinci bölümde, tez konusu kapsamında yapılacak olan ve Türk Prefabrikasyon Sektörü'nün yönetim anlayışım ortaya koyacak olan anket çalışmasının yöntemi, amaçlan ve soruları aktarılmıştır. Sonuçlar ve öneriler bölümünde ise, anket sonuçlarından elde edilen bulgular tanımlayıcı çözümleme ve ilişkisel çözümleme olmak üzere iki farklı yöntemle değerlendirilmiştir. Ayrıca belirtilen üç yönetim yaklaşımına bağlı olarak, üretim verimliliğinin artırımı ile ilgili önerilerde bulunulmuştur. X111
Özet (Çeviri)
APPLICABILITY OF INTEGRATION OF TOTAL QUALITY MANAGEMENT, JUST IN TIME AND TOTAL PRODUCTIVE MAINTENANCE MANAGEMENT APPROACHES IN TURKISH PREFABRICATION SECTOR SUMMARY The results of literature researches show that, in company application of Total Quality Management (TQM), Just In Time Management (JIT) and Total Productive Maintenance (TPM) Management Approaches, has much more utility on productivity of manufacturing industry than their one by one application. Because of this important point, the hypothesis, the in company application of these three management approaches can increase the productivity of construction sector manufacturing area that is really in need of developing, has been improved. By this aim, in construction sector manufacturing area, prefabrication which is an advanced construction technology and open to innovations and related to this prefabricated building elements production process, have been determined as the scope of the study. The real aim of this study is, to determine the applicability of the integration of these three management approaches during the prefabricated building elements production process. In the introduction part of this study, there is knowledge about the subject, aim and scope of the thesis. In the second part, the definitions of concepts which are related to TQM Approach, the development of quality concept and TQM Approach and the principles of TQM that must be carried out during the application of TQM, have been told. In the direction of these principles, TQM Approach has been examined. In the third part., the definition of JIT, the development of JIT Management Approach and the principles of JIT that must be carried out during the application of JIT, have been told. In the direction of these principles, JIT Management Approach has been examined. In the fourth part, the definition of TPM, the development of TPM Management Approach and the principles of TPM that must be carried out during the application of TPM, have been told. In the direction of these principles, TPM Management Approach has been examined. In the fifth part, by the limitation of the previous parts, the common and basic technical principles of TQM, JIT and TPM Management Approaches have been determined and an integrated system has been formed that allows these three management approaches to apply together. Later, a theoretical framework has been prepared which shows the ways and criteria that will help to examine the effects of this integrated system on production productivity. XiVIn the sixth part, detailed information has been given about the manufacturing area prefabrication that is the theoretical framework formed in the fifth part will be applied on. Prefabrication and related concepts have been defined and the development of prefabrication in Turkey and around the world has been told. Also, the processes of prefabrication construction system which is especially related with the study have been defined. In conclusion, the position of prefabrication in nowadays has been exposed and its problems have been argued. In the seventh part, the questionnaire's method, aims and questions that will be in the scope of this thesis and will expose the management understanding of Turkish Prefabrication Sector, have been quoted. In the conclusion and suggestions part, the inventions that are found from the questionnaire results have been analyzed in two different ways; descriptive anlyzes and relation. Furthermore, connected to these three management approaches, suggestions about economy of production productivity have been made. XV