6-24 ay arası bebeği olan annelerin emzirmeye ilişkin bilgi düzeylerinin, emzirme sürelerinin ve bunları etkileyen faktörlerin incelenmesi
A study for assessing knowledge about breastfeeding, breastfeeding duration and factors that effect breastfeeding for mothers with 6- 24 months age of child
- Tez No: 281223
- Danışmanlar: PROF. GÜLGÜN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, 6-24 ay arası bebeği olan annelerin; emzirmeye ilişkin bilgi düzeylerini, emzirme sürelerini ve bunları etkileyen faktörleri (sigara içme, BKİ, çalışma hayatı vb.) saptamak amaçlı planlanmıştır. Bebeği 6-24 ay arası olan 250 anneye, emzirmeye ilişkin bilgi düzeyleri, emzirme süreleri ve bunları etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla hazırlanan anket formu uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır. Bu çalışmadaki annelerin büyük çoğunluğunun ilk doğum yaşlarının 18-35 yıl (18-25 yıl; %43.6; 26-35 yıl; %43.2), eğitimlerinin lise düzeyinde (%38.4), vücut ağırlıklarının yaşlarına göre normal (BKI: 19.9-24.9 kg/m2) olduğu (%76.8) belirlenmiştir. Sigara içmeyen annelerin (n=204) ortalama emzirme sürelerinin, sigara kullanmaya devam eden annelerinkinden (n=30) daha fazla (sırasıyla; 12.4±7.5 ve 8.4±5.5 ay) olduğu belirlenmiş ve annelerin sigara kullanımı ile emzirme süreleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p0.05). Çalışmadan elde edilen bulgular ışığında annelerin ortalama 6-24 ay aralığındaki bebeklerini emzirme süreleri yüksek bulunmuştur ve çalışmada emziren anneler emzirmeye devam etmeyi düşünmektedirler. Sigara kullanımı, ilk 6 ayda bebeğin emzik ve biberon kullanımı, mama ve ek gıdaya başlamanın emzirme süresini istatistiksel olarak önemli düzeyde etkilediği ancak; annelerin doğum öncesi veya sonrası bilgilenme durumları ile emzirme süreleri arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olmadığı ve bunun emzirme süresini etkilemediği saptanmıştır. Annelerin, emzirme süreleri, bunu etkileyen faktörler ile anne sütünün önemi konusunda bilgilenme durumlarını izleyebilmek için çalışmaların yapılması sürekliliği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was designed to assess knowledge of women who have infants from 6 to 24 months age, about breasfeeding, breastfeeding duration and factors (smoking, BMI, work etc) that effect breastfeeding. A questionnaire was administrated to a sample of 250 women who have 6-24 months infants, concerning their knowledge about breasfeeding, breastfeeding duration and the factors that influence their breasfeeding experience. SPSS 15.0 packet program was used for evaluating the data. It is determined that the majority of women in this study has their first delivery at between 18-35 ages (18-25 : 43.6%; 26-35: 43.2%), high-school education (38.4%) and normal weight (BMI: 19.9-24.9 kg/m2) according to their ages (%76.8). The mean duration of breastfeeding of non-smoker women (n=204) is higher than women (n=30) who continue to smoke (respectively: 12.4±7.5 and 8.4±5.5 months) and there is significant relation between breastfeeding and smoking (p0.05). Mean breastfeeding duration is high according the results of this study. There is a statistically significant relation between breastfeeding duration and smoking, using nipples and feeding bottle, complementary foods and infant formula, however there is not a significant relation between breastfeeding duration and knowledge status of mothers about breastfeeding. For future intervention it is necessary to evaluate the knowledge status of mothers about importance of breastmilk, breastfeeding duration and the factors effecting breastfeeding duration.