Geleneksel konaklar ile günümüz villalarının sistem düzeyinde karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of traditional maisons and present villas at system level
- Tez No: 166485
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAL ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
GELENEKSEL KONAKLAR İLE GÜNÜMÜZ VİLLALARININ SİSTEM DÜZEYİNDE KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ ÖZET Tez çalışmasında, ülkemizde tarihsel süreç içinde değişim gösteren konut sistemi incelenmiş, geleneksel konaklarda ve günümüzdeki karşılığı olan villalarda mekan, eleman ve bileşen tasarımında kullanılan malzemede, tipolojide, yapım tekniklerinde ve buna bağlı olarak taşıyıcı sistem malzemelerinde ortaya çıkan farklılıkların ve benzerliklerin ortaya konması amaçlanmıştır. Birinci bölümde, tezin amacı, araştırma ve analiz yöntemleri, kapsam ve sınırlamalar ortaya konmuştur. İkinci bölümde, geleneksel konakların genel görünüşü ve tarihsel gelişimi anlatılmış, daha sonra mekan ve eleman tasarımında etkili olan faktörler incelenmiştir. Bu faktörler iklim, yapı malzemesinin bulunabilirliği, deprem, tarihi, kültürel ve sosyal etkenler olarak belirlenmiştir. Üçüncü olarak geleneksel konaklardaki ana mekanlar ortaya konmuş ve bunların genel özelliklerine değinilmiştir. Tipolojik analiz de yapıldıktan sonra, yapım sistemi analizine geçmeden önce bileşen analizi yapılmıştır. Döşeme kaplaması, tavan kaplaması, duvar iç yüzey ve dış yüzey kaplaması, dolaplar, pencere ve kapılar yapım sisteminden bağımsız olduğu için yapı bileşenleri olarak ele alınmış ve konaklardaki genel özellikleri incelenmiştir. Daha sonra yapım sistemi analizi yapılmıştır. Geleneksel konaklarda kullanılan yapım sitemleri, temel yapımı, duvar yapımı, döşeme yapımı, çatı yapımı, kapı ve pencere yapımı olmak üzere detaylı bir şekilde incelenmiştir. En son olarak da örnek bazında malzeme analizi yapılmıştır. Örnek olarak seçilen konakların duvar ve döşeme metrajları yapılmış, elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmış ve bu örnekler üzerinden bir genelleme yapılmıştır. Üçüncü bölümde, günümüz villalılarının analizi yapılmıştır. Son bölümde geleneksel konaklar ve günümüz villaları karşılaştırılacağı için günümüz villalarının da analizinde de geleneksel konaklarda ortaya konan analiz yöntemi kullanılmıştır. Kısaca, ana başlıklar olarak günümüz villalarının mekan ve eleman tasarımında etkili olan faktörlerin analizi, mekansal analiz, tipolojik analiz, bileşen analizi, yapım sistemi analizi ve örnek bazında malzeme analizi yapılmıştır. Örnek olarak seçilen villaların duvar ve döşeme metrajları yapılmış ve elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmış, bu örnekler üzerinden bir genelleme yapılmıştır. Dördüncü bölüm olan son bölümde geleneksel konak sistemi ve günümüz villa sisteminin karşılaştırılması yapılmış, benzerlikler ve farklılıklar ortaya konmuştur. X1U
Özet (Çeviri)
COMPARATIVE ANALYSIS OF TRADITIONAL MAISONS AND PRESENT VILLAS AT THE SYSTEM LEVEL SUMMARY In this study of thesis, the home system in our country, which has been changed in historical period has analyzed. As a result, the similarities and differences between the place and component design, typology, building techniques and according this, structural material usage of traditional maisons and present villas, which are today's maisons are stated. In the first section, the aim of thesis, the methods of research and analysis and the scope of thesis and limitations are stated. In the second section, first the general view of traditional maisons and the historical progress are briefly mentioned. Then, the factors, which are effective on place and component design, are examined. These factors are determined as climate, providences of material, earthquake, historical, cultural and social effects. Third, the basic places in traditional maisons and their general properties are stated. After that, component analysis is done. Floor covering, ceiling covering, wall inside and outside covering, window and door construction techniques are independent from building structure, so they analyzed as building components. Then the building structure systems are analyzed. The systems are detailed as foundation construction, wall construction, floor construction, roof construction, window and door construction. At last, sample oriented material analysis is done. The wail and floor measurements of samples are done and compared each other, so a general aspect is stated. In the third section, the analyses of present villas are done. The analyze methods are same with traditional maisons. Briefly, analysis of factors, which are effective on place and component design, place analysis, component analysis, building construction system analysis and sample oriented material analysis are made. At the fourth section, traditional maisons and present villas are compared, so the similarities and differences between to of them are determined. XIV