Bebek dostu özel bir hastanede doğum yapan annelerin, emzirmeye ilişkin bilgi düzeylerinin ve bebeklerini emzirme durumlarının değerlendirilmesi
The evaluati̇on of knowledge and practi̇ce about breastfeedi̇ng of mothers who deli̇veri̇ng at a pri̇vate bayb fri̇endly hospi̇tal
- Tez No: 417165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Anne sütünün yenidoğanda optimum büyüme ve gelişme için gerekli olan tüm sıvı,enerji ve besin öğelerini içeren en iyi besin olduğu bilinmektedir. Annelerin bebekleriniyeterli ve etkili emzirmesi için anne sütünün önemini kavramalarının yanında, etkinemzirmeyi ve emzirme tekniklerini bilmeleri, erken postpartum dönemdedesteklenmeleri önemlidir. Bu çalışmanın amacı, araştırmanın yapıldığı bebek dostuözel bir hastanede doğum yapan annelerin, emzirmeye ilişkin bilgi düzeylerini vebebeklerini emzirme durumlarını belirlemektir. Çalışmanın evrenini 1 Kasım 2011 ve29 Şubat 2012 tarihleri arasında Özel İstanbul Medipol Hastanesi'nde doğum yapan 383anne, örneklemini ise 150 anne ve bebekleri oluşturdu. Veriler,“Görüşme ve GözlemFormu”ve“Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı (LATCH)”kullanılarak elde edildi.Çalışmada istatistiksel analizler NCSS 2007 Statistical Software programı ile yapıldı.Verilerin değerlendirilmesinde yüzde dağılımları, ortalama, standart sapma, tek yönlüvaryans analizi, t testi, ki-kare testi, Pearson korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
As known, breastfeeding is the best nutrient for neonatal that includes all nutrient andenergy which is necessary for growing. For effective and sufficient breastfeeding;mothers have to realize importance of breastfeeding with techniques and to besupported in post-natal term. Intension of this researchis to determine level ofbreastfeeding knowledge and breastfeeding conditions of mothers which are breed inprivate baby friendly hospital. This research contains 383 mother which are breed inİstanbul Medipol Hospital Maternity service and selected 150 mothers with their babiesbetween the dates 01 November 2011 and 29 February 2012. Datas were obtained withusing“Interview and Observation Form and ”Breastfeeding Charting System(LATCH)". Statistical analysis to be done by NCSS 2007. Percent distribution, average,standard deviation, one-way analysis of variance, t-test, chi-square test and Pearson'scorrelation test methods are used for evaluation of results.