Annelerin emzirmeye ilişkin bilgi düzeyleri
  1. Tez No: 16651
  2. Yazar: ŞÜKRAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. SUAT BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
V. ÖZET Araştırma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde doğum yapan annele rin laktasyon dönemine ilişkin bilgi düzeylerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak planlanmıştır. 1 Kasım 1990-30 Aralık 1990 tarihleri arasında doğum yapmış 144 anne örneklemi oluşturmuştur. Veri toplama amacıyla soru kâğıdı kullanılmış, toplanan veriler ki-kare ve yüzdelik sayılar yöntemleri ile ifade edilmiştir. Araştırma sonucunda anneleri bir kısmı daha önce bilgi aldıklarını söyledikleri halde, hamilelikte ve lak- tasyonda meme bakımı, emzirme tekniği, annenin beslen mesi, ilaç, sigara ve alkol kullanımı, aile planlaması ko nularında bilgilerinin olmadığı ve yetersiz olduğu, öğrenmek istedikleri konular hakkında bilgilerin kendilerine doktor ve kitle iletişim araçları ile verilmesi görüşünde oldukları saptanmıştır. Elde edilen verilere uygun olarak laktasyon konusunda annelerin bilgilendirilmeleri, bu bil gilendirme görevini hemşirelerin daha aktif olarak yapması, broşür dağıtılması, daha fazla sayıda anneye ulaşmak için eğitimde kitle iletişim araçlarının kullanılması önerilebilir. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been done in order to reveal the knowledge level of the mothers on lactation plase, who gave birth at the Gynaecolugy and obstetric service of Gazi university school of Medicine. This research has been planned as descriptive 144 mothers who gave birth to children between Nov.l, 1990 and December 30 1990 has been samples. A questionnaire has been used to collect data, and the collected data have been explained, by percentage calculations and chi square methods. At the end of the research it has been concluded that most of the mothers lacked knowledge on breast care, sucking techniques, mother"' s feeding and taking drak cigarette smoking and alcohol taking, and family planning during pregnancy and lactation, although they said that they had information before hand. According to the data that have been collected, generally it can be put forward that mothers should be acknowledged on lactation the nurses should actively perform this acknowledging task giving written material to mothers and using the mass communication means in education in order to reach more mothers. 60