Büyükçekmece-Marmara ereğlisi arası kıyı ve deniz çökellerinin jeomekanik davranışları ile deniz içi heyelan olasılıklarının araştırılması
Geomechanical behaviour of the shoreline and sea sediments and investigation of the landslide probability in the Sea of Marmara
- Tez No: 166514
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
BÜYÜKÇEKMECE - MARMARA EREĞLİSİ ARASI KIYI VE DENİZ ÇÖKELLERİNİN JEOMEKANİK DAVRANIŞLARI İLE DENİZ İÇİ HEYELAN OLASILIKLARININ ARAŞTDULMASI ÖZET Bu yüksek lisans tez çalışması, TÜBİTAK adına İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Uygulamalı Jeoloji ve Genel Jeoloji Anabilim Dalları tarafından yürütülen“Büyükçekmece - Marmara Ereğlisi Arası Kıyı ve Deniz Alanının Jeomorfolojisi ve Çökellerinin Jeomekanik Özellikleri”konu başlıklı proje ile birlikte yapılmıştır. Yüksek lisans tez çalışmasının konusu“Büyükçekmece - Marmara Ereğlisi Arası Kıyı ve Deniz Çökellerinin Jeomekanik Davranışları İle Deniz İçi Heyelan Olasılıklarının Araştırılması”dır. Bu konu başlığıyla ilgili bölgenin genel jeolojisi hakkında bilgi edinebilmek için literatür ve arazi çalışması yapılmıştır. Bölgenin genelde Oligosen yaşlı Gürpınar Formasyonu ile kaplı olduğu görülmüştür. Bölgedeki birimlerin derinlikle değişimini görmek amacıyla 8 adet sondaj yapılmıştır. Deniz jeolojisinin anlaşılması için 4 adet gravite karotu alınmıştır. Bu gravite karotlanmn litolojik tanımlan yapılmıştır. Litolojik tanımlan yapılan çökellerin, jeomekanik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla, karotlardan elde edilen örnekler üzerinde ITU Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Uygulamalı Jeoloji Anabilim Dalı İndeks ve Mekanik Laboratuvarlarında fiziksel, mekanik ve kıvam özellik belirleyici deneyler yapılmıştır. En son bölümde ise morfolojisi, jeolojisi ve davranışı bilinen deniz içi çökellerinin Kuzey Anadolu Fayı'nın oluşturduğu deprem sırasındaki duraylılığı incelenmiştir. Bölgenin herhangi bir sismik aktivite olmadan duraylı olduğu, sismik aktivite olduğunda ise duraylılığının kaybolduğu ve çökellerin Orta Havza ve Kumburgaz Havzasına doğru hareket ettiği gözlenmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
GEOMECHANICAL BEHAVIOUR OF THE SHORELINE AND SEA SEDIMENTS AND INVESTIGATION OF THE LANDSLIDE PROBABILITY IN THE SEA OF MARMARA SUMMARY This Master of Science thesis has been gathered from the TÜBİTAK project“Geomechanical and Geomorphological Properties Of The Shoreline and Sea Sediments Between Büyükçekmece - Marmara Ereğlisi”which has been done by ITU Faculty Of Mines Geology Engineering Applied Geology and Geology Department. The subject of the thesis is“Geomechanical Behaviour Of The Shoreline and Sea Sediments and Investigation Of The Landslide Probability in The Sea of Marmara”. References and the field have been studied to improve our knowledge about the geology of this thesis area. The thesis area is covered with Oligocene aged Gürpınar Formation. 8 bore holes have been taken to see the formation change related with the depth. 4 garvity bore holes have been taken to understand the geology of the Marmara Sea. The lithology of the bore holes have been defined. After defining the lithology of the sediments, physical, mechanical and atterberg limit tests have been applied to the samples taken from the bore holes to define the geomechanical properties in ITU Faculty Of Mines Geology Engineering Applied Geology Department Index and Mechanical Labs. In the last section, because of the sysmic activities caused by the North Anatolian Fault, the land slide probability of the sediments have been modelled by looking their morphological, geological and geomechanical properties. As conclusion, we saw that the sediments in the Marmara Sea are the safety factor is equal or bigger than 1 without a sysmic activity. After adding the sysmic weight the safety factor decreases, stability problem occurs and the sediments flow to the Central and Kumburgaz Basin. xiu