Buzdolabı kompresör yağlarına nano partikül ve yüzey aktif madde ilavesinin enerji verimliliğine ve soğutma performansına etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of nanoparticle and surfactant addition to refrigerator compressor oils on energy efficiency and cooling performance
- Tez No: 929065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YURDDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Soğutma sistemlerinde soğutucu ya da yağların içerisine, soğutma performansını arttırmak ve enerji tüketimini düşürmek amacıyla kullanılan nano partikül ilavelerinin boyutunun olabildiğince küçük olması gerektiği, aksi takdirde çökelme ve sistem içerisinde tıkanmalara sebebiyet verdiği bilinmektedir. Bu çalışmada laboratuvar ortamında aynı tip, aynı model ev tipi buzdolapları üzerinde uzun süreli deneyler yapılmıştır. Buzdolabı kompresörlerinin yağlarına aynı ve farklı tip oranlardaki nano partiküller (%0,05, %0,2, %0,5 oranlarında, 3 nm, 13 nm ve 18 nm boyutlarında) ve aynı zamanda yüzey aktif madde (%0,5 oranında) eklenmiştir. Buzdolaplarının enerji performansları 15 günlük testlerle, kompresör yağında hiçbir değişim yapılmamış eşdeğer bir buzdolabıyla kıyaslanarak, aynı anda 5 buzdolabının, watt, wh, kWh/24 enerji değerleri ve soğutucu, dondurucu, kondenser, kompresör, oda sıcaklık değerleri birebir aynı ortam şartlarında izlenmiştir. Sonuçlar tüm günlerin ortalamaları şeklinde verilmiştir. Süreç boyunca tüm dolaplar birebir aynı şartlarda test edilmiştir. İlk olarak 2,5 saatlik kısa süreli deney yapılmış, tüm dolaplarda %37,5'e varan enerji verimliliği sağlanmıştır. Sonra uzun süreli deneylere başlanmış ve sonuçlar değerlendirildiğinde Al2O3 %0,5 + tx 100 0,5 ml oranındaki denemenin 4 kere tekrar eden testlerin ilk 30 günlük bölümünde %5,55 enerji verimliliği elde etmiştir. Bu 30 günden sonraki testlerde negatife dönen bir gidişat gözlenmiştir. Bu bağlamda, özellikle bazı nano partiküllerin ilave edildiği buzdolaplarında başta yüksek enerji verimliliği görülürken, sürecin ilerlemesi ile enerji performanslarında azalmaların olduğu saptanmıştır. Bu azalmalara nano partiküllerin çökelmesi, sistem içerisindeki kılcal hatlarda oluşturduğu tıkanıklıkların sebebiyet verdiği öngörülmüştür. Gerekli süreklilik ve stabilizasyonların sağlanması ve nano partiküllerin, soğutma kapalı çevrimine yaptığı negatif etkilerinin araştırılıp çözülmesi halinde ciddi bir enerji tasarrufu sağlayacağı düşünülmektedir. Bu deney, nano partikül ilaveli kompresör yağlarının bir ay boyunca buzdolabının enerji verimliliğini arttırabildiğini göstermiş ancak çökelme sorununun önüne geçilemediği için mevcut durumda sürdürülebilir olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is well known that the size of nano particle additives used in cooling systems to increase cooling performance and reduce energy consumption should be as small as possible, otherwise they will cause precipitation and blockage in the system. In this study, long-term experiments were conducted on the same type and model of household refrigerators in a laboratory environment. The same and different types of nano particles (0.05%, 0.2%, 0.5%, 3 nm, 13 nm and 18 nm in size) and surfactant (0.5%) were added to the oil of the refrigerator compressors. The energy performance of the refrigerators was compared with an equivalent refrigerator without any change in the compressor oil and the watt, wh, kWh/24 energy values of 5 refrigerators were monitored simultaneously and frigo, freezer, condenser, compressor, room temperature values were monitored under exactly the same environmental conditions with 15-day tests. Results are averaged over all days. All cabinets were tested under exactly the same conditions throughout the process. First, a short-term experiment of 2.5 hours was conducted and energy efficiency of up to 37.5% was achieved in all refrigerators. First, a short-term experiment of 2.5 hours was conducted and energy efficiency of up to 37.5% was achieved in all cabinets. Then, long-term experiments were started and when the results were evaluated, 5.55% energy efficiency was achieved in the first 30 days of the trial with Al2O3 0.5% + Tx 100 0.5 ml ratio, which was repeated 4 times. A negative trend was observed in the tests after 30 days. In particular, in refrigerators with some nano particles added, high energy efficiency was observed at the beginning, but as the process progressed, it was found that the energy efficiency decreased. These reductions are predicted to be caused by the precipitation of nano particles and the blockage of capillaries in the system. It is believed that by providing the necessary continuity and stabilization, and by studying and resolving the negative effects of nano particles on the cooling closed cycle, significant energy savings can be achieved. This experiment showed that nano particle-added compressor oils can increase the energy efficiency of the refrigerator for one month, but it is not sustainable in the current situation because the precipitation problem cannot be avoided.